Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Clipper round the world  (Read 89634 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehani─Źar
Re: Clipper round the world
« Reply #250 on: February 05, 2010, 10:44:47 PM »
Ne vi┼íe...otkad sam virao, gubim mjesta ko da ┼íijam  ch4 50-100 mjesta svakih 10 minuta  ouz89  anim43

A i Granci je usporio...valjda mu ponestalo fri┼íke ribe pa panula  anim35

anim32
Za dvadeset godina, biti ─çe┼í vi┼íe razo─Źaran s onim ┼íto nisi napravio od onoga ┼íto jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istra┼żuj. Sanjaj. Otkrivaj.ÔÇô MARK TWAIN

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehani─Źar
« Reply #251 on: February 06, 2010, 06:53:00 PM »
Granco se uspio majstorski pro┼ívercat uz obalu i izbje─ç bonacu u nos, ─Źestitam  anim37
 confuse0006 ili ga oteo neki lokalni pirat  evil
Za dvadeset godina, biti ─çe┼í vi┼íe razo─Źaran s onim ┼íto nisi napravio od onoga ┼íto jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istra┼żuj. Sanjaj. Otkrivaj.ÔÇô MARK TWAIN

Offline grancipor

• Kontra-admiral
« Reply #252 on: February 06, 2010, 07:04:03 PM »
Nije, nije pirat Jazo nego sre─ça, pa valjda mogu i ja jednom potrefiti  anim64
A i ti ga dere┼í ba┼í dobro i, ve─ç kad si tako brz, za jedno uru dvi vrimena ─çu malo stat i sa─Źekati te da mi dodjeli┼í koju lignju.  :P
Ne treba mi Google. Moja ┼żena zna sve!

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehani─Źar
« Reply #253 on: February 06, 2010, 07:53:58 PM »
stat ─çe┼í ti zbog bonace a ne radi kalimara  anim35
hm...Gringo mi dolazi na ve─Źeru, nagazio je po gasu meni ravno p okrmi
 anim32

Offline grancipor

• Kontra-admiral
« Reply #254 on: February 06, 2010, 10:42:52 PM »
Evoga, i┼íao sam malo pogledati ┼íto se doga─Ĺa i vjetar 0,0 ─Źv.  anim43
Izgubio 400 i ne┼íto mjesta.  anim43   anim43  anim43
Restartao sam browser i sad je sve u redu.  opu8568
Ne treba mi Google. Moja ┼żena zna sve!

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehani─Źar
« Reply #255 on: February 06, 2010, 10:48:54 PM »
Nije, nije pirat Jazo nego sre─ça, pa valjda mogu i ja jednom potrefiti  anim64...

Mora da je ovo pro─Źitao neko od organizatora i odlu─Źio malo smanjiti sre─çu  confuse0006
pazi ┼íto pi┼íe┼í, veliki brat sve vidi  hio9

Offline Nogicom

• Timunjer
  • **
« Reply #256 on: February 07, 2010, 01:06:18 AM »
Oko kuta za VMG.  ouz89

Ima jednostavna graficka metoda za brzo odrediti kurs u kojem je najveci VMG, skolska kao da se crtaju vektori brzine..
Treba instalirati MB ruler - trokut u overlayu preko sadrzaja ekrana. Najveca korist tog programa je to da ce najduza stranica trokuta posluziti kao linija prema oznaci, a visina trokuta kao liniija pod 90┬░. A s njim se moze i izmjeriti pravocrtni kurs prema oznaci...
Postave na slici 0.

Dok je karta regate u vecem mjerilu tako da se vidi i brod i oznaka treba ga duzom stranicom postaviti s centrom u poziciji broda pa jednim oštrim kutem prema oznaci - punti nekoj ili cilju, ovdje juzna punta Taiwana.
To je na slici 1.

Onda se zazuma karta da se lijepo vide one pomo─çne zbrojene pozicije +12h i +24h kad se mijenja kurs. Trokut ostaje u istom polozaju tj pod istim kutem.

Treba ga sad translatirati bez da se mijenja njegov kut (mišem u centar), tako da samo prolazi kroz brod, a da je visina trokuta (koja je naravno pod 90° u odnosu na duzu stranicu) tamo negdje gdje oznaka +12h ocrtava nevidljivu liniju kad se mijenja kurs.

E sad najveci VMG ce biti kad je oznaka +12h probija tj. tangira visinu trokuta u najdaljem polozaju. Mozda ce trebati trokut malo pomaknuti, ali tako da je duza stranica uvijek kroz brod. Moze se koristiti i +24h.
To je na slici 2.

Ispada oko 25┬░ sto je i racunski tu negdje +-2┬░.  ;)

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #257 on: February 07, 2010, 09:27:33 PM »
je, šta i na regati ti je browser kriv evil
Part of me is angry, part of me is proud...the rest of me is drunk!
....

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #258 on: February 11, 2010, 04:30:58 PM »
E baš izgleda da ima pravde na zemlji, naime za sve šta sam dobro izveo u prošloj etapi u ovoj sam najmanje gubio kad nisam ništa radio, što god da sam napravio bilo je krivo stariji će me razumit, moj plasman je ka dinar u dobrim starim danima ----- što tjedna što dnevna ... ma satna inflaacija, svaku uru izgubim hrpu mista....
 mad  mad a ni┼íta ─Źuvajte mi misto u marini i za ┼íankom
Leo

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehani─Źar
« Reply #259 on: February 11, 2010, 06:46:09 PM »
Granco, uspori malo, vrati se, izgleda da je Gringo naletio na lignje i zove nas na ve─Źeru
 :angel02