Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Kako besplatno omogćiti ravnopravnu borbu regatnih jurilica i obiteljskih krstaša?  (Read 103567 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline maza

• Noštromo
Gindac
ORC je to premjerio i izrazio u svom GPH-u
Ako ove hendikepirane još više želiš hendikepirati ok, propela je bitna ALI nemoj miješati u to postotke.
samo +1 ili -1.
HHP je broj

1.  Imaš sklopivu propelu -1
2.  dižeš li motor za vrijeme regate -2

ali nemoj molim te više razrađivati taj siroti HHP.
JEDRA ok
PROPELA ok

Offline trifida1

• Kontra-admiral
Gindac
ORC je to premjerio i izrazio u svom GPH-u
Ako ove hendikepirane još više želiš hendikepirati ok, propela je bitna ALI nemoj miješati u to postotke.
samo +1 ili -1.
HHP je broj

1.  Imaš sklopivu propelu -1
2.  dižeš li motor za vrijeme regate -2

ali nemoj molim te više razrađivati taj siroti HHP.
JEDRA ok
PROPELA ok

Maza,u potpunosti sam suglasan!

Predlažem da se svi pozitivni i negativni kritičari ideje HHP-a,vrate na temu gdje je sve započelo,pa nastavimo KONKRETNO...  :sail:
,,Novi sistem se ne stvara na način da se uništi stari,već da se stari nadogradi... ,,JBT
Nije poanta natjeravati se po pitanju detalja...ostavimo si ovu ,,dogovornu,, godinu da smireno prikupimo karakteristike jedrilica,uslove regate,vremena...  :bighug:
 Naravno,u toj priči će biti i nezadovoljnih,jer se i bitni detalji nisu uzeli u obzir (vrsta i starost jedrilja,trupa,oprema isl.)  hiohz99
Osobno mišljenje je da se na temelju YS-a bezbolno može zaobići jaz između tzv. ,,REGATIJERA ,, i ,,KRSTAŠA,,  happy0034  tim prije što i ORC premjeru u korelaciji sa YS
igra u ,,OPEN,,Regatama.  ;)

T

Offline gindac

• Noštromo
Slažem se sa koeficijentima za propelu  maximalno jednostavno.
Za one koji ne znaju kamo idu nema povoljnog vjetra

Offline vragec32

• Moderator
  • Kontra-admiral
Predlažem da se svi pozitivni i negativni kritičari ideje HHP-a,vrate na temu gdje je sve započelo, pa nastavimo KONKRETNO...   
,,Novi sistem se ne stvara na način da se uništi stari,već da se stari nadogradi... ,,JBT
Nije poanta natjeravati se po pitanju detalja...ostavimo si ovu ,,dogovornu,, godinu da smireno prikupimo karakteristike jedrilica,uslove regate,vremena...   
Naravno,u toj priči će biti i nezadovoljnih,jer se i bitni detalji nisu uzeli u obzir (vrsta i starost jedrilja,trupa,oprema isl.)
Osobno mišljenje je da se na temelju YS-a bezbolno može zaobići jaz između tzv. ,,REGATIJERA ,, i ,,KRSTAŠA,,  tim prije što i ORC premjeru u korelaciji sa YS
igra u ,,OPEN,, Regatama.

Potpuno suglasan!  happy0034
... no usput, ne vidim koga si sad uočio kao (negativnog) kritičara. Nadovezao si se postom na Gindaca, a on to sigurno nije.

Za razliku od kritizera, i konstruktivni kritičari bi trebali biti dobro došli.

Nadalje, ne odnosi se direktno na tvoje postove već više kao nešto što se provlači kroz sve dosadašnje,
mislim da bi bilo dobro ne sprečavati da ljudi komentiraju, predlažu, iznose svoja razmišljanja (kakva god da bila),
već ih samo argumentima pokušati pobiti (ako za to uopće ima potrebe), bez upotrebe teških riječi,
a nikako ne bi bilo dobro svoja osobna razmišljanja iznositi kao konačne "stavove" HHP-a.
U suprotnom, stvar je unaprijed osuđena na propast.

Što se mene tiče, HHP treba biti max. otvoren za sve i koliko je god moguće jednostavan,
kako bi se u „isti koš“ mogle utrpati sve naše barke, i Neverini, i H-800, Elani, Bavarie, Firstovi, 505-ice ... Maxi-i (da budem duhovit),
i naravno da to neće biti savršeno kao što to nije učinio savršenim niti jedan od do sada izmišljenih i daleko sveobuhvatnijih i „ozbiljnijih“ premjera.
Ja bih se svakako više oslanjao na analogiju i usporedbu sličnih barki nego na bilo koju formulu, vodeći se osnovnom idejom da HHP koeficijent
(ili broj, ako je nekome to draže) daje odnosno iskazuje potencijal broda, ne njegovo trenutno stanje. ORC premjer također bih koristio
kao jedan od pokazatelja, ne nužno i „zakon“. Naravno da bi ORC premjer zbog svoje detaljnosti imao posebnu težinu kod donošenja naše ocjene.
Ne bih se zaluđivao mišlju da će se neka velika prvenstva voziti po HHP-u, pa će biti jako važno imaju li dva broda istog tipa do u dlaku sve isto.
Ako će se netko jako potruditi da svoj brod kvalitetno opremi a naročito pripremi za regatu, to se ne bi trebalo penalizirati.
To ne sprečava druge da naprave isto. Osim toga, tako nas je učio i ZD  :).

Spominjana su jedra i propela. U te „privjeske“ na koje bi trebalo računati dodao bih još samo kobilicu (dosta se tipskih brodova po tome razlikuje)
 ... i tu bih stao. Za početak i ovu sezonu (ali i kasnije), jer od nečega se mora krenuti, za osnovnu bazu (kad već postoji) predlažem
(s tablicama koje sam vam već stavio na uvid) korištenje njemačkog YS (DSV) premjera, dopunjenu s „našim“ brodovima.
A onda, ovisno o potrebi i pokazanom, nakon prikupljenih dovoljno rezultata i pokazatelja, to mijenjati i nadograđivati.
Kada bi to bilo - ne znam, kada se pokaže potreba ili se netko žali ili .... Možda za slijedeću sezonu ili već krajem ove, ili ako to (slučajno)
savršeno postavimo a HHP poživi, nikada.

Ne bi nitko od zainteresiranih volio da nam se dogodi, odmah u startu, da zalutamo u gustoj šumi detalja (zarasloj svime i svačime), nadam se,
i po cijenu nesavršenosti.
Kao što je Trifida već nekoliko puta slično napisao, probajmo to odraditi max. jednostavno, pa ćemo vidjeti što i kako (i ako) dalje.
« Last Edit: March 26, 2011, 03:03:34 AM by vragec32 »

Offline more

• Admiral flote
Vragec VRLO SI KONSTRUKTIVAN!  Imaš pravo, krenimo s temeljom, a to znači da utanačimo najprije osnovni, grubi okvirni broj. Potom ga dotjerivajmo, kao što je već više puta bilo rečeno. Po meni bi, u toj slijedećoj fazi Gindacev prijedlog bio savršen i sigurno ne bi bio osamljen.  U vezi svega toga ja bi želio skrenuti pažnju i na čvrstoću temelja na kome sve to zdušno gradimo, a to je jednadžba proračuna (već je bilo spomenuto). Za sada sve štima jer koristimo tuđi program. Što će se dogoditi ako ga više nećemo moći koristiti?! Ja se nudim da učestvujem u trošku stvaranja našeg programa. Možemo to shvatiti i kao članarinu  Kluba, ali i ne moramo, ako se radi o nekom većem iznosu. Znam, i ja sam se rastrčao ispred rude, ali malo opreza nije na odmet! Predlažem da za sada to pustimo na stranu, ali da u drugoj fazi to povežemo s dotjerivanjima kao što su Gindac i ostali predložili!

Offline maza

• Noštromo
MORE, GINDAC, VRAGEC,
Program ćemo nabaviti. Pregovaram.
Program uzima u obzir Duljinu trupa, vodenu liniju,masu, duljinu kobilice,masu kobilice,površine jedara,masu broda.
MI smo dodali propelu i materijal jedara.
Sve više od toga bilo bi previše.
Ukoliko bi išli još i na uvjete na moru , krenuli bismo prema IMS-u i onda bi tehničar regate krojio rezultat. A to traži skupi program, ima cijenu i ovisi o tome što tehničar regate stavi u program.
Uvjete ostavimo, neki će biti brži po slabom , neki po jakom vjetru, a regatijeri i regatni krstaši bi trebali biti dobri po svakom vjetru.PROMJENJLJIVI  UVJETI NA REGATI SU SASTAVNI DIO ČARI JEDRENJA PO OPENU, PA NEKA BUDU I PO HHP-u.Prilagođavanje tim uvjetima po meni  također spada u vještinu jedrenja. ORC npr.u slučaju promjene smjera vjetra mijenja pozicije bova.
Odlikaši imaju  svoj ORC, i svoje trke u kojima brinu o smjeru vjetra, i jačini, i postavljanju regatnog polja.
Mi imamo HHP.
Druga tema: Organizacija regata po HHP-u
HHP-Club ima svoje članove, vidim ih več 24. Ukoliko se na nekoj regati nađe 3 broda iz HHP-Cluba oni imaju svoju regatu, i svog pobjednika po HHP-u.
Nema posebnih regata po HHP-u , ima samo dodatno određivanje plasmana po HHP-u
A organizator regate može i ne mora nagraditi članove HHP-cluba.
Pošto je sve zamišljeno free of charge, ili kostenloos, odnosno badava, članovi HHP-cluba će biti sretni priznanjem, bez pokala. TO JE POČETAK.
A ako tko želi , može poslije u raspis staviti i kristalne vaze za pobjednike po HHP-u.
Dakle najvažnija zadaća HHP-cluba je članstvo. Najvažnije je upisati u HHP-Club što više članova. 
I konačno zgotoviti ta dva formulara

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline more

• Admiral flote
 Sve je jasno: gehen weiter:) happy0034

Offline Darko

• Noštromo
Može pitanje u vezi jedara?
Ja imam glavno od dakrona, al gornja polovica full-baten. Jel to regatno jedro?
Flok za lagani vitar mi je  od pentexa, pa pretpostavljan da se to računa ka regatno jedro.
Al drugi flok za jači vitar je dakronski, i sad bi ispalo da zavisi od vitra se na svakoj regati minja koeficijent, nije li ovo malo komplicirano?
Isto tako, neko će odlučit kupit novi flok, a napaljen je na regatavanje po ovom premjeru, i neće mu se isplatit ić na neki jeftini laminat, za taj jedan flok jer će ga se lipo penalizirat, nego će nakraju uzet dakronsku varijantu, i imat će lošije performanse. Nekako mi se ćini da bi to moglo destimulirat ljude da ulažu i trude se oko starijih brodova da bi iz njih izvukli maksimum, a to je i bit regatavanja, i sređivanja broda...

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Može pitanje u vezi jedara?
Ja imam glavno od dakrona, al gornja polovica full-baten. Jel to regatno jedro?
Flok za lagani vitar mi je  od pentexa, pa pretpostavljan da se to računa ka regatno jedro.
...

Po meni,  dakronsko FB jedro se nebi trebalo računati kao regatno po HHP. I za pentex  su mi rekli da je vrsta dakrona, samo malo kvalitetniji i sporije se deformira, pa nito po meni nebi trebalo mijenjati HHP broj.

Ako je riječ o 'egzotičnim' materijalima kao karbon, kevlar i kako se već zovu koji su bitno lakši za istu površinu, to bi već trebalo utjecati na onaj -1. Zato mislim da HHP potiče vlasnike 'kanti' da imaju uredna dakron i pentx jedra koja  su i jeftinija i trajnija  od 'egzotičnih'.
Na kraju, možda griješim pa me ispravite, ali  mislim da hi-tec regatna  jedra na kanti ne mogu značajno popraviti plasman u duelu sa sličnim brodom, bar ne u tolikoj mjeri da si možeš dozvoliti pogrešku u jedrenju, taktici ili startu i nadati se da će te 'crna' jedra samo tako izvući iz zaostatka.
Ja osobno, kad bi si mogao i kad si budem mogao priuštiti novo jedro,  bit će to neka bolja varijacija bijelog jedra (pentex, dakron, ful baten...) a nikako neka od 'regatnih'. Bez obzira na regate, premjere i td, već zbog vlastitog uvjerenja odnosno nekog odnosa uloženo/dobiveno.
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN