Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: uloga zadnjeg straja  (Read 8183 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
Re: uloga zadnjeg straja
« Reply #10 on: November 08, 2008, 02:33:58 PM »
Ovo "dodatna zakrivljenost jarbola" meni konkretno se ─Źini prili─Źno upotrebljivom (primjenjivom) informacijom samo ne znam koji bi genijalac trebao biti da de┼íifriram iz ovako ┼íturog teksta ┼íto si to to─Źno mislio. Pritezanje sartije V1 (vanjska najdonja) cime se postize plice jedro - ne mogu to nikako povezati. Da otvorim "Trimanje ... " ili "Biti br┼żi" pa ─çe mi biti jasnije?
Znam da ima┼í puno posla oko foruma ali ... mala skica bi puno pomogla.  ;D

Offline Dario

• Admiral
« Reply #11 on: November 08, 2008, 02:44:20 PM »
problem je sto mi ne radi skener pa nemogu skicirat >:(

samo da razjasnim imanovanje sartija..imenuju se odozdola prema gore, svaka sartija do kriza sljedeceg..znaci neka jarbol ima dva kriza

vanjska najdonja je V1, uutarnja najdonja D1, izmedu 1. i 2. kriza je V2 vanjsak i D2 i na vrhu V3

sad kako mi natezemo sartije, bilo ni loicno da jarbol ide dole ali nemoze posto ima svoj eleziste u peti jarbola..zato se jarbol izvija, kao kad na stap koji je oslonjen u pod po─Źnete pritiskat i on posto nemoze propast u zemlju s epocne izvijat

kod jarbola to zanci da kad ga mi natezemo sartija (tlacimo) on s epocne izvijat..nadam se da sad jasnije =)
« Last Edit: November 08, 2008, 03:33:27 PM by Dario »

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #12 on: November 08, 2008, 06:05:30 PM »
Jasno, sve pet!

Offline sailpower

• Timunjer
  • **
« Reply #13 on: November 08, 2008, 06:24:24 PM »
E Dario, moze jedno offtopic pitanje? Koliko si imao prilike na faxu slusati o projektiranju, stabilnosti i sl malih plovila odnosno jedrilica? Znam da su nasi faxevi brodogradnje vecinom okrenuti ovim vecima brodovima sto je i logicno, al opet jel se dotaknete malo i ovih manjih...
Live to sail. Sail to live.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #14 on: November 08, 2008, 06:30:10 PM »
plovnost i satbilitete ti ej jednaka za velike i male brodove, jedino za podmornice i jedrilice drugacije radi drugacijeg tezista

mi smo mogli izabrat na pocetku 3. godine veliku ili malu brodogradnju (neki predmeti, slusas o satkloplastici itd.) ali opet proracun naprezanja i osatlog je slican,  samo ti ovisi o materijalu koji koristis i prema njemu dimezioniras elemente broda/barke

ako te sat zanima slobodno otvori temu u opcenito da tu ne offtopicarimo

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #15 on: November 09, 2008, 07:59:50 PM »
Koje su vanjske a koje unutarnje?

Offline Dario

• Admiral
« Reply #16 on: November 10, 2008, 01:06:56 AM »
kako mislis? vanjske su one prema brodu boka (skoro vertikalne sto prolaze kroz kraj kriza) a unutarnje su one sta idu iz iste baze ali prema bazi kri┼ża (pod kutem)

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #17 on: November 10, 2008, 10:12:08 AM »
Pitam zato jer imam par koji ide:
paluba-prvi kriz-jarbol (ispod drugog kriza) i drugi par koji ide:
paluba-prvi kriz-drugi kriz-vrh jarbola

... pa ih ja zovem donje i gornje. Stvar terminologije je bitna da znamo o cemu pricamo.
Tnx

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehani─Źar
« Reply #18 on: November 10, 2008, 11:25:46 AM »
nepotrebno citiranje
I kod mene je tako. Plus jo┼í male sartige od palube do baze donjeg kri┼ża, ispred i iza jarbola, dakle po dve sa svake strane
« Last Edit: November 10, 2008, 11:49:04 AM by denister »
Za dvadeset godina, biti ─çe┼í vi┼íe razo─Źaran s onim ┼íto nisi napravio od onoga ┼íto jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istra┼żuj. Sanjaj. Otkrivaj.ÔÇô MARK TWAIN