Slane tehnike > Mornarske tehnike

Glavno jedro - oblik i baza

<< < (6/6)

dag:

--- Quote from: jazavac on November 11, 2008, 07:26:22 PM ---... Ako na granici kraćenja dobijem malo na upravljivosti broda i lakše kormilo, isplati se :)

--- End quote ---
Mislim da ti to malo, na granici kracenja nece bas koristiti.

--- Quote from: vragec32 on November 12, 2008, 01:20:37 AM ---... Moj je osjećaj da se po jakom vjetru dušicom mora zatvoriti zadnji rub više nego što to traži profil jedra samo zato da bi ga umirili. Možda griješim. A zna li netko ili što misli zašto se trese zadnji rub?

--- End quote ---

Mislim da se izlazni (zadnji) rub jedra trese zbog turbulentnog strujanja zraka uz jedro. Turbulencije počinju već oko sredine jedra. To se dogadja stalno, i kod mirnog jedra, ali snaga strujanja i turbulencija koje ono stvara, nije dovoljna da bi napeto jedro treslo. Kada vjetar pojaca, i turbulencije pojacaju također pa im inače čvrsto jedro prestane biti dovoljno čvrsto i počne tresti. Buduci da napinjanje i peglanje jedra ima svoje granice, smislili su majolicu da smiri drmusanje koje ubija. Ne mislim da ima neku drugu funkciju.
Problem s zadnjim rubom naj očitiji je kod roll glavnog jedra koje nema šteke koje ukrućuju stražnji porub, i cim vjetar malo pojača, jedro trese. Takodjer kod stare ispuhane genove porub voli tresti.
I ja mislim da se zatezanjem majolice moze dodatno pokvariti strujanje na izlazu iz jedra.
E sad, da li postoje uvjeti u kojima je poželjno zatvoriti izlazni porub jedra? Možda u krmu? Nece li vang napraviti gotovo istu stvar?
Treba paziti i da se s zategnutom majolicom ne kaca naknadno škotu jer će dodavanje napetosti majolici možda uništiti štoper majolice ili će i konopčić sam puknuti.

jazavac:

--- Quote from: vragec32 on November 12, 2008, 01:20:37 AM ---...Želio sam reći da nastojim jedro malo "nahrapaviti" kako bi stvaralo što veći otpor strujanju vjetra preko njega ali ne opet toliko da mu bitno smanjim površinu....
--- End quote ---
Mislim da sam shvatio što hoćeš reć. Ipak, 20 cm...pada mi na pamet jedan drugi  vic, ali nećemo sad ;D ;D ;D meni je gindac od žvakaće, ali tih par cm koje popustim/nategnem već poprilično znači...ali nije bitno koliko je cm, treba biti dobar tehničar ;D ;D ;D glavno da smo se razumijeli 8)

--- Quote from: vragec32 on November 12, 2008, 01:20:37 AM ---A za povratnu informaciju kod isprobavanja ... svega i svačega, budući da sigurno ne možeš naći ni dva potpuno ista broda kamoli ostale iste uvjete, pa još danima da te prati, po meni su najbolje regate. Uvijek se nađe netko s kime se možeš "mjeriti". Na regati se ljudi ipak trude ploviti najbolje što mogu i znaju. To što npr. Gringo odjuri - nema veze, mi lovimo nekoga svog, iz svoje grupe (razine) i testiramo (se). Ne sve odjendanput, jer će nam tada sigurno i on pobjeći pa opet nema koristi, već se brusi jedna po jedna stvar, iz regate u regatu. A prije tog se malo "papirnato" stvari bistre, pa čak i ovako kako to mi pokušavamo, ako već nemamo na brodu nekog "supermena" pored sebe koji bi nam to samo utočio u glavu. Moš' mislit'!

--- End quote ---
Da, regate su svakako najbolje prilike za provjeru trima. Tu sam nažalost u slaboj poziciji jer ne idem naokolo po regatama, a ni svaku lošinjsku ne uspijem odjedriti. A nas je tu samo tri krstaša koji redovito rekreativno jedrimo, sve različite barke kojima ne pašu isti uvijeti mora i vjetra, a čak se ni ne nađemo na moru svi zajedno više od jednom-dvaput godišnje.  :( Pa onda hvatam po moru nevine čarteraše veće od sebe i na njima se iživljavam   (zaštomiovdjenedolazievil?!?)
--- Quote from: dag on November 12, 2008, 01:52:14 PM ---Mislim da ti to malo, na granici kracenja nece bas koristiti.
--- End quote ---
Tada mi je najpotrebnije? Kad je preporučljivo odn. kad je najkorisniji? Rekoh da nisam probao, nemam apsolitno nikakvo praktično iskustvo. Možda i to ovisi o tipu barke i njenim karakteristikama? ajde malo objasni kad stigneš 8)
--- Quote from: dag on November 12, 2008, 01:52:14 PM ---Mislim da se izlazni (zadnji) rub jedra trese zbog turbulentnog strujanja zraka uz jedro. Turbulencije počinju već oko sredine jedra. To se dogadja stalno, i kod mirnog jedra, ali snaga strujanja i turbulencija koje ono stvara, nije dovoljna da bi napeto jedro treslo. Kada vjetar pojaca, i turbulencije pojacaju također pa im inače čvrsto jedro prestane biti dovoljno čvrsto i počne tresti. Buduci da napinjanje i peglanje jedra ima svoje granice, smislili su majolicu da smiri drmusanje koje ubija. Ne mislim da ima neku drugu funkciju.
Problem s zadnjim rubom naj očitiji je kod roll glavnog jedra koje nema šteke koje ukrućuju stražnji porub, i cim vjetar malo pojača, jedro trese. Takodjer kod stare ispuhane genove porub voli tresti.
I ja mislim da se zatezanjem majolice moze dodatno pokvariti strujanje na izlazu iz jedra.
E sad, da li postoje uvjeti u kojima je poželjno zatvoriti izlazni porub jedra? Možda u krmu? Nece li vang napraviti gotovo istu stvar?
Treba paziti i da se s zategnutom majolicom ne kaca naknadno škotu jer će dodavanje napetosti majolici možda uništiti štoper majolice ili će i konopčić sam puknuti.

--- End quote ---
Znači, ipak joj je najbitnija funkcija zaštita materijala jedra sprečavanjem vibracija izlaznog poruba? Ostale funkcije su samo za odlikaše ;D

dag:

--- Quote from: jazavac on November 12, 2008, 04:21:41 PM ---Znači, ipak joj je najbitnija funkcija zaštita materijala jedra sprečavanjem vibracija izlaznog poruba? Ostale funkcije su samo za odlikaše ;D

--- End quote ---
Nije primarno zastita materijala , nego sprečavanje treperenja jer uništava koliko-toliko laminarno, uredno strujanje vjetra po jedrima, a kako se ta vibracija preko jarbola prenosi na cijeli trup, i laminarno strujanje mora oko trupa.
Cuvanje materijala je samo posljedica.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version