Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Genova, uloga klizača  (Read 8863 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
Re: Genova, uloga klizača
« Reply #10 on: February 22, 2009, 11:31:41 AM »
Evo u prilogu jedan crtež (shema) kraćenja genove iz kojeg je vidljivo (i meni zanimljivo):

http://picasaweb.google.com/lh/photo/Ve3FXXhplxxvV1je5MJB2w?feat=directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/Rpf3CP0hZDl9WJvv8u0bmQ?feat=directlink

- genova skraćena (zarolana) za 1/4 dužine (okomito na leto) rezultira smanjenjem površine za 44% (ostaje 56% genove) !
- genova skraćena (zarolana) za 1/2 dužine (okomito na leto) rezultira smanjenjem površine za 75% (ostaje 25% genove) !!
- geometrijsko težište površine jedra. Kada bi genova "vukla" po cijeloj površini jednako tada bi to bilo i težište sile a položaj ili smijer pravca škote idealno bi bilo da prolazi kroz njega, a to bi bilo od stražnjeg roglja do 1/2 dužine po letu. Budući da ona "vuče" više u prednjem dijelu, težište sile je ispred ovoga sa skice, pa je to u praksi položaj klizača takav da pravac ide prema sredini genove na letu pa onda klizač malo nazad. To je zgodno znati za slučajeve kada nema vunica, ne rade ili je genova malo srolana pa su skrivene, i ako (još) nemamo istančan osjećaj za konfiguraciju jedara bez pomagala (vunica, trakica ...).
pozdrav
« Last Edit: February 22, 2009, 11:33:39 AM by vragec32 »

Offline harakiri

• Kadet
  • *
« Reply #11 on: February 23, 2009, 12:15:55 AM »
evo jedno pitanje o genovi, nešto šta me kopka već duže vrijeme

prilikom jedrenja sa genovom (možda je flok bolji izraz, radi se o kratkoj genovi jer su bočne sajle do pune širine broda) često nam se događa da genova zapne za stupić od ograde. to se dogodi kad se jedri mezzonave (ako popustim škoticu pa onda vitar malo okrene ma moram ponovo potegnit) i prilikom virade u orcu (dogodi se zbog neuigranosti posade). kad to zapne mora neko otić na provu otkačit, ne možemo vuć na silu...

e sad vidija sam na nekim brodovima da imaju na ogradi nekakve plastične kolutove. da li ti koluti služe da pomognu genovi u "preletu" preko ograde? i ako da gdje se mogu nabavit takve stvari?

(isprika na OT činilo mi se bolje ne otvarat novi topic nego postat ovdje)

Offline Dario

• Admiral
« Reply #12 on: February 23, 2009, 08:11:14 AM »
ti kolutovi bi trebali pomoci genovi ali nemam neke pretjerane koriti od toga

nama bi znala zapesti kod spoja prednjeg koša i sajli od ograde, tada bi jednostavno lupio po ogradi par puta i ona bi se otpustila

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #13 on: February 23, 2009, 09:57:29 AM »
Ovisno gdje stoje, gdje i kako jedro zapinje i dr., ti kolutići mogu biti od koristi, možda ne velike ali ipak neke.
Ne znam za ove lijepe bijele, baš za tu "nautičku" namjenu (i vjerojatno skupe kao da su pozlaćeni) gdje ih možeš naći, ali se sijećam (i jedanput sam ih kupovao još dok je Ferimport bio živ) da su postojali slični takvi kolutići koji su služili kao distanceri za armaturu unutar oplate, samo sive ili crne boje. Od središta su bili prorezani pa su se mogli jednostavno nataknuti na sajlu, bez rastavljanja ograde, ali su znali isto tako jednostavno i spasti, ali ako si malo spretan i maštovit i to se dalo riješiti. Cijena im je bila ... ne sijećam se točno ali vrlo mala, recimo par kuna za cijelu vrećicu toga.