Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Prijedlog novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama  (Read 15837 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tin

• Viceadmiral

Offline grancipor

• Kontra-admiral
Re: Prijedlog Zakona o upravljanju te koncesioniranju pomorskog dobra
« Reply #21 on: October 08, 2009, 12:58:52 AM »
 Medjutim najgore od svega je da mi nemamo stvarni uvid u
prijedlog zakona."
Pro─Źitao sam prijedlog novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama. O tome o ─Źemu se ovdje debatira nema ni rije─Źi! A onaj iz naslova ne postoji.
« Last Edit: October 08, 2009, 01:14:13 AM by grancipor »
Ne treba mi Google. Moja ┼żena zna sve!

Offline more

• Admiral flote
« Reply #22 on: October 08, 2009, 01:20:22 PM »
Grancipor, da li bi i mi mogli dobiti uvid u taj novi prijedlog Zakona o .....?!! Još u doba rimljana u Forumu su se raspravljale takve teme! confuse0006

Offline grancipor

• Kontra-admiral
« Reply #23 on: October 08, 2009, 08:40:50 PM »
Grancipor, da li bi i mi mogli dobiti uvid u taj novi prijedlog Zakona o .....?!! Još u doba rimljana u Forumu su se raspravljale takve teme! confuse0006
Imam ga i u elektronskom obliku. Ako se netko ┼żeli zabavljati mogu ga poslati.
PS za Admina: Dario, da li se i PP broji za sombrera?  :angel02
PS 2: Ako netko zna e-mail adresu od Darka Stipani─Źeva, molio bih ga da mi je po┼íalje na PP pa bih i njemu mogao poslati.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #24 on: October 09, 2009, 02:49:37 PM »
Kako sam poslao zamolbu svim prijateljima da "ako im je stalo reagiraju" ... i evo ─Źuda, jedan je dobio odgovor iz nadle┼żnog ministarstva:
Poštovani gosp.Zdinić

Obra─çam Vam se u vezi dopisa upu─çenog g. Ministru u kojem izra┼żavate bojazan da ─çe se u saborsku proceduru uputiti  zakon  sa  ciljem ┬źda se stane na kraj nelegalnom i nekontroliranom sidrenju plovila izvan marina┬╗ i ┬źda nauti─Źar ne─çe smjeti sidriti izvan koncesioniranih sidri┼íta┬╗
Moram Vam na po─Źetku kazati da se o─Źito radi o krivoj interpretaciji dosada┼ínjih aktivnosti ili nerazumijevanju problematike koja je aktualna u nauti─Źkom turizmu. Kako sam po profesiji kapetan duge plovidbe i nauti─Źar ( preko ljeta) a vodim i ovaj projekt poku┼íati ─çu vam taksativno navesti probleme.

1.   Tijekom ove sezone brojni nauti─Źari ,posebice strani, ┼żalili su se ovom Ministarstvu kako im u uvalama/ sidri┼ítima napla─çuju pristojbu za sidrenje bez davanja ra─Źuna, bez pru┼żanja usluga , bez obrazlo┼żenja kriterija za visinu pristojbe i sl.
2.   U rje┼íavanju ovog problema i izbjegavanju ne┼żeljenih incidenata polazimo od slijede─çih postavki.

-          svaki hrvatski brod, brodica i jahta mo┼że sidriti u unutra┼ínjim morskim vodama RH osim ako je sidrenje izri─Źito zabranjeno i objavljeno u publikacijama Hrvatskog hidrografskog instituta;
-          strani brod ne smije sidriti u hrvatskim unutra┼ínjim morskim vodama bilo da se radi o ne┼íkodljivom prolazu ili uplovljava u na┼íe luke osim ako se radi o vi┼íoj sili, u kom slu─Źaju se mora javiti lu─Źkoj kapetaniji;
-          strana jahta ili brodica mo┼że sidriti u unutra┼ínjim vodama nakon  ┼íto obavi prijavu i ishodi vinjetu;
-          pristojba za sidrenje mo┼że se naplatiti samo ako se radi o koncesioniranom /ure─Ĺenom sidri┼ítu. Tu se misli na sidri┼íta luka otvorenih za javni promet ili sidri┼íta koja imaju koncesiju od nadle┼żne ┼żupanije;
-          naknada za sidrenje u pravili je umanjena za 50% od lu─Źke pristojbe ako se radi o sidri┼ítu koje nema pluta─Źe za vez a u slu─Źaju ako ima pluta─Źe za vez naknada je smanjena za 30% od  lu─Źke pristojbe ;
-          na ostalim sidri┼ítima (uvalama) koja nisu koncesionirana ne  pla─ça se naknada za sidrenje.

3.   Ministarstvo planira objaviti na webu Ministarstva i Informati─Źkoj karti sva koncesionirana sidri┼íta uz naznaku da se na ostalim sidri┼ítima ne pla─ça naknada.
4.   Na koncesioniranim sidri┼ítima Ministar ─çe utvrditi maksimalnu naknadu u koji iznos ─çe biti uklju─Źena i naknada za obvezatno preuzimanje sme─ça sa broda/brodice.
5.   S obzirom da je u Republici Hrvatskoj upisano 110.000 brodica a da se tijekom sezone   uplovi oko 65.000  strnih brodica razmi┼íljamo da se   samo u onim uvalama u kojima iz ekolo┼íkih razloga ( veliki broj brodica u malim uvalama, velike koli─Źine fekalnih i sanitarnih voda ,ugro┼żena sigurnost )  ograni─Źi broj brodica koje se odjednom mogu sidriti i / ili preno─çiti. U svakom slu─Źaju ovakvoj odluci treba prethoditi ekolo┼íka i maritimna studija.

Na koncu nagla┼íavam da ni pravila struke, ni pomorski propisi ni temeljni duh nautike, kako vi u va┼íem pismu navodite, a posebno ne politika ovog Ministarstva ne predvi─Ĺa tjeranje nauti─Źara iz uvala niti prisilnu naplatu naknada . Me─Ĺutim , u na┼íim uvalama moramo ┼ítiti sigurnost , red  i morski okoli┼í na dobrobit svih koji u njima u┼żivamo.-

Uz štovanje
                                                                                                                                                           Kap. Mario Babi─ç                                                                             
                                                                                                                                                      Ravnatelj uprave   

A pa sad vi ocijenite ...

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #25 on: October 09, 2009, 03:02:29 PM »
Vjerojatno ste primjetili da je tekst odgovora vrlo sli─Źan onomu koji je dobio i Darko Stipani─Źev, ali ne i isti.
Radi se, radi!  part0011
Evo, i ravnatelj uprave tvrdi da se za sidrenje napla─çuje 50% cijene lu─Źke pristojbe, 30% za bovu. A mo┼że li ┼żupanija bilo koju valu proglasiti lukom za ... ? ┼Żeljna novca, vjerojatno mo┼że ... i ho─çe.   mad

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #26 on: October 09, 2009, 03:21:33 PM »
PS 2: Ako netko zna e-mail adresu od Darka Stipani─Źeva, molio bih ga da mi je po┼íalje na PP pa bih i njemu mogao poslati.

http://laris.fesb.hr/dstip.html

Jel to "nas" darko ili je to neki drugi?

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #27 on: October 09, 2009, 03:30:10 PM »
5.   S obzirom da je u Republici Hrvatskoj upisano 110.000 brodica a da se tijekom sezone   uplovi oko 65.000  strnih brodica razmi┼íljamo da se   samo u onim uvalama u kojima iz ekolo┼íkih razloga ( veliki broj brodica u malim uvalama, velike koli─Źine fekalnih i sanitarnih voda ,ugro┼żena sigurnost )  ograni─Źi broj brodica koje se odjednom mogu sidriti i / ili preno─çiti. U svakom slu─Źaju ovakvoj odluci treba prethoditi ekolo┼íka i maritimna studija.

Upute za sidrenje:
1.) Doci ispred uvale
2.) Prebrojati koliko brodica ima u uvali
3.) Provjeriti na karti/peljaru koliko je dozvoljeno
4.) Ako ih ima manje od dozvoljenog uploviti, ako vise ici u slijedecu uvalu i krenuti od koraka 1 :)

Uglavnom, nije to losa zamisao, ali je u praksi gotovo nemoguce provediva.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #28 on: October 09, 2009, 06:01:56 PM »
Poštovani Grancipor, da ne kompliciram, da li se u Prijedlogu nešto mijenja kod Športskih luka (koje su do sada spadale u Luke posebne namjene)?

Offline grancipor

• Kontra-admiral
Re: Prijedlog novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama
« Reply #29 on: October 09, 2009, 06:22:31 PM »
Ostaje isto.