Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Prekomjerno iskorištavanje mora  (Read 31447 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Prekomjerno iskorištavanje mora
« on: August 28, 2009, 08:12:31 AM »

Ja sam bio dovoljno dugo u žurnalizmu, pa da mi se sve takvo izvještavanje zgadi. Bilo kamerom ili novinama. I zato ne rabim i ignoriram takve medije.
Evo jednog primjera iz Slobodne Dalmacije, nekad meni cijenjenog lista; prepričavam.
Prije dvije tri godine:
Na nogometnoj utakmici mislim na Murteru, nogometni teren je odmah pored mora. Za vrijeme utakmice je na teren izgmizala velika hobotnica, par kila mislim, neznam dali je pisalo 8, ali velika.
Glavno je bilo seronji novinaru napisati kako je završila skuhana u loncu, a zašto je napustila njeno najprirodnije životno područje  i izašla van, njega kao i večinu svih ljudi ama baš ništa ne zanima. Zato nam je zemlja i svijet ekološki u totalnom kolapsu.
Jučer sam kupio "Nacional". Kupim ga tek tu i tamo.  Glavno im je da su nebi li ga više prodavali dali uz njega CD kako se lovi riba. Ima li uopče svijesti i saznanja kako malo ribe još ima? Ima li uopče ljudi koji koriste more a ne samo ga robe. Sada svako drugo dijete brčka gustim špurtiljem i vade nešto iz mora. Stave u staklenku od krastavaca na prozorsku dasku, a kad se usmrdi naravno bace. Ima li neko uopče samilosti za i u moru? Ima li koji medij da potencira i podučava kako ne uništiti more.
Mediji koji udaraju velike naslove, zbog čega je ovaj topič i otvoren, zasigurno najmanje.
Zato sam mišljenja da se bombastični naslovi namjerno zaobiđu, jer forum se netreba povoditi takvima, koliko da je god zamro.
To ostavimo onom ribolovnom forumu, gdje je to donekle i palilo, no i tamo se počelo sa čiščenjem.  happy0034
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline kaor

• Timunjer
  • **
« Reply #1 on: August 28, 2009, 09:08:39 AM »
Ajd napokon netko normalan, jer kad ja takvo nekaj izjavljujem cijela okolina me pljuje, bitno da je use, nase i podase i mukte. Kad curinoj mami objasnnjavam da nije bas ljepo kupovat arbunice velicine incuna samo zato kaj su na Zadarskom placu 20 kn, onda sam ja u kurcu..

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #2 on: August 28, 2009, 10:42:13 AM »
  Bravo Kaore, mornarčino. Dakle ipak nas ima. Progovorimo !!! happy0034
« Last Edit: August 28, 2009, 10:47:34 AM by Dario »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline mali

• Seascape junkie
  • Noštromo
« Reply #3 on: August 28, 2009, 11:08:40 AM »
ne kuzim sta ste se uhvatili , ovo je vijest koja je prenesena na forum kao i bilo koja druga.
Seascape is fun!!

Offline kaor

• Timunjer
  • **
« Reply #4 on: August 28, 2009, 11:11:10 AM »
Ajd nisam barem samo ja crna ovca, proslo ljeto su bez mog prisustva zatukli zmiju Crnokrpicu (zasticena vrsta) i onda se jos hvale sa tima kako su zatukli pitona, kako triba to sve istrebitk, da sta ce im zmije po vrtlu ici. ma necu niti pricati koliko su ljudi neosjetljivi, zapravo bas ih briga kaj ribe nema, prelov u njihovom jeziku ne postoji. meni se smiju kad ulovim štuku na rijeci pa je pustim , zapravo nikako im neide u glavu a zakaj ja onda lovim ako cu pustit...

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #5 on: August 28, 2009, 12:35:58 PM »
bez uvrede, ali to ni meni ne ide u glavu - zašto raniti da bi pustio da živi? to mi je kao da ja pričam da volim mačke, onda ih gađam sa sačmaricom jer, eto, to mi je zabavno a ona će ionako preživjeti  confused. bez ljutnje, ne napadam, samo iznosim mišljenje.
Part of me is angry, part of me is proud...the rest of me is drunk!
....

Offline kaor

• Timunjer
  • **
« Reply #6 on: August 28, 2009, 12:48:03 PM »
ne ljutim se. Po mnogim studijama ribe ne osjecaju bol, pogotovno ne u podrucju ustiju koja je kod njih neka vrsta hrskavice. da li je to tako ili nije- neznam. Ribolov je (kao i lov kojeg ne podrzavam) kod muskih upraznjavanje onog primitivnog ali iskonskog gena iz doba kad su muskarci lovili mamute ili ostale zvijeri. Muski su bili primarno lovci.
Mnogo od tih gena jos danas je izrazeno u modernom svijetu iako na dtugi nacin. Uzmi nogomet npr. nogomet je cista simulacija bojnog polja, gdje imate sukob dvaju plemena. Simpatizeri nekog klupa navijaju za dres i pojam kluba, ne za same igrace na terenu. Naprimjer neki igrac moze biti zvijezda kluba i miljenik publike, ali ako pređe u drugi klub ti isti ljudi ga vise nece voljeti , dapace suprotno. Ovu poveznicu sam povukao da bi pokazao da ljudi jos uvijek razmisljaju plemenski, ili si u plemenu ili nisi , tako je i sa ribolovom. Muskarac protiv lovine, primarni gen divlja, muskarac sretan jer je dobar lovac , samo danas nije nuzno tu lovinu i nosit doma :D

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #7 on: August 28, 2009, 01:00:25 PM »
Malo je krenula rasprava u krivom smjeru.....

Offline kaor

• Timunjer
  • **
« Reply #8 on: August 28, 2009, 01:05:58 PM »
Slazem se, sorry na off topicu

Offline denister

• Barba
  • još plutam :)
« Reply #9 on: August 28, 2009, 02:22:01 PM »
Ribolov je (kao i lov kojeg ne podrzavam) kod muskih upraznjavanje onog primitivnog ali iskonskog gena iz doba kad su muskarci lovili mamute ili ostale zvijeri.
soory ali žešća glupost.....jel znaš zašto uopće postoje lovačka društva i čime se oni sve bave ili jedeš samo travu????