Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše  (Read 94315 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spich

• Barba
Re: Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše
« Reply #200 on: May 14, 2014, 10:12:44 PM »
More, potpuno si u pravu, na 1000 otoka (ORC bodovanje) je bila in port regata koju je dobila daleko najstarija barka, dobila je hydru5... , Wild Joea, Milleniuma, barka je bila nešto poput tvoje. Ostao sam na kraju i vidljivo je bilo da su mogući favoriti. Sve manovre su radili perfektno. Ali upravu je i on sa svojeg gledišta. "Odlučio sam kupiti barku i da se natječem" najpovoljnije je upravo ono što je rekao, stara jurilica koja je prva u svojoj grupi.

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše
« Reply #201 on: May 14, 2014, 10:22:43 PM »

Da će se regate jedriti isključivo na monotipovima ili pak na dnghy-ima teško da će se dogoditi u svijetu a pogotovo ne kod nas.
Svakako bi bilo zanimljivo otkriti zašto kod nas teško uspijevaju monotipovi, te predlažem Štibra -  umjesto optužbi  napravi anketu među jedriličarima,
 pa nam onda  svima otkrij  odgovor zašto je to tako.

Pa u svijetu dinghy jedrenje čini 90% jedrenja :) I veći dio toga su one design klase.

A što kod nas ljude zanimaju samo skupe barke i filozofija, zaboli me više :)

Offline spich

• Barba
« Reply #202 on: May 14, 2014, 10:25:55 PM »

Da će se regate jedriti isključivo na monotipovima ili pak na dnghy-ima teško da će se dogoditi u svijetu a pogotovo ne kod nas.
Svakako bi bilo zanimljivo otkriti zašto kod nas teško uspijevaju monotipovi, te predlažem Štibra -  umjesto optužbi  napravi anketu među jedriličarima,
 pa nam onda  svima otkrij  odgovor zašto je to tako.

Pa u svijetu dinghy jedrenje čini 90% jedrenja :) I veći dio toga su one design klase.

A što kod nas ljude zanimaju samo skupe barke i filozofija, zaboli me više :)

Offline more

• Admiral flote
« Reply #203 on: May 14, 2014, 10:40:07 PM »
Stibra, hajdmo da zamislimo kako bi izgledao dogovor u porodici u vezi određivanja performanse buduće barke. Sin preferira neki dinghi, otac neku jurilicu a žena komotnog krstaša. I onda se čudiš kako imamo tako malo regatnih barki!

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
Izrada Nacionalnog Hendikep Premjera (NHP) za krstaše
« Reply #204 on: May 14, 2014, 10:48:07 PM »
More, to je opet problem samo u Hrvatskoj, svuda drugdje se obitelj oko toga lagano dogovori :)

Leo

• Guest
« Reply #205 on: May 14, 2014, 11:32:50 PM »
................. isto je pitanje što je sa tom barkom kad zapuše 30+ čv, nema ga nigdje, jer avioni nemogu na OPEN regate.......................................

a regate ORC-a se voze iznad 25 čvorova?? :O0:

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #206 on: May 15, 2014, 12:28:03 AM »
Ono u vezi ORC-a da barka prvaka HR košta preko 150.000 eu, nema niti blage veze. Prvak je mogla biti i barka od 15.000 eu i to bilo kog godišta ali s odličnom posadom. Pa zašto nije? Pa zato što ORC premjer dosta košta i s toga njega koriste imučniji vlasnici baraka! 

Bojim se da vi nemate puno kontakta sa stvarnim svijetom.
Dajte pogledajte rezultate ORCi kup regata i pronađite jednu na kojoj je pobijedio brod cijene ispod 100.000 €

Offline Batana

• Mornar
  • **
« Reply #207 on: May 15, 2014, 12:35:05 AM »
ZA SPICHA
Ovo je tema o premjeru ili premjerima u Hrvatskoj
Stoga sam u želji ne da bi istakao neki od premjera već u želji da pokažem kako ne stoje tvrdnje da su OPEN brodovi skuplji od brodova građenih za druge premjere napravio komparaciju cijena polovnih brodova. Osobno nemam ništa protiv ORCI jedrenja ali smatram da je potrebno napisati koje su dobre a i loše strane jedrenja po bilo kojem sustavu.
Dakle nisam kanio raspravljati koji brodovi gube brže na vrijednosti što može dati vrlo interesantnu raspravu, ali bojim se da nije za ovu temu.

Cijene ORCI brodova u Hrvatskoj
Grand Soleil 56 R  cca   500.000 €    2003.
IMX 45  400.000€
Grand soleil 42 R   325.000€       
JV 42  108.000 €    2005.
IMX 41    220.000 €
First 40.7 120.000€
A 40  130.000€

Cijene OPEN brodova u HR
Skupina do 7,10   brod bez konkurencije u skupini  UFO 22   kompletno opremljen za jedrenje 14.000€
Skupina do 7.70   Murphy 24 i 25  kompletno opremljeni za jedrenje nude se po 10 – 12.000€
Skupina do 8.45   Murphy 26  cijena  8 – 16.000€
Skupina do 9.40  UFO 28  s više setova regatnih jedara 25.000€
Skupina do 10.25  s više setova jedara  Patucelli kupljen navodno za 15.000 (njišuća kobilica) i Felci ukupni pobjednik preklanjske Mrduje   s više setova regatnih    jedara prodan  navodno za  40.000€
Skupina do 11.00  s više setova jedara Santarelli  30.000€
Skupina do 13.50   RC 44  95.000€

cijene koje sam naveo skinuo sam s oglasa za prodaju korištenih (dakle ne radi se o tvorničkim cijenama)  brodova ili sam ih doznao od ljudi koji su bili na ovaj ili onaj način involvirani u transakcije pri prodaji brodova

(OPEN se inače vozi po skupinama – pogledajte startnu listu Mrduje, Fiumanke, Barcolane)

Ufo 22 je daleko najbolji, najbrži brod u svojoj skupini i stoga je kompetitivan što i pokazuju rezultati na regatama, dok First 40.07 postoji u više verzija kao što su regatna ili pak charter i cruisig. Ova dva broda kada voze po OPENU dijeli 6 skupina, što će reći da oni nisu s tog aspekta komparabilni ali usporedba pokazuje da u OPENU možete konkurirati za pobjednika u skupini ako kupite brod za 14.000€ (možda  čak i manje 10.000€) jednako ili čak i bolje nego sa brodom cijene 120.000€.
Dakle OPEN brod konkurentan u skupini, ili čak konkurentan u kategoriji najbrži brod, možete kupiti na tržištu polovnih brodova za višestruko manje novca nego kompetitivan ORCI brod.
« Last Edit: January 25, 2015, 10:34:28 AM by Batana »

Leo

• Guest
« Reply #208 on: May 15, 2014, 10:27:28 AM »
Stibra, mislim da je osnovni problem u malobrojnosti  :O0:

U tim drugim državama kako ti kažeš ima više jedriličara pa ih se skupi dovoljno za kritičnu masu u bilo kojoj kategoriji..

Da se razumijemo i meni se sviđaju manji brodovi, iz puno razloga i da ne idem van teme, ali ne možeš očekivati da je SS18 obiteljski brod koji ujedno ide na regate, a sumnjam da je to igdje.. to je brod kojeg ljudi koji si mogu priuštit imaju za zabavu, pa vikendom dok neki stave gojze, netko baci bicikle na krov a netko kanue ili daske oni zakaće prikolicu sa 18ticom i odu na jedrenje.
Mislim da je ljijepo što se zalažež za male jedrilice i klase al to nije to  (mislim ova tema)
 Na kraju krajeva pogledaj malo "pravilnik o krstašima" 18tica kao i 19tica i sl ne spadaju uopće u tu priču  :BangHead:

Netko je spominjao jedra... i kao da su jedra za ORC jeftina ili bolje reć da nisu skupa??
Pa pogledajte bilo koju sliku sa neke od ORC regata!! to nisu skupa jedra?.. a što su ih dobili u pola cijene jer su "prljava" odnosno nisu bijela?

Bilo kakvo takmičenje JE SKUPO
ne može ne bit skupo jer da bi ostvario rezultat moraš uz maksimum zalaganja i truda imati i opremu koja daje maksimum jer je to smisao takmičenja.. nažalost to košta :/

Bajke da nekompetitivna jedrilica može pobijediti i  uz najbolju posadu ne stoje.. može se desiti jednom zbog preklapanja svih uvjeta koji su toliko rubni da penalizacije potpuno izmijeni parametre..