Slane tehnike > Mornarske tehnike

Straorcadaaa!

(1/5) > >>

dag:
Kome se dogodila, to pamti.
Kako rješavate štraorcadu? Ne mislim neku onako, laganu, nego kad dere i kada vam je brod nagnut bočno toliko da je kormilo neefikasno. Spi se već zalijepio za more ali je i dalje napuhan i vuče bočno.
Molim majstore da nas laike rasvijetle po tom pitanju  ;)
A što s strapojom?
Hvala

Dario:
spinaker spustit u more i izvlacit se

jazavac:

--- Quote from: dag on December 03, 2008, 12:03:34 AM ---Molim majstore da nas laike rasvijetle po tom pitanju  ;)

--- End quote ---
Da se odmah razumijemo, definitivno ne spadam u prvu nego u drugu grupu 8)
Jednom sam sam, na autopilotu, išo na provu dignut čarapu genakera i pritom neoprezno ostavio nategnutu škotinu. Čim je uhvatio vjetar, prekacan je počeo štraorcavat, što autopilot naravno nije mogao kontrolirat. Dok sam poput pauka dopuzao do kokpita laškat škotinu, ograda je dobro 'koćarila'...Da stvar bude veselija, nakon popuštanja je opet nekontrolirano zapojao, a genaker napravio trostruku karamelu oko prednjeg štraja  ;D Otpetljao sam ga nakon 15-20 minuta za........e...    srećom sam do obale u tom kursu (okrenuo sam u čistu krmu) imao još oko 4 milje fore :P
Odonda se sam ne z........m sa genakerom ako je preko 12čv kad sam sam na brodu ::)
U svakom slučaju mislim da je bolja štraorcada nego štrapoja. Ili griješim?

matoi:
Da li je štrapoja isto što i nekontrolirani gybe / nekontrolirana pojalabanda ?

Pozdrav

Mato

dag:
Strapoja se dogadja mislim kada brod zbog jaceg valjanja (valovi, kormilarenje, itd) nekontrolirano legne na na privjetrinski bok i bum glavnog jedra nije okrenut prema moru kao kod straorcade, nego u zrak, a tangun u more.

Koliko znam, kod straorcade treba odmah pustiti vang da se isprazni gornji dio glavnog i tako smanji sila koja ne da da se brod uspravi. Da li to vrijedi i za strapoju?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version