Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Guc  (Read 8677 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Leo

• Guest
Guc
« on: December 19, 2012, 03:45:21 PM »
Evo kako imam slike ove lipe barčice, meni je jako šesna a čini mi se da bi to bio baš guc otvaram i ovu temu, inaće je barka u Zadru, Jazine.

a evo ga pod snježnim pokrivaćem u veljaći ove godine:

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
Re: Guc
« Reply #1 on: December 19, 2012, 04:06:03 PM »
Ne znan, Leo, jel ovo šta si stavija guc olitiga ništo drugo. Ali svejedno vridi ga pozdravit. A evo i jedna prigodna o gucu. Ma ke nosač aviona... :love3:

https://youtu.be/xHnnPt15kHY
« Last Edit: April 17, 2015, 06:33:04 PM by Mala od portala »
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline estan

• Admiral
« Reply #2 on: December 20, 2012, 01:20:45 PM »
Barka na slici je školski primjerak guca. Da samo znaš Leo koliko sam uri prestajao pred njime i divio mu se, a gušta sam ga gledat i kad je bio ovako pod snijegom. Krasan primjerak i krasno dotjeran. Jedino šteta što nema jarbol i oglavno jedro (kakvo mu pripada), a na guc se može staviti i baštun (kosnik da me svatko razumije) koji nije fiksan, nego se natakne na prednju aštu kad se jedri (kod ovog je jedina mana što ašta premalo viri iznad provene kuverte (palube) pa baštun ne bi bio stabilan). Inače, guc ima samo bočne sarće, bez prednjeg i krmenog štraja, a kod jako malih, može i bez ikakvih sarći (jarbol sam stoji utaknut u škacu i prolazeći kroz kuvertu ili klupu).

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #3 on: December 20, 2012, 01:58:06 PM »
Estan, vidim da se dobro razumiješ u plovila; Daj reci, jel druge dvije prikazuju ono što se zove "arktizirano nadgrađe"?

Offline estan

• Admiral
« Reply #4 on: December 20, 2012, 02:29:39 PM »
Predstavljaju "skoči na mene ako se usudiš"? :blob7:

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #5 on: August 07, 2013, 10:45:04 AM »
Osobno nikad nisam uspio shvatiti zašto je kaić istisnuo guca na našoj obali jer mi se gucov dizajn sviđa puno više. Inače kod ovog broda mi je najzanimljivije kako se u relativni kratkom vremenu (jer brod se pojavljuje početkom XIX stoljeća) mijenjala etimologija i forma broda; Pa tako ligurski gozzo ima vitkiju i šiljastiju formu, tirenski, vjerojatno zbog veće dinamike mora, je puno robustniji. A najzanimljiviji mi je razvoj na Malti; tu se ime prvo mijenja u ozzo, a zatim u luzzo. Zbog velikog sredozemnog vala prova, pa i krma bivaju šiljaste i jako uzdignute. Zatim je brod još dobio i tradicionalne "Horusove oči", te šarene boje i evo jednog od simbola Malte.

Offline estan

• Admiral
« Reply #6 on: August 19, 2013, 11:40:17 AM »
Kaić je istisnuo guca zbog krme sa zrcalom koja ga čini malo prostranijim, a, sve većom uporabom sve snažnijih motora te krme su se sve više širili i postajale šire i ravnije na vodenoj liniji. Tako su kaići slabije veslali i jedrili, a bolje išli na motor. Ukratko postali su neka nova vrsta broda.

Offline pelig

• Sekondo
« Reply #7 on: July 18, 2016, 11:48:19 AM »
Baš gledam rezultate "Mošćeničke regate tradicijskih barki". Oni imaju čak tri grupe za guceve:
1. grupa - Kvarnerski guc,
2. grupa - Lovranski guc,
4. grupa - guc;

pa se pitam po čemu su toliko različiti i kako ih razvrstavaju u pravilnu grupu?

Offline estan

• Admiral
« Reply #8 on: September 04, 2016, 08:32:17 PM »
Mislim da je tu najbitnija forma trupa, tj, odnos dužine i širine, a samim time su određeni guci brži od drugih, tj, vitkiji od punijih. Drugi bitan detalj može biti ravne ili kose ašte, tj, duža ili kraća vodena linija.