Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Rolex Middle sea race  (Read 15707 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Andraz

• Barba
Re: Rolex Middle sea race
« Reply #50 on: October 28, 2009, 11:29:10 AM »
Evo kao što je več bilo par puta napomento tu se priča o par različitih stvari.
Jedrenje je veoma širok pojam - za neke je jedrilica plutajuča vikendica, za neke vrhunski bolid, za neke treče opet način života, pa s njom jedre oko svjeta, da bi za četvrte bila medij za traženje svojih limita izvan pravila društva.
I nema puno sportova, kdje bi se isto takmičenje (regata) vozilo na toliko različitih nivoa kao u klubskom jedrenju. Imaš od starih maksija, do čarter bavaria, od učestnika olipijskih igara u jedrenju do onih koji regatno jedre na par regata godišnje.
Po drugoj strani zbog kakvih god več razloga, večina ljudi koja se bavi jedrenjem ima(imamo) veoma razvijen ego, pa imamo osječaj, da znamo skoro sve in da je naš pogled jedini pravi.
Kombinacija toga dovede do čudnih situacija, od kojih jedni se razpravlja ovdje.
I tu nije problem o tome što je bolje i što nije. Problem je samo, da se u našoj okolini (SLO i CRO) rađaju priče koje bi željele izači iz lokalne scene ali se vode na način na koji su akteri navikli raditi tu. I tu je onda problem.
Ako netko kupi stari minimaksi za par 100000EUR umjesto nekog X-a ili Grand Soleila, je to njegova odluka i njegov gušt. Ako mu je cilj pobjediti Mrduju, Višku, Fiumanku to je čak najbolja varianta. Tu ne trebaš profesionalne posade i 99.9% če pobjeda biti tvoja.
Ako hočeš pobjediti Barcolanu priča je več malo kompliciranija. Na Maxi Jeni nisu jedrili majmuni (molim, da se to ne uzme kvalitativno, ali mi je vic s majmunima i kikirikijem predobar ;)
Ali ako je cilj napraviti rezultat na regati poput Middle sea race, Fastnet ili slični onda je tu treba početi razmišljati na potpuno drugi način. Ali i to je potrebno naučiti pa smo se s Kristianom rado odazvali na poziv ekipe Shininga (iako za to ne bi bili plačeni) pošto smo imali osječaj, da tu kreče neka priča koja gradi iz temelja i iz koje bi moglo narasti nešto ozbiljno. Ali nije pa evo.
« Last Edit: October 28, 2009, 11:31:25 AM by Andraz »

Offline Funci

• Noštromo
« Reply #51 on: October 28, 2009, 12:21:30 PM »

Offline Leprecon

• Timunjer
  • **
« Reply #52 on: October 28, 2009, 01:16:44 PM »
Andraz, slazem se od A do Z.

I ja inzistiram upravo na tome da se tu radi o vise pristupa i nacina.

Ali to ne znaci da neciji nacin treba omalovazavati jer se tebi ne svidja. To treba postovati. Pusti ljude nek jedre na cemu god hoce i kako god hoce. Nitko nikog ne sili da ides s njima.

Nekome je jedrilica privatni rolerkoster i ne shvaca je ozbiljno. I sto onda? Ne razumijem zasto je to problem? Ako ti se neciji nacin ne svidja neces s njim jedriti, naci ces nekog tko ti pase i to je to.

Vidis, sad si me sjetio jednog IMS prvenstva Italije u Trstu. To je Prizmicu na onom starom IMXu bila jedna od prvih regata. Ja se nisam mogao nacuditi kako su oni sve to neozbiljno shvacali. Visok nivo natjecanja a oni se opako *****avaju. Da ne govorim da su dosli bez ikakvog treninga.
Bi li jedrio s njima na takav nacin? Ne bi. Al nek ljudi jedre kako im pase, sto cu im ja.