Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Tradicionalna Lošinjska regatna pasara  (Read 30117 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Tradicionalna Lošinjska regatna pasara
« on: November 27, 2008, 11:45:27 PM »
Eto, želja mi je da se u ovoj temi raspišu ljudi koji ponešto znaju o tradicionalnim jadranskim barkama, koji su na njima možda i jedrili, da nam ih približe, opišu i nauče nas specifičnostima tehnika jedrenja na njima. Dakle, svi koji ponešto znaju o gajetama, latinskom idru, rovinjskim batanama, lovranskom gucu, bracerama, itd, neka dignu jedra i izvuku crno-bijele fotografije... 8)
« Last Edit: December 21, 2008, 10:49:07 PM by Dario »
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Re: Tradicionalne barke Jadrana
« Reply #1 on: November 28, 2008, 12:27:08 AM »
Lošinjska regatna pasara

Na slikama se vidi da je površina jedara na regatnim pasarama bila poprilična.

Iz priče jednog starog gospodina koji je u svojoj ranoj mladosti bio član posade jedne pasare, saznao sam slijedeće:
Barka od 5 m imala je oko 25-30m2 jedrilja i tri člana posade: Kormilar, flokist i treći član zadužen za pomicanje – pomičnog balasta!!! To me vrlo iznenadilo; pomični balast težio je oko 100-200kg (prema nekim informacijama i do 400, što mi je osobno pomalo čudno), smješten na posebnim šinama na najširem djelu barke, pomicao se preko sistema koloturnika.
Za regate se koristilo uglavnom lošinjsko, marconi, u nekim tekstovima nazvano  i portugalsko jedro, koje se vidi na slikama i skicama, vrlo napredno za to doba. Istu snast koristili su i gucevi. Za ta jedra je karakteristično da se sošnjak (pik, pilun) podizao paralelno sa jarbolom, a jedro je zapravo trokutasto, poput današnjih modernih jedara. Bila su pamučna, od inleta, gusto tkanog platna koje se koristilo i za izradu jastučnica.
Na barkama za ostale namjene osim lošinjskog, koristila su se još uglavnom oglavna jedra, isto u kombinaciji sa flokom, sa baštunom i bez, i izuzetno  rijetko latinska jedra.

Oplata (madiri) su vrlo tanki, oko 1cm,  kao i rebra (korbe), kako bi barka bila što lakša. Za usporedbu, obične su barke imale madire debljine 20-25mm.
   Kobilica je bila duga, po cijeloj duljini korita, i nešto povišena, čak sam čuo priče i o tome kako su prije regate na običnim barkama stavljali dodatke kojima bi dobili dublju kolombu. Kormilo je također bilo duboko, još dublje nego kobilica.
   Barke su relativno široke, šire nego primjerice čuvene puntarske (Punat, otok Krk) pasare, i već sam naveo, prejedrene. Uzrok tome možemo pronaći u karakteristikama malološinjskog zaljeva. Uvala duga oko 3NM, uska, sa pretežno slabim termičkim vjetrovima iz W i NW smjera (regatavalo se uglavnom ljeti), ponekad SE i S vjetar,  koji ne uspijeva stvoriti veće valove (nećemo sad o buri, tramontani i neverama).

Koliko mi je poznato, lošinjska pasara bila je cijenjena i u nekim dijelovima zapadne Istre, gdje su ih za ribolov naručivali istarski ribari.

Ako je nekome poznato da se ista snast koristila još negdje na Jadranu, te da se još negdje regatavalo pasarama (znam još jedino za Krk),  bilo bi zgodno da to ovdje malo opiše, ili čak dokumentira kojom fotkom.

Flok je kod letanja izuzetno važan. Škota floka se ne popušta sve dok jedro ne prihvati vjetar na suprotnim uzdama, i tek se tada i flok prebacuje (valjda otud i naziv letno jedro). Naime, samo kormilo nije dovoljno da okrene barku zbog dugačke uzdužne kobilice, osobito pri manjim brzinama.

Na predzadnjoj slici je 4m pasara na kojoj sam naučio jedriti, uz napomenu da nije klasična lošinjska regatna pasara, već obična, nešto izmijenjenog, modernijeg stila. Jedro je od barke od 3m, flok bez baštuna i improviziran od jednog starog jedra.

Na zadnjoj  slici je moja posljednja barka (prije krstaša),  napravljena po uzoru na barke koje su se koristile u Nerezinama na otoku Lošinju za ribolov i prijevoz tereta (uglavnom drveta za ogrijev, maslina i sl). Opremili smo ju modernim dakronskim jedrima i drvenim jarbolom sa kanalom za klizače. Naknadno sam dodao i kolombu sa 100kg balasta.

Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Dario

• Admiral
« Reply #2 on: November 28, 2008, 12:33:00 AM »
prekrasan clanak , sutra cu ga jos jednom detaljnije procitati

sta si sve ove skice ti crtao? 
« Last Edit: November 28, 2008, 09:07:37 AM by Dario »

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #3 on: November 28, 2008, 12:59:38 AM »
 :D jesam, to sam radio za lošinjski  muzej, kad je pokrenuta inicijativa da se napravi replika lošinjske regatne pasare. Nadam se da će projekt uspijeti, kao i slični u Rovinju, Komiži, Lovranu, da ne pričam o latinskom idru... 8)
« Last Edit: November 28, 2008, 01:14:15 AM by jazavac »

Offline Dario

• Admiral
« Reply #4 on: November 28, 2008, 04:36:30 PM »
sretno sa projektom

i slike su odlicne, mogu samo zamislit te stare brodove dok jedre

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #5 on: November 28, 2008, 05:04:30 PM »
Lošinjska regatna pasara
Flok je kod letanja izuzetno važan. Škota floka se ne popušta sve dok jedro ne prihvati vjetar na suprotnim uzdama, i tek se tada i flok prebacuje (valjda otud i naziv letno jedro).

Vrlo zanimljivo, nešto slično a možda i isto se koristi na krstašima i danas....... flok/genovu držiš zategnutu na "starim" uzdama sve dok ne primi vjetar sa konte i onda naglo puštaš. Dupla korist; brod brže i lakše okrene, a vjetar "sam" prebaci jedro i ako je tip na škoti  floka/genove brz u "kupljenju" škote, kod manjih brodova može zategnuti bez ručice vinča
Leo

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #6 on: November 28, 2008, 05:22:52 PM »
Ja na svom krstašu u pravilu puštam škotu čim genova zatreperi. Ako zakasnim(o) previše me baci u poju. Možda to vrijedi za teže ili 'obiteljski' koncipirane brodove ili one sa duljom kobilicom? Kako je na starim krstašima-oldtimerima?
Kako se leta sa latinskim idrom? Negdje sam pročitao da se pomaže veslom. To sam i ja morao po slabom vjetru raditi na staroj pasari jer je flok bio premalen i bez baštuna.

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #7 on: December 03, 2008, 03:02:39 AM »
Trenutak puštanja prednjeg jedra u letanju ovisi o tipu jedrilice i vjetru i nema generalne preporuke, ali uglavnom uz malo vježbe i uz pomoć osjećaja ili pak GPS-a se može vidjeti što je optimalno za taj trenutak. Generalno pravilo je na lakšem vjetru i tromijim brodovima puštati jedro kasnije kako bi pomoglo okretanju broda bez upotrebe previše kormila, a na jačem vjetru ranije.
« Last Edit: December 03, 2008, 10:09:46 AM by dag »

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #8 on: December 03, 2008, 11:58:23 AM »
Zar ovdje nema nikoga ko je bar jdnom zajdrio na nekoj od regata latinskog idra?  :(

Offline matoi

• Terco
    • sailpinchika
« Reply #9 on: December 03, 2008, 06:30:15 PM »
Sjajan članak Jazavac!

Mislim da bi bilo vrijedno da ga ubaciš u hrvatsku wikipediju:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Wikipedija:Prijava

Pozdrav!

Mato