Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Prijedlog novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama  (Read 15802 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tin

• Viceadmiral
Re: Prijedlog Zakona o upravljanju te koncesioniranju pomorskog dobra
« Reply #10 on: October 06, 2009, 05:37:59 PM »
Pa ne bi bilo lose nesto pokrenuti. Mozda za pocetak da pocnemo s iznosenjem sto sve ne valja u postojecim propisima (zapravo samo trebamo po forumu skupiti iz raznih postova na jedno mjesto i mozda malo dodati). Imam negdje jedan mail sto sam slao jednom kolegi na tu temu pa kad nadjem ga "prilagodim za javnost" i postam.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #11 on: October 06, 2009, 08:53:19 PM »
Dario, mislim da to svakako treba pokrenuti. Treba probati /i pisati na sve strane/. 
Tin, odlično, pronađi, prilagodi i postaj.
Nego, Darko Stipaničev već je poduzeo neke konkretne korake i po odgovorima koje je dobio iz nadležnog ministarstva nikako nisam optimist kao npr. Grancipor. Dapače, jako puno toga "smrdi" i, vjerujte, neće izići na dobro (po nas nautičare). Pod tobožnjom brigom za sigurnost plovidbe i ekologiju želi se uvesti još jedan od harača.
Npr. navodno nautičari po uvalama bacaju smeće?! Moram priznati da ja to još nisam vidio. A oni koji to rade, siguran sam, nisu istinski nautičari i radit će to i dalje, bez obzira na koncesioniranje raznih vala i sidrišta.
Upućujem vas na tekst na MP, svakako pročitajte:
http://www.morsko-prase.hr/2006/index.php?option=com_content&task=view&id=8531&Itemid=1

Offline grancipor

• Kontra-admiral
« Reply #12 on: October 06, 2009, 09:54:19 PM »
Admine, molim te promijeni naslov.
Predlažem:
Prijedlog novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama
Ne treba mi Google. Moja žena zna sve!

Offline grancipor

• Kontra-admiral
« Reply #13 on: October 06, 2009, 10:19:05 PM »
U odgovoru glasnogovornice MMPI se mogu neke stvari isčitati.
Način i postupak davanja koncesije regulira Zakon o koncesijama.
Odredbe koje reguliraju koncesije na pomorskom dobru pored gornjeg zakona reguliura i Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama.
U tom zakonu nema odredbi o tome gdje će se dati koncesija za što.
Da li će u jednoj vali biti sidrište u smislu polja s plutačama (dakle organizirano) ili ga neće biti odlučuju jedinice lokalne odnosno regionalne samouprave (općine, gradovi i županije) putem svojih prostornih dokumenata. Baza-temelj za pokretanje postupka za dodjelu koncesije su prostornio planovi. Dakle, ukoliko sidrište nije predviđeno u prostornom planu, ne smije se dati koncesija (Tako je u Zakonu)!
U prijedlogu novog Zakona ne spominju se sidrišta, nekontrolirano-kontrolirano sidrenje, nautika i sl.

Možda bi trebalo jasno i glasno reći da su puno veći problem koncesionari koji svojim ponašanjem srozavaju ugled i gostiljubivost koja je krasila Hrvatsku kao turističku destinaciju od nautičara. A i nautičari koji su stekli uvjerenja za voditelja brodice polaganjem kojeg eurića nisu krivi za kažine koje delaju na moru. Krivi su oni koji su im ta uvjerenja prodali! malo sam OT ali... evil
Ne treba mi Google. Moja žena zna sve!

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #14 on: October 06, 2009, 11:19:13 PM »
A i nautičari koji su stekli uvjerenja za voditelja brodice polaganjem kojeg eurića nisu krivi za kažine koje delaju na moru. Krivi su oni koji su im ta uvjerenja prodali! malo sam OT ali... evil

Po ovom pitanju bi se isto dalo otvoriti zasebnu raspravu i ici s konkretnim prijedlogom "u paketu" s koncesijama. Ne bi bilo lose zapravo procesljati kompletnu zakonsku stranu nautike pa da vidimo sto bi sve bilo dobro. Koncesije, vezovi, sidrenja i sl. su svakako No. 1, ako nesto drugo ne uleti dozvole bi ja stavio No. 2 jer je to pitanje sigurnosti plovidbe, a onda mozemo ici dalje.   Stvarno ne bi bilo lose malo to aktualizirati i pokusati nesto napraviti. Vjerujem ako bi se krenulo s nekim masovnim akcijama da bi dosta nauticara, ljudi iz chartera i sl. podrzalo.

Offline Eventum

• Komodor
  • Born to sail forced to work!
    • Prodajem Elan 333
« Reply #15 on: October 07, 2009, 09:42:22 AM »
...Možda bi trebalo jasno i glasno reći da su puno veći problem koncesionari koji svojim ponašanjem srozavaju ugled i gostiljubivost koja je krasila Hrvatsku kao turističku destinaciju od nautičara. A i nautičari koji su stekli uvjerenja za voditelja brodice polaganjem kojeg eurića nisu krivi za kažine koje delaju na moru. Krivi su oni koji su im ta uvjerenja prodali! malo sam OT ali... evil

Definitivno se slažem s navedenim, a ne razumijem samo zašto umjesto generiranja novih šerifa po valama ne utrostruče cijene vinjeta za plovila pod stranim zastavama... Sumnjam da bi radi toga odabrali neku drugu destinaciju, osobito jer puno stranaca ima na vezu plovila u hrvatskim marinama, a ako bi ih i napustili toliko je malen broj vezova u odnosu na potražnju da bih vrlo brzo popunili drugi. S druge strane vjerujem da bi malo i dodatno potaknuli biznis charterasima, a Hrvatska bi i dalje ostala kao jedna od nautičkih top destinacija.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #16 on: October 07, 2009, 10:08:11 AM »
      Prije više desetljeća pročitao sam u Šutejovom vrlo interesantnom putopisu "Izazov atlantika" (mislim da je nosio takav naslov, sam ga je preplovio s CAT34) da se u USA smije sidriti samo u određenim uvalama, naravno, uz naplatu. Tada sam pomislio: eto što nas čeka. I evo, pristiglo je! >:(   

Offline pelig

• Chief
« Reply #17 on: October 07, 2009, 11:41:29 AM »
Nego, Darko Stipaničev već je poduzeo neke konkretne korake i po odgovorima koje je dobio iz nadležnog ministarstva nikako nisam optimist kao npr. Grancipor. Dapače, jako puno toga "smrdi" i, vjerujte, neće izići na dobro (po nas nautičare). Pod tobožnjom brigom za sigurnost plovidbe i ekologiju želi se uvesti još jedan od harača.
Npr. navodno nautičari po uvalama bacaju smeće?! Moram priznati da ja to još nisam vidio. A oni koji to rade, siguran sam, nisu istinski nautičari i radit će to i dalje, bez obzira na koncesioniranje raznih vala i sidrišta.

Darko je odlično uočio termin "nekontrolirano sidrenje" i očito dobro naslutio da će kontrolirano sidrenje ubuduće masno plaćati. U stvari to je naša praksa - kad već nisi sposoban zaraditi euro uslugom strancu, otmi 8 kuna domaćem!

Offline marjan

• Chief
« Reply #18 on: October 07, 2009, 08:25:38 PM »
Darko je odlično uočio termin "nekontrolirano sidrenje" i očito dobro naslutio da će kontrolirano sidrenje ubuduće masno plaćati. U stvari to je naša praksa - kad već nisi sposoban zaraditi euro uslugom strancu, otmi 8 kuna domaćem!

Pa ja sam po dokumentima "stranac" ali vidim, da ovaj novi prijedlog Zakona o... zahvaća sve nautičare, kojima nam je stalo do jedrenja i tako tu nema "stranaca" i "domaćih".

Ali Pelig ima pravo što se tiće uzroka "sakupljanja novca sa strane države". Problem su kvalitetne usluge. U Grčkoj sam potrošio tri puta više novca samo zbog toga što nije bilo nikakvih bovarina, zbog širokog osmjeha onih koji prodaju usluge, i smislili su jako jednostavan trik:  važno je nautičare namamiti na obalu bez plaćanja koncesionarima i nekim inkasantima mjesnih zajednica. Pa kad si već na obali već nešto potrošiš. I jako brzo odlučiš da nečeš spremati makarone na brodu nego ideš u lokalnu birtiju. I na kraju jedrenja vidiš da imaš prazan novčanik ali imaš dobar osječaj da si bio voljeni gost. Ali o tome je sve već prićao na morskom prascu profesor Marjanović. Treba vidjeti njegov video o Jonskom moru. Neka ljudi koji prave Zakone pročitaju na prascu njegove misli o ljubaznosti i kako se pravi (nautički) turizam i ne da traže nove i nove naćine, kako iščupati bez dodatnih usluga još po koju kunu.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #19 on: October 07, 2009, 10:13:33 PM »
portal morkso prase je vec bilo pokrenulo peticiju oko Družbe Adrije i skupili su cca 8000 potpisa posjetitelja

Evo što kaže gosp. Darko Stipančev  :

"Mislim da od onakve peticije nema koristi. Da bi bila valjana treba biti
JBMG a to mi ne smijemo skupljati preko neta-a. Trebalo bi se možda malo
raspitati o tome kako to napraviti da bude zakonski utemeljeno.

Mislim da je dobar put bombardirati saborske zastupnike pismima i
mailovima, ali bi volio kada bi nam neki pravnik savjetovao na što se sve
pozivati. Medjutim najgore od svega je da mi nemamo stvarni uvid u
prijedlog zakona."