Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Protiv diskriminacije jedriličara!  (Read 3893 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pelig

• Chief
Protiv diskriminacije jedriličara!
« on: October 09, 2009, 08:30:27 AM »
Da ne bih rasplinuo raspravu na drugim temama, otvaram novu! :angel02

Dakle ne znam jeste li uočili ali svi naši zakoni, podzakonski propisi i lokalni propisi diskriminiraju jedriličare i veslače. Naime oni redovito zahtijevaju naplatu proporcionalno dužini plovila. Budući da je svakome poznato da jedrilice i naročito veslarke zbog svojeg specifičnog pogona moraju biti duže u odnosu na motorom pogonjena plovila, to rezultira destimuliranjem posjedovanja takovih plovila. U drugim, pomorskim zemljama to nije tako, već se poštuje čuvanje pomorske tradicije i ekologije stimulirajući takova plovila. Budući da neplivaći iz iz našeg ministarstva pomorstva to ne mogu pojmiti čini mi se smisleno pokrenuti inicijativu u smjeru ministarstva okoliša i saborskih zastupnika (pogotovo sa mora); Dakle ako se stimuliraju automobili koji ne zagađuju okoliš, zašto se ne bi stimuliralo držanje plovila koja ne zagađuju okoliš? To bi bilo vrlo lako za izvesti; Ili 50% manje naknade za jedrilice i veslarke ili neka se taksiranje (porezi, vezovi...) obavlja prema konjskoj snazi kao kod automobila! tada se više neće moći dogoditi da vlasnik neke Zvijezde plaća istu naknadu kao neki Mamić za jahtu vrijednu par milijuna eura.

Bilo bi interesantno da kolege iz Slovenije napišu kako je to riješeno u jednoj uređenoj europskoj državi?

Offline traktor

• Admiral
Re: Protiv diskriminacije jedriličara!
« Reply #1 on: October 09, 2009, 11:04:39 AM »
Pelig.....U sridu!

Offline ogi01

• Terco
« Reply #2 on: October 09, 2009, 10:14:00 PM »
Da tako je.  + dodatni porez na posjedovanje motornih brodova + 5 godina na golom otoku po metru dužnom broda + dodatni ekološki porez  zbog zagađivanja životne sredine + + + + +

Offline berti

• Kadet
  • *
« Reply #3 on: October 10, 2009, 06:28:12 PM »
Da ne bih rasplinuo raspravu na drugim temama, otvaram novu! :angel02

Dakle ne znam jeste li uočili ali svi naši zakoni, podzakonski propisi i lokalni propisi diskriminiraju jedriličare i veslače. Naime oni redovito zahtijevaju naplatu proporcionalno dužini plovila.

50% manje naknade za jedrilice i veslarke ili neka se taksiranje (porezi, vezovi...) obavlja prema konjskoj snazi kao kod automobila![/b] tada se više neće moći dogoditi da vlasnik neke Zvijezde plaća istu naknadu kao neki Mamić za jahtu vrijednu par milijuna eura.

Da, ovo što si spomenio je diskiminacija na neki način. Ali recimo,  što je brod duži, treba ti duži vez, koji opet treba opremit skupljom opremom, te osim skuplje opreme zahtjeva i više prostora.

Apropo ekološke zaštite, zapitaj s koliko je otrovnih materijala potrošeno za izradu jedrilice, te samo gorivo i nije jedino što ončišćuje. Sam proces proizvodnje brodova je eko-opasan i otrovan :), a veća površina dna znači i veću potrošnju intonka.

Inače, pomorsko dobro se plaća prema konaži i dužini, tako da je s te strane uvažen ekološki aspekt korištenja jedrilice. A razliku bi po meni trebalo napravit i s kartama u nacionalne i parkove prirode.

A recimo, po meni bi cijenu goriva koje se koristi u plovilima trebalo oslobodit cestarine, autoceste i sličnih nameta s kojom nemamo veze.

MArko

Offline pelig

• Chief
« Reply #4 on: October 12, 2009, 11:15:05 AM »
Da, ovo što si spomenio je diskiminacija na neki način. Ali recimo,  što je brod duži, treba ti duži vez, koji opet treba opremit skupljom opremom, te osim skuplje opreme zahtjeva i više prostora.

A kojom to skupljom opremom Marko? Beton za kapomorto ili debljina lanca?

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #5 on: November 02, 2009, 07:25:16 PM »
treba proglasiti ZEJP -zaštićeno ekološko jedriličarsko područje !! party3
T

Offline sLi

• Sekondo
  • Music takes me up!
« Reply #6 on: November 03, 2009, 11:52:58 AM »
kod nas se ne stimuliraju automobili koji manje oneciscuju zrak...nego ti jos nabiju atest, i naknadu za cestarinu na svakoj registraciji, a kako sad stvari stoje dobit cemo vjerovatno jos oko kunu za trosarinu u cijeni plina, al na to sve me nebi zacudilo da ostave dodatne troskove za registraciju

A recimo, po meni bi cijenu goriva koje se koristi u plovilima trebalo oslobodit cestarine, autoceste i sličnih nameta s kojom nemamo veze.

na ovo definitivno potpis....samo bi mnogi onda to zloupotrebljavali :D