Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Straorcadaaa!  (Read 12420 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dag

• Barba
    • fotograf
Straorcadaaa!
« on: December 03, 2008, 12:03:34 AM »
Kome se dogodila, to pamti.
Kako rje┼íavate ┼ítraorcadu? Ne mislim neku onako, laganu, nego kad dere i kada vam je brod nagnut bo─Źno toliko da je kormilo neefikasno. Spi se ve─ç zalijepio za more ali je i dalje napuhan i vu─Źe bo─Źno.
Molim majstore da nas laike rasvijetle po tom pitanju  ;)
A što s strapojom?
Hvala

Offline Dario

• Admiral
Re: Straorcadaaa!
« Reply #1 on: December 03, 2008, 12:11:49 AM »
spinaker spustit u more i izvlacit se

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehani─Źar
« Reply #2 on: December 03, 2008, 12:26:11 AM »
Molim majstore da nas laike rasvijetle po tom pitanju  ;)
Da se odmah razumijemo, definitivno ne spadam u prvu nego u drugu grupu 8)
Jednom sam sam, na autopilotu, i┼ío na provu dignut ─Źarapu genakera i pritom neoprezno ostavio nategnutu ┼íkotinu. ─îim je uhvatio vjetar, prekacan je po─Źeo ┼ítraorcavat, ┼íto autopilot naravno nije mogao kontrolirat. Dok sam poput pauka dopuzao do kokpita la┼íkat ┼íkotinu, ograda je dobro 'ko─çarila'...Da stvar bude veselija, nakon popu┼ítanja je opet nekontrolirano zapojao, a genaker napravio trostruku karamelu oko prednjeg ┼ítraja  ;D Otpetljao sam ga nakon 15-20 minuta za........e...    sre─çom sam do obale u tom kursu (okrenuo sam u ─Źistu krmu) imao jo┼í oko 4 milje fore :P
Odonda se sam ne z........m sa genakerom ako je preko 12─Źv kad sam sam na brodu ::)
U svakom slu─Źaju mislim da je bolja ┼ítraorcada nego ┼ítrapoja. Ili grije┼íim?
Za dvadeset godina, biti ─çe┼í vi┼íe razo─Źaran s onim ┼íto nisi napravio od onoga ┼íto jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istra┼żuj. Sanjaj. Otkrivaj.ÔÇô MARK TWAIN

Offline matoi

• Terco
    • sailpinchika
« Reply #3 on: December 03, 2008, 12:51:10 AM »
Da li je štrapoja isto što i nekontrolirani gybe / nekontrolirana pojalabanda ?

Pozdrav

Mato

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #4 on: December 03, 2008, 10:00:56 AM »
Strapoja se dogadja mislim kada brod zbog jaceg valjanja (valovi, kormilarenje, itd) nekontrolirano legne na na privjetrinski bok i bum glavnog jedra nije okrenut prema moru kao kod straorcade, nego u zrak, a tangun u more.

Koliko znam, kod straorcade treba odmah pustiti vang da se isprazni gornji dio glavnog i tako smanji sila koja ne da da se brod uspravi. Da li to vrijedi i za strapoju?

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #5 on: December 03, 2008, 11:04:20 AM »

Pa mislim da se u kona─Źnici ┼ítrapoja mo┼że pretvoriti u ne┼żeljenu pojalabandu sa svim efektima (zvu─Źnim i vizuelnim).
Dodao bih u vezi ┼ítraorce pod spinakerom da se dodatni neugodni i te┼íkokontroliran efekt stvara u slu─Źaju popu┼ítanja ili  nedr┼żanja karikabasa i gubitka kontrole u bracu zbog pove─Źanja sile i smanjenja kuta.
Kako je u trenutku kad se to desi neizvediva korekcija, prije dolaska u takvu situaciju kontrolirati karikabasso, polo┼żaj tanguna (ako je vrh tangun/rogalj vi┼íi od hvati┼íta na jarbolu jedan dio sile koji djeluje na tangun ima tendenciju dizanja tanguna - ─Źesto kod tanguna bez ┼íine na jarbolu)).
Brac spinakera proveden preko barbera poma┼że kontroli u tim uvjetima zahvaljuju─çi boljem kutu.
Kontrolirati i polo┼żaj glavnog jedra, prezategnuto ima tendenciju zaorcavanja.
A kad se desi, u svakom slu─Źaju trebalo bi nastojati prebaciti te┼żi┼íte jedrilja prema naprijed i omogu─Źiti opadanje.
Imam vrlo malo iskustva u tome ali na malim brodovima ve─ç pra┼żnjenje jedra (pazi da ne zagrabi) i eventualno pra┼żnjenje spia poma┼żu, a ┼íto i kako kad se desi pod be┼ítiom od 200 i vi┼íe kvadrata  ???.........vjerujem da ima iskusnijih. A da ne zaboravim apsolutno ne spadam u "majstore" nego tek ne┼íto malo iskustva i jo┼í manje znanja.
« Last Edit: December 03, 2008, 11:12:32 AM by GRINGO_ZD »

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #6 on: December 03, 2008, 11:12:28 AM »
Super da je netko pokrenuo ovu temu, jer sam po─Źeo seriju tekstova na blogu oko jedrenja na jakom vjetru!

Ina─Źe, da bi se izbjegla ┼ítaorcada i ┼ítrapoja, na jakom vjetru treba puno, puno raditi sa vangom. Preotpu┼íteni vang ─çe vas odvu─çi u ┼ítrapoju, prezategnuti u ┼ítraorcu. Kod svake nazanke ┼ítraorce (┼íto se dere kormilar) treba pustiti vang prije nego se jedrilica nagne u zavjetrinu. Isto tako vang odmah nakon toga treba brzo pritegnuti kako bi se izbjeglo naglo pojanje. Tu je jako bitna komunikacija kormilara i trimera vanga, tj. kod svake naznake zavjetrinskog kormila vang treba kacati i kod najave privjetrinskog kormila vang treba la┼íkati. Ako je sve to popra─çeno sa trimanjem ┼íkote glavnog i spinakera, mo┼że se puno sigurnije jedriti na jakom vjetru. Problem stvaraju nezgodni valovi koji stignu s boka ili pola boka, a kormilar ne stigne reagirati na vrijeme. Ukratko, predvidjeti, a ne reagirati na problem :)

Offline Leprecon

• Timunjer
  • **
« Reply #7 on: December 03, 2008, 11:33:40 AM »
Super da je netko pokrenuo ovu temu, jer sam po─Źeo seriju tekstova na blogu oko jedrenja na jakom vjetru!
...
 Ukratko, predvidjeti, a ne reagirati na problem :)

da, ali glavnina posla se ipak odradjuje na skoti glavnog i na karelu glavnog

naravno, ako je brod ima. tad je vang samo pripomoc, osiguranje.

ako nema sine treba puno vise raditi i sa skotom i sa vangom
« Last Edit: December 03, 2008, 11:48:23 AM by dag »

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehani─Źar
« Reply #8 on: December 03, 2008, 11:55:48 AM »
Pretpostavljam da ovi savjeti podrazumijevaju imanje sposobne posade na brodu, u regati. Kakvi su savjeti ako je ─Źovjek sam ili sa 'posadom' (bolje re─ç prijatelji, obitelj, ...) koja nezna jedriti? Recimo, ve─ç se na vrijeme skratilo jedra, nema spina ili genakera, vjetar di┼że, a treba sti─ç do prvog sigurnog veza...mislim, shva─çate situaciju, nije to vi┼íe forsiranje broda u regati, nego zadr┼żavanje kontrole nad brodom u npr.neveri na ─Ĺiti...netko je slikovito rekao 'spa┼íavanje g....e' na preko 35─Źv... ;D
Za dvadeset godina, biti ─çe┼í vi┼íe razo─Źaran s onim ┼íto nisi napravio od onoga ┼íto jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istra┼żuj. Sanjaj. Otkrivaj.ÔÇô MARK TWAIN

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #9 on: December 03, 2008, 12:06:30 PM »
E to, to je zanimljivo, npr kao da si sam, kojim bi redom trebalo obavljati radnje.