Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Spinaker, funkcija barbera  (Read 5194 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
Spinaker, funkcija barbera
« on: October 31, 2008, 12:29:03 PM »
Mogli bismo malo o funkciji barbera, posebno s naglaskom na prijenos sila sa škota spina na trup.
Kakva su vaša razmišljanja. Evo malo mojih.
Da li barberi slu┼że samo za stabiliziranje spina ili oni osim ┼íto olak┼íavaju brod na hvati┼ítu tako─Ĺer "preusmjeravaju" vu─Źnu silu. Mi┼íljenja sam da pretvaraju kosu silu u ┼íkotama (koje stvaraju veliki uzdu┼żni moment koji topi provu jer je hvati┼íte skoro na krmi) u dvije komponente povoljnijeg smijera:
- jednu vertikalnu na hvati┼ítu barbera negdje na popre─Źnoj osi koja prolazi kroz te┼żi┼íte broda, koja izdi┼że i olak┼íava brod te
- drugu na hvati┼ítu koloture ┼íkote, koja tada ima povoljniji (horizotalniji) smijer i stvara manji uzdu┼żni moment = manje topi provu
Budu─çi da na ovakvo tuma─Źenje jo┼í nisam nai┼íao pitam se da li sam na pravom tragu. Fizikalno mi to ┼ítima.
« Last Edit: February 14, 2009, 08:40:20 PM by vragec32 »

Offline Dario

• Admiral
Odg: Funkcija barbera
« Reply #1 on: October 31, 2008, 12:33:03 PM »
nisam nikad razmislajo o barberima na fizikalni nacin vec samo zbog spina

mislim da bi moglo biti i nesto u tome, zanimljiva teorija

bas me zanimaju misljenja drugih

Offline dag

• Barba
    • fotograf
Re: Funkcija barbera
« Reply #2 on: October 31, 2008, 10:31:09 PM »
Treba prvo reci da u normalnim uvjetima radi samo barber na skotini (ili bracu), tj na skoti spinakera koja na tim uzdama prolazi kroz vrh tanguna. Sila u tom roglju spinakera dijeli se na tangun i skotinu (ne znam u kojem bi to bilo omjeru), a onda i na basso, barber i hvatiste skotine na krmi. Sve su te tocke (osim hvatista skotine na krmi) oko tezista broda ili ispred njega.
Ovako diletantski razmisljajuci, cini mi se da ta komponenta sile koja dize krmu svakako postoji, ali i da je u usporedbi s silom i polugom koju ima vrh spinakera na jarbolu, gotovo zanemariva.
Ako grijesim, samo navalite ...  ;)

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #3 on: November 01, 2008, 12:40:06 PM »
... siguran sam da mogu napisat koju pametnu o barberu, njegovoj funkciji i konkretnim primjerima/situacijama.
Ajde ekipa, to su sve podjednako vazni aspekti jedrenja.
Snipe daj svoj prilog temi, iz svog kuta gledanja! Razmisljanja i fizika sila na brodu, izvrsna su stvar i prolaze kroz filter prakse u navigaciji. Sve je vazno da bi se jedrilo bolje.

Offline sailpower

• Timunjer
  • **
« Reply #4 on: November 01, 2008, 10:46:25 PM »
Ovako posto sam ja tek nedavno PRVI PUT (nazalost :'( ) jedrio s spinom sve sto znam je da bi barber (privjetrinski) trebao sluziti da se ne iskrivi stupi─ç ograde...  ;D Do fizike jos nisam stigao  ::)
Volio bih cuti misljenje Snipe-a  ???

Live to sail. Sail to live.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #5 on: November 03, 2008, 07:16:48 AM »
« Last Edit: November 03, 2008, 07:45:49 AM by dag »

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #6 on: November 23, 2008, 06:06:49 PM »
Evo jedne skice spinakera pri bo─Źnom jedru.

Nadam se da je vidljivo kako je kut izme─Ĺu tanguna i braca vrlo mali, time su i sile u bracu vrlo velike ali neefikasne jer se ve─Źi dio sile gubi na pove─Źanje tla─Źne sile u tangunu a vrlo mali dio sile se koristi za kontrolu roglja spinakera. Primjenom barbera hvati┼íte braca pomi─Źe se prema pramcu te se pove─Źava kut izme─Ĺu tanguna i braca a time i korisni dio sile. Dodatna pogodnost proizlazi iz polo┼żaja barbera, na naj┼íirem dijelu broda, time se sprije─çava pritisak na ogradicu i trenje braca po sartigama.

Leo

P.S. Dario uspio sam ubaciti skicu, pa sam obrisao moj rpl, hvala
« Last Edit: November 23, 2008, 10:51:41 PM by GRINGO_ZD »