Slane tehnike > Mornarske tehnike

Straorcadaaa!

<< < (5/5)

vragec32:

--- Quote from: Andraz on December 06, 2008, 10:55:32 AM ---Sumnjam, da čemo teško obrazložili jedan drugom zašto je bolje raditi na jedan ili drugi način i to do te mijere da bi drugi to prihvatio kao novu praksu. Forum ipak nije toliko snažan alat za jedrilčarsko obrazovanje :) ...
--- End quote ---
Mislim da to ponajviše ovisi o onome tko to svoje znanje i iskustvo želi nesebično, jasno i argumentirano prenijeti drugima, a potom i o onome "s druge strane". Upravo zbog toga mišljenja sam da forum može biti, što naravno ne znači da apriori jest, vrlo snažan alat.
Smisao foruma i jest u tome (barem ja to tako shvaćam) u "primanju i davanju". U suprotnom bi to bilo samo gubljenje vremena. Što bi nam značilo u međusobnoj komunikaciji bilo čije razmišljanje ako unaprijed ne želimo nešto što je jasno prihvatljivo prihvatiti, osim slučaja kada u toj diskusiji (prilično narcisoidno) samo potvrđujemo svoje stavove i razmišljanja? Jednostavno nema smisla. Ili možda ima, nekog drugog, meni za sada nedokučivog?
Dakle, sama informacija da netko nešto radi na drugačiji način (posebno ako je taj netko Andraz, Šime ili ... to onda ima posebnu težinu) je dovoljna da potakne barem na razmišljanje, ako ne na prihvaćanje, ali ne bezuvjetno, bez razumijevanja.

Andraz:
Odlično rečeno, mislim onaj dio o primanju i davanju. Ako može biti razumljeno kao što kažeš, onda mi je drago.

Leprecon:

--- Quote from: Andraz on December 06, 2008, 10:55:32 AM ---Bitno je da su i škotica i brac dovoljno dugački. Onda u večini primjera nema problema, da bi ti čvor na kraju pravio probleme. Ako ipak dodže do slučaja kad se moraš riješiti braca (ili privjetrene škotice na gennakeru) uvijek imaš nož. Kao što sam napisao situacije bezbroj pa je teško razraditi svaku ali u glavnom je problem, da se u straorcadi prvo pušta škotica - i to nekontrolirano, samo se ispusti - ako nema čvor može izljetjeti iz bocela. Tako postaje skupljanje spinaker puno kompliciranije. Ako se posle toga ispusti i brac, na brodu ne ostaje konop s kojim bi mogao pokupit gennaker.

--- End quote ---

Iskreno, mislim da rijesenje u ovoj situaciji ipak ovisi o nekoj osobnoj preferenciji i necijoj navici.

Nismo pretresli ni opciju kad netko na primjer koristi duple skotine.

Bitnije je kako je netko spreman za reakciju ako se straorcada ili neka nezgoda dogodi. Ja iako volim imati slobodan kraj na skotini ipak uvijek uza se imam noz i spreman sam konop prerezati. Zapravo, na brodu sam bez noza samo ako ga zaboravim i zbog navike se tad malo nelagodno osjecam.

Ne volim da su skotine preduge jer se prije ili poslje zagropaju u kokpitu. Zato mi je kraj slobodan. Za sada se to pokazao kao sistem koji mi odgovara i u kojem se mogu najlakse i najbrze rekuperati ako dodje do straorcade ili neke neocekivane situacije, a istovremeno mi taj sistem nije pretjeran ni ne stvara probleme sam po sebi (Ako razumijete sto hocu reci - nije overkill, vise stete nego koristi).

Medjutim, da jedrim sam na brodu, ozbiljno bi razmislio o tome da koristim duze skote s gropom na kraju. S jedne strane, manje je ljudi na brodu koji bi mogli slucajno zapetljati konop, a s druge, manje je ljudi na brodu koji bi rijesavali stvar.

Eto, to je moje iskustvo i razmisljanje o tome. :)

GRINGO_ZD:
Valjda sam stara škola  ;D ali sam za čvor na kraju svega što nije konop tj na podigačima, škotama, gindacima, altima bassima, škotinama, bracima, barberima, vangovima, pataracima ........., ali bitno je da su dovoljno dugi, u svakom slučaju nož pri ruci. Naime ćini mi se da kad su navedeni "konopi" slobodni, nezategnuti uslijed vibracija imaju tendenciju izvlaćenja, i odna baš kad trebaju moraš ih tražiti, uvlaćiti..
Čini mi se da je ova varianta pogotovo korisna kod malobrojne posade.
Leo

Strici:

--- Quote from: dag on December 03, 2008, 12:03:34 AM ---Kome se dogodila, to pamti.
Kako rješavate štraorcadu? Ne mislim neku onako, laganu, nego kad dere i kada vam je brod nagnut bočno toliko da je kormilo neefikasno. Spi se već zalijepio za more ali je i dalje napuhan i vuče bočno.
Molim majstore da nas laike rasvijetle po tom pitanju  ;)
A što s strapojom?
Hvala

--- End quote ---

Laici se tada neka ne lačaju špinakera.  ;)

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version