Slane tehnike > Mornarske tehnike

uloga zadnjeg straja

<< < (2/4) > >>

Dario:

--- Quote from: vragec32 on November 03, 2008, 10:30:12 AM ---
E sad, da li je tada lakše kormilari samo zato što se težište jedara pomaklo naprijed, ja bih rekao relativno malo ali ne i zanemarivo jer ništa nije zanemarivo. Ili bolje pitanje, koje se to težište sila pomaklo naprijed, ono na pojedinačnim jedrima ili njihova rezultanta kao zbroj sila na svim mogućim hvatištima, koja onda stvara i neki moment (neku polugu), i u uzdužnom i poprečnom smijeru. Ako je tako da li onda i sila u zadnjem štraju stvara neki uzdužni moment? Da li se popuštanjem štraja, osim efekta o kom ste pisali, sila s krimenog hvatišta štraja seli se naprijed (jer negdje mora završiti), na sartije s delta križevima, bliže težištu broda? Čini mi se da se tako ukupna porivna sila (možda ju je bolje zvati vučnom silom) preselila ispred težišta broda. Da malo karikirano izvedem: ona brod tada više vuče a manje gura, pa je zato kormilarenje olakšano. A svima je valjda jasno da brod lakše drži pravac i lakše se njime upravlja ako je vučen a ne guran. Ima neka sličnost s prednjim i zadnjim pogon na automobilu, na kliskoj podlozi.
A možda sam si ja to sve skupa previše zakomplicirao?

--- End quote ---

jel mi mozes malo pojasnit kako to mislis da bi zadnji straj stvarao uzduzni moment?

vragec32:
Dario, probat ću.
Naglašavam, nisam baš 100% siguran da je to baš tako ali mi se čini da jest.
Kad bih bio potpuno siguran onda postanje i diskusija možda ne bi imala smisla.
Najlakše da pošaljem malu skicu:

Ako iz ovako vrlo pojednostavljene jednadžbe za moment (osnovne i bitne sile su obuhvaćene) maknemo FSX i FSY jer ih više nema evidentno je da će se moment smanjiti. Ako se smanji moment, ta uzdužna tendencija rotaciji, smanjit će se tonjenje pramca.
Naravno ta sila iz zadnjeg štraja morala se nekuda premjestiti, nije isparila. Ona je prešla u sartije i to unutar sartija bitno veća zbog oštrijih kuteva. A kako su sartije vezane u blizini težišta broda, krak te nove sile se jako smanjio ili je čak 0 ili suprotnog smijera pa mi se čini da bi i uzdužni moment bio manji. Možda sam nešto gadno fulao, mehanika se davno učila, ali imam osjećaj da je to to.
E, i ako sam u pravu, onda to ima neke granice, da ne bi jarbol popustio i frljuknuo odnosno izbacio se iz ravnoteže. U njemu se vertikalna sila bitno povećala i velika vibracija bi ga pri jačem naprezanju (jačem vjetru) mogla izviti i ... pazi, pada jarbol!
Volio bih da mi netko to ili potvrdi ili pobije.

dag:
Meni se to cini smislenim.
Kada popustim straj, veci dio te sile preuzimaju sartije. Kod slabog vjetra moze biti jako opusten. Ako ima valova - opasno je. Kod jaceg vjetra, ne toliko glavno koliko spinaker, mogao bi slomiti jarbol ako straj nije u funkciji. Sve sto si napisao cini mi se tocnim.
Mislim da se popusta prije svega da se tezista jedara premjeste vise naprijed.

Dario:

--- Quote from: vragec32 on November 03, 2008, 01:02:58 PM ---Dario, probat ću.
Naglašavam, nisam baš 100% siguran da je to baš tako ali mi se čini da jest.
Kad bih bio potpuno siguran onda postanje i diskusija možda ne bi imala smisla.
Najlakše da pošaljem malu skicu:

Ako iz ovako vrlo pojednostavljene jednadžbe za moment (osnovne i bitne sile su obuhvaćene) maknemo FSX i FSY jer ih više nema evidentno je da će se moment smanjiti. Ako se smanji moment, ta uzdužna tendencija rotaciji, smanjit će se tonjenje pramca.
Naravno ta sila iz zadnjeg štraja morala se nekuda premjestiti, nije isparila. Ona je prešla u sartije i to unutar sartija bitno veća zbog oštrijih kuteva. A kako su sartije vezane u blizini težišta broda, krak te nove sile se jako smanjio ili je čak 0 ili suprotnog smijera pa mi se čini da bi i uzdužni moment bio manji. Možda sam nešto gadno fulao, mehanika se davno učila, ali imam osjećaj da je to to.
E, i ako sam u pravu, onda to ima neke granice, da ne bi jarbol popustio i frljuknuo odnosno izbacio se iz ravnoteže. U njemu se vertikalna sila bitno povećala i velika vibracija bi ga pri jačem naprezanju (jačem vjetru) mogla izviti i ... pazi, pada jarbol!
Volio bih da mi netko to ili potvrdi ili pobije. Previše me tlači.

--- End quote ---

ja evo imam jos par ispita da posatnem inžinjer brodogradnje  pa gustam u tvojim razmisljanjima ;D

mislim da ima smisla, nisam do sad anikad na tako "inženjerski " način  razmisljao o tome  ;D

Dario:
zaboravih reci da se dodatna zakrivljenost jarbola moz epostici pritezanjem sartije V1 (vanjska najdonja) cime se postize plice jedro (za jake vjetrove)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version