Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Straorcadaaa!  (Read 12778 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
Re: Straorcadaaa!
« Reply #20 on: December 06, 2008, 12:08:38 PM »
Sumnjam, da ─Źemo te┼íko obrazlo┼żili jedan drugom za┼íto je bolje raditi na jedan ili drugi na─Źin i to do te mijere da bi drugi to prihvatio kao novu praksu. Forum ipak nije toliko sna┼żan alat za jedril─Źarsko obrazovanje :) ...
Mislim da to ponajvi┼íe ovisi o onome tko to svoje znanje i iskustvo ┼żeli nesebi─Źno, jasno i argumentirano prenijeti drugima, a potom i o onome "s druge strane". Upravo zbog toga mi┼íljenja sam da forum mo┼że biti, ┼íto naravno ne zna─Źi da apriori jest, vrlo sna┼żan alat.
Smisao foruma i jest u tome (barem ja to tako shva─çam) u "primanju i davanju". U suprotnom bi to bilo samo gubljenje vremena. ┼áto bi nam zna─Źilo u me─Ĺusobnoj komunikaciji bilo ─Źije razmi┼íljanje ako unaprijed ne ┼żelimo ne┼íto ┼íto je jasno prihvatljivo prihvatiti, osim slu─Źaja kada u toj diskusiji (prili─Źno narcisoidno) samo potvr─Ĺujemo svoje stavove i razmi┼íljanja? Jednostavno nema smisla. Ili mo┼żda ima, nekog drugog, meni za sada nedoku─Źivog?
Dakle, sama informacija da netko ne┼íto radi na druga─Źiji na─Źin (posebno ako je taj netko Andraz, ┼áime ili ... to onda ima posebnu te┼żinu) je dovoljna da potakne barem na razmi┼íljanje, ako ne na prihva─çanje, ali ne bezuvjetno, bez razumijevanja.

Offline Andraz

• Barba
« Reply #21 on: December 06, 2008, 12:36:40 PM »
Odli─Źno re─Źeno, mislim onaj dio o primanju i davanju. Ako mo┼że biti razumljeno kao ┼íto ka┼że┼í, onda mi je drago.

Offline Leprecon

• Timunjer
  • **
« Reply #22 on: December 06, 2008, 02:07:49 PM »
Bitno je da su i ┼íkotica i brac dovoljno duga─Źki. Onda u ve─Źini primjera nema problema, da bi ti ─Źvor na kraju pravio probleme. Ako ipak dod┼że do slu─Źaja kad se mora┼í rije┼íiti braca (ili privjetrene ┼íkotice na gennakeru) uvijek ima┼í no┼ż. Kao ┼íto sam napisao situacije bezbroj pa je te┼íko razraditi svaku ali u glavnom je problem, da se u straorcadi prvo pu┼íta ┼íkotica - i to nekontrolirano, samo se ispusti - ako nema ─Źvor mo┼że izljetjeti iz bocela. Tako postaje skupljanje spinaker puno kompliciranije. Ako se posle toga ispusti i brac, na brodu ne ostaje konop s kojim bi mogao pokupit gennaker.

Iskreno, mislim da rijesenje u ovoj situaciji ipak ovisi o nekoj osobnoj preferenciji i necijoj navici.

Nismo pretresli ni opciju kad netko na primjer koristi duple skotine.

Bitnije je kako je netko spreman za reakciju ako se straorcada ili neka nezgoda dogodi. Ja iako volim imati slobodan kraj na skotini ipak uvijek uza se imam noz i spreman sam konop prerezati. Zapravo, na brodu sam bez noza samo ako ga zaboravim i zbog navike se tad malo nelagodno osjecam.

Ne volim da su skotine preduge jer se prije ili poslje zagropaju u kokpitu. Zato mi je kraj slobodan. Za sada se to pokazao kao sistem koji mi odgovara i u kojem se mogu najlakse i najbrze rekuperati ako dodje do straorcade ili neke neocekivane situacije, a istovremeno mi taj sistem nije pretjeran ni ne stvara probleme sam po sebi (Ako razumijete sto hocu reci - nije overkill, vise stete nego koristi).

Medjutim, da jedrim sam na brodu, ozbiljno bi razmislio o tome da koristim duze skote s gropom na kraju. S jedne strane, manje je ljudi na brodu koji bi mogli slucajno zapetljati konop, a s druge, manje je ljudi na brodu koji bi rijesavali stvar.

Eto, to je moje iskustvo i razmisljanje o tome. :)

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #23 on: December 06, 2008, 03:34:26 PM »
Valjda sam stara ┼íkola  ;D ali sam za ─Źvor na kraju svega ┼íto nije konop tj na podiga─Źima, ┼íkotama, gindacima, altima bassima, ┼íkotinama, bracima, barberima, vangovima, pataracima ........., ali bitno je da su dovoljno dugi, u svakom slu─Źaju no┼ż pri ruci. Naime ─çini mi se da kad su navedeni "konopi" slobodni, nezategnuti uslijed vibracija imaju tendenciju izvla─çenja, i odna ba┼í kad trebaju mora┼í ih tra┼żiti, uvla─çiti..
─îini mi se da je ova varianta pogotovo korisna kod malobrojne posade.
Leo

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #24 on: February 22, 2009, 12:18:29 PM »
Kome se dogodila, to pamti.
Kako rje┼íavate ┼ítraorcadu? Ne mislim neku onako, laganu, nego kad dere i kada vam je brod nagnut bo─Źno toliko da je kormilo neefikasno. Spi se ve─ç zalijepio za more ali je i dalje napuhan i vu─Źe bo─Źno.
Molim majstore da nas laike rasvijetle po tom pitanju  ;)
A što s strapojom?
Hvala

Laici se tada neka ne la─Źaju ┼ípinakera.  ;)
┼Żivotu nemo┼że┼í dodati ni jedan dan, ali danu vi┼íe ┼żivota mo┼że┼í