Slane tehnike > Mornarske tehnike

Spajanje sidrenog lanca i konopa (cime)

(1/6) > >>

slaven:
Poučen iskustvom s s mog prvog i jedinog čarteravanja, molim ekipu da mi preporuči kako spojiti sidreni lanac s konopom.

Hvala!

hidrotherapy:
Slavene,
po meni najbolja varijanta spajanja sidrenog lanca i konopa je upletanjem konopa sa zadnjom karikom
lanca( viđao sam i da neki koriste zadnje dvije karike).
Na taj način neće doći do stvaranja nikakvih "kvrga" koje bi mogle zapinjati prilikom dizanja i spuštanja.
Kad uzmeš konop u ruku i prođeš rukom prema lancu, ne smiješ pod rukom osjetiti neki veliki prijelaz preko spoja.
Dužina upletenog dijela nebi smjela biti manja od cca 25 cm.
Princip pletenja možeš naći na Youtube pod Rope to chain in splice. Kad shvatiš način pletenja,
ostaje ti samo da vježbaš kako bi taj spoj na nešto ličio.

Dario:
a mislim da bi i neki lokalni meštar to upleo za pivu

hidrotherapy:
To sigurno, ali bolje je da ti on pokaže kako se plete, pa da to sam naučiš jer nikad ne znaš
kad ti to opet može zatrebati, a tada tog starog možda neće biti blizu( neće sigurno).

traktor:
i ja mislim da je upletka  najlogicnije rjesenje, ima ih vise vrsta. Klasicna sa sukanim konopom od tri struka nauci se lako jer je "simetricna" bez puno kreativnosti i maste. Pocetak uplitanja je najvazniji, ostatak nemos zaj....Ko klinca me je pokojni stric naucio ( volio je ulovit ribu vise od svega) . Sjecam se kako sam bio zadivljen kako je lijepo izgledala kad bi je na kraju stavio na cimenat od parapeta(pod) stao nogom na nju i zarolao je par puta onim svojim velikim triketrakama sa dzonom od autogume.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version