Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Rjesavanje otpada s broda  (Read 11458 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline traktor

• Admiral
Rjesavanje otpada s broda
« on: February 18, 2010, 11:25:06 AM »
 guog98
« Last Edit: February 22, 2010, 08:51:35 AM by traktor »

Offline Tin

• Viceadmiral
Re: Rjesavanje otpada s broda
« Reply #1 on: February 18, 2010, 11:39:35 AM »
Ha ono. Mi ljudi dosta lose gospodarimo otpadom i ima istine u tom tvom da su otocki deponiji lose organizirani i sl. Da je bacanje u more bolje rijesenje i nisam siguran: valovi i morske struje s vremenom mogu taj tvoj otpad podici s dna i lagano dovuci na plazu. Onda ces doci i rec gle opet je netko bacao smece na plazu. Po mom misljenju dobar dio tog otpada koji nadjemo na plazi nije tamo ostavljen, vec ga je donjelo more.

Jedino ispravno gospodarenje otpadom bi bilo sortiranje i odvojeno deponiranje. Bio otpad na to sto sad zovemo deponij, a sve ostalo na reciklazu ili posebno zbrinjavanje. Ali nazalost, daleko smo jos od toga.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #2 on: February 18, 2010, 11:41:39 AM »
sad za 50 lipa milsim d amalo tko ostavlja limenke i boce po plazi  :)

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #3 on: February 18, 2010, 04:29:43 PM »
Lijepo od tebe da se brineš za naše plaže i obalu no ... napravi još jedan korak
i to šo si uredno obrađivao i "spremao" na duboko morsko dno - vrati na kopne jer je odtamo i poteklo. Pusti račiće, školjkice ... oni su se prilagodili prirodi baš onakvoj kakva ona jest, bez naše intervencije. Jasno da se na koče i mreže ne mogu naviknuti osim da nestanu, no to je druga priča.
Naime, kada to već tako brižno tretiraš (u namjeri da "izgradiš kule i apartmane" malim morskim organizmima), izmi neku vreću, kutiju ili sl. i to odloži do prvog mjesta gdje to možeš ostaviti, ako ne u, i pored kontejnera. Nažalost, toliko je ljudi kojima tih 50 lipica puno znači, tako da to ne ostaje dugo tamo. Provjereno. Osim toga, što je možda važnije, na taj način ambalaža završi na pravoj adresi, tj. reciklira se. Ta ideja s 50 lipa kaucije za ambalažu je genijalna stvar. Ne znam da li sada ima i 10% odbačene ambalaže u odnosu na prije? Samo se pitam koje su to sitne duše da za tih prokletih 50 lipa tu istu ambalažu mogu ili ne mogu baciti u more, plažu, šumu ...?
Moj je princip da brzorazgradive tvari (hrana, ostaci i sl.) završavaju u moru (ali podalje od obale i mjesta gdje se ljudi kupaju, žive ...); razne folije, papiri iz broda, PVC i sl. u vreči za smeće a povratna ambalaža u posebnoj vreći koja završava kako sam ti predložio.
I savjest mi je mirna a nadam se i čista.  :angel02

Offline Groff

• Noštromo
« Reply #4 on: February 18, 2010, 07:02:22 PM »
Osobno, u more bacan samo otpatke od hrane a sve ostalo nosin nazad na kopno.
Zato - ne zagađujte more !!! anim43 ch22 fight4

Seriola Dumerili

• Guest
« Reply #5 on: February 18, 2010, 07:23:48 PM »
Evo i jedan ekoloski video malo stariji ali jako poucan  confuse0006
http://www.index.hr/video/film.aspx?id=987
« Last Edit: February 18, 2010, 07:25:42 PM by Seriola Dumerili »

Offline Quarnery

• Noštromo
« Reply #6 on: February 18, 2010, 07:38:43 PM »
Negdje u Tihom oceanu postoji otok od smeča koji su napravile struje donoseći smeće.
Otok je nešto veći od američke savezne države Teksas.
Razina mora se podigla za više od pola metra i to samo zbog otapanja ugljičnog dioksida u vodi odnosno moru. Nekako mi se u tu sliku uklapaju i vreće, pune bioNErazgradivog odpada, potopljene na morsko dno. confuse0006

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #7 on: February 18, 2010, 08:26:42 PM »
U obavezan dio brodskih zaliha iliti provište spadaju i dostatne količine vreća za otpad i papirnatih ručnika. Iako ni jedno ni drugo nije ekološko (proizvodnja papira uništava šume, najlon ostaje dugo vremena ipak negdje kao zagađivač) U vreće dakako skupljam svoje smeće koje završi u kontejneru, iako sam ga par puta poželio ostaviti koncesionaru vezanog za bovu koju je masno naplatio bez obaveze odvoza smeća (čast izuzecima) , ali to je već druga tema.
Papirnatim ručnicima skinem što veći dio masnoće da ne koristim deterđente (koji nisu prijatelji moru i vodi) a koristim plastične jednokratne tanjure i čaše.  Iako je to opet sve gomila plastike koja stvara zagađenja već u procesu proizvodnje, nekako mi je mrsko zamisliti masnu mrlju začinjenu deterđentom koja se širi oko broda gdje se ljudi kupaju...

Svaka čast Traktoru i ostalima koji svoje vrijeme troše na čišćenje plaža...ipak nisam za to da nerazgradivi otpad završava na dnu.

Glede čišćenja plaža, slobodan sam spomenuti jednu akciju svake hvale vrijednu.
Radi se o Nautičkom koncertu puhačkog orkestra Josip Kašman iz Malog Lošinja. Naime, jedan dio Malološinjskog zaljeva zatvara i otočić Koludarac, koji ima jednu prekrasnu uvalu - Vala Ingleze. Tu uvalu godinama svojim radnim akcijama čiste od smeća-naplavljenog i bačenog- osobito u dijelu gdje je mala pješčano-šljuinkovita plaža - vrijedni članovi tog orkestra. U dnu uvale postavili su tablu  uz zamolbu da se tu ne ostavlja smeće, a u znak zahvalnosti svim nautičarima koji se tu zateknu druge ili treće nedjelje u kolovozu održe koncert koji je u proteklih desetak godina stekao ogromnu popularnost i posjećenost. Nešto od toga ima u arhivi Morskog Prasca i drugdje...
http://www.morsko-prase.hr/2006/index.php?option=com_content&task=view&id=1083&Itemid=31
http://camping.croatia.hr/Events/EventView.aspx?idLanguage=1&id=1069
Nauticki koncert Vale Inglesi
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #8 on: February 18, 2010, 09:06:11 PM »
Pa zar je samo vizualno zagadjenje bitno? Ako polazis od toga da su sve tvoje tvrdnje apriori tocne, a sve nase su iracionalne budalastine, pa zasto si nas uopce pitao za misljenje? Tvoj rad na ciscenju plaze svi cemo jednoglasno pozdraviti, ali nadam se da nisi ocekivao kako cemo biti odusevljeni tvojim "spremanjem" otpada na dno mora, s argumentom tamo to nitko ne vidi.

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #9 on: February 18, 2010, 09:27:25 PM »
Evo me, tu sam laptop se oporavio od snježnih radosti.
Daklen ovako pod rizikom da prođem za ekološkog sljepca moram priznati da se sa jednim dijelom traktorove TEORIJE slažem.
Naime nisam za presitni otpad, plastiku
Na 60 m se vidi a i ljudi imaju baterije
ali ono sa staništima nije bez vraga, mislim da su u mediteranskom dijelu francuske i italije, na pogodnom dnu nešto slično isprobavali s otpadnom bijelom tehnikom,.
Pokupili bi sa otpada stare perilice, štednjake i peći i potopili ih na hrpu na pješčanom dnu, prilično duboko. Nešto hrđa, nešto more i alge i ostali stanovnici ubrzo bi se stvorio zgodan podvodni greben kao stanište i zaštita za razne vrste i trapula za sve vrste mreža i ostalih ribolovnih alata.
Inaće francuski ribari koriste limenke vezane na špagu koje spuštaju na pješčano dno i nakon kratkog vremena dižu i vade hobotnice.
Drugi pokušaj izrade podvodnih grebena koji su služili i za zažtitu podmorja od struja je primjenom starih guma negdje u liguriji, italia.
No najzanimljivije je sigurno ono što su napravili ameri, oni su ispraznili i očistili jedan stari ratni brod i potopili ga u slične svrhe (ribe=ronjenje= turizam= $$$)
Leo