Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Lom jarbola u slikama  (Read 3201 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dario

• Admiral
Lom jarbola u slikama
« on: October 24, 2009, 08:13:34 AM »

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Re: Lom jarbola u slikama
« Reply #1 on: October 24, 2009, 11:32:24 PM »
 gikg79 Ni prbližno. Mi smo to odradili ... rekao bih, puno stručnije i ljepše - trostruki prijelom... ovo gore je običan lom
 guog98
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #2 on: November 05, 2009, 12:09:11 PM »
Stražnji štraj nije izdržao! Tužno ...  fgzku

Offline Tomislav

• Mali od palube
  • *
« Reply #3 on: November 22, 2009, 05:17:31 PM »
jao srce me boli kad vidim ovako nesto.

koliko je to zapravo cesto i jos bitnije, sto napraviti kada jarbol padne???

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #4 on: November 22, 2009, 06:58:05 PM »
prvo okrenuti brod tako da jarbol i jedra u moru budu na privjetrinskoj strani broda - da se nešto ne zapetlja pod brod. Potom probat vadit van na palubu. Tada je korisno imati klješta za rezanje sajle, pogotovo na većim brodovima
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Kristian

• Chief
« Reply #5 on: November 22, 2009, 08:43:57 PM »
Alat za rezanje sarča je obavezna oprema na svakom brodu. Malo zavisi od stanja mora ali ako je more visoko, jako je bitno što prije se rješiti jarbola jer ti može jako brzo napraviti rupu kroz bok, i onda si u puno večim problemima. Ako je mirno, možeš možda još nešto spasit, ako ne , sjeci i Bog!
Prije nego upališ motor, obavezno provjeri gdje su ti svi konopi, da zlu ne trebalu još nešto ne zapetljaš u propelu.

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #6 on: November 22, 2009, 09:14:41 PM »
Negdje sam pročitao, možda je to netko napisao ovdje na forumu da kod loma jarbola treba opasti iako čovjeku dođe instiktivno da prihvati, naime prema objašnjenju ako se prihvati u vjetar postiže se to da brod(čitaj kobilica i kormilo) "sjednu" na jedro, jarbol i gordijski čvor oputa, škota podigača.
Suprotno tome ako se opadne sav cirkus gore navedenog matrijala i opreme naći će se iza tj u zavjetrini broda i bit će lakše pokušati spasiti ili se riješiti svega.
Molim da me ispravite ako sam namlatio gluposti
Leo

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #7 on: November 22, 2009, 09:49:25 PM »
Ako ti je u zavjetrini, brod se kreće prema hrpi slomljenog jarbola, sajli, konopa i jedara, u jednom momentu i preko toga, jer ih ne nosi vjetar brzo kao što nosi brod,  pa riskiraš:
1) rupu u boku ko što kaže Kristian
2) zapinjanje tog cirkusa na podvodne dijelove broda-kormilo, elisu ako ima koja ti je vjerojatno i jedini preostali pogon, te kolombu.

Ako se postaviš da ti je ta hrpa u vjetru, to praktički šlepaš za sobom pa je i manji rizik od probijanja trupa osim ako jarbol nije baš nezgodno pao. Rizik od zaplitanja je daleko manji, ali manevar mora biti napravljen što je prije moguće.
Mi smo imali sreću u nesreći da pod jarbolom nije nikoga bilo (par desetaka sekundi prije pada bio je čovjek na provi i asisitrao gindac genakera, maknuo se na vrijeme), zatim bura još nije raskopala val jer smo bili relativno blizu obale i treće mala barka sa laganim jarbolom i tankim sajlama što je bilo relativno lako za izvući iz mora, jer nismo imali klješta - poslije nam je Rajko posudio alat bez kojeg nije bilo moguće raširiti dijelove jarbola uz mjesto loma koji su priklještili jedro i gindace

Leo, zapravo si djelom u pravu - ako jedriš orcu i imaš lom jarbola moraš zapojati dok ne dođeš u situaciju da ti je otpad u vjetru između tvog boka i vjetra, znači skoro polukrug; mi smo imali lom u krmu pa je i okret bio manji - samo za 90 stupnjeva. U principu uvije okrećeš na stranu na koju ti je pao jarbol, da ga na neki način 'zaobiđeš' i dobiješ u privjetrinu. Ključno je to napraviti odmah dok brod ima brzinu i nije ništa zapetljano ispod.
« Last Edit: November 22, 2009, 10:02:09 PM by jazavac »