Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: YARDSTICK (HHP) PREMJER U PRIMJENI  (Read 107732 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline spich

• Barba
Re: YARDSTICK (HHP) PREMJER U PRIMJENI
« Reply #360 on: August 29, 2014, 11:39:21 PM »
More, nije to nikakva greška. logično je da dobiješ racere po premjeru. Jedno je potencijal brzine. Matematički, svaki objekt koji ima manju težinu, brže mora ubrzati. ali to je kod kotača puno izraženije nego kod jedara. Mene su od malena učili da barka, što ima veću brzinu, to je manja sila u jedrima, znači spora barka ima veću silu u jedrima od brze. A što je veća sila, trebala bi se brže kretati. Neznam kako da to jednostavnije objasnim. Svi ing. na ovom forumu to znaju. E sad. kod lagane barke se penalizira ta lagana težina, a u stvari previše se penalizira i to je to. Čak i kod ORC-a imamo sve nekakve balvane kao što je IMX, First. Svi oni imaju veliku težinu. Da se kod njih manje penalizira laka barka, zar onda te barke nebi bile lakše. Zato je premjer zanimljiv. Moraš balansirati između svih parametara da imaš barku u ideali. Pre lagana barka nemože iskoristiti sav potencijal kako joj formula opisuje, pa se naprave malo teže, taman da ostanu dobre performanse, a premjer to nagrađuje manjim koeficijentom. Znači. po HHP-u, napišeš za istu barku, da ima tonu više i dobiješ bolji reultat. Primjer su Tempesta i Mandrake. Mandrake je uz jarbol u pločama imao tonu dok je vožen po premjeru, a Tempesta nekih 200 kg. Da sada ne spominjem neke barke koje su olakšane, pa je navodno oko jarbola dodane te kile, a kako nitko ne provjerava, ostalo je tako (bez). Znači premjer nema veze sa openom, barka za premjere, izrazito gubi ako je prelagana. I to treba poštovati, jer istina je da takva barka ide brzo po laganom, ali po jakom se topi i sa olujnim jedrima, a ona teža može jedriti, jer je napravljena za cijeli spektar vjetrova. Znači nije bez veze toliko penalizirana lagana barka. Potencijal se ne gleda samo po bonaci nego i po jakome i valu. Samo tu nastaje problem koji sam spomenuo davno prije. Nemože netko odjednom reći nekome tko je kupio Paikeu ili Melgesa32 da se zeznuo i da po premjeru se mora jako potruditi da bi bio u prva tri. oni su kupili barke za open i svim silama će se potruditi da taj open ostane. Jedino što preostaje svima ostalima, da svakome organizatoru regate kaže, da mora odvojiti one koji žele po hhp-u i one po openu i da dva različita starta, jer ovi po premjeru ne žele sudjelovati u regati sa openom. Nevjerojatno kako bi se brzo dobili sve organizatore. Jer kad gledam, na regatu dodju 4-5 baraka koje gledaju samo open, a svi drugi bi bolje prošli po HHP-u. Znači regate održavaju na broju  sve ove sporohodne barčice. Ali, uvijek taj ali. Svi vi koji jedrite i guštate u svojim sporijim barčicama, svi vi želite do pehara, a zato open nagrađuje po 9 grupa, pa se svatko nada da bude jedan od troje u svojoj grupi. Zar neki nisu pilili svoje barke da udju u manju grupu, da si mogu doma iznad televizora staviti pehar. Eto i time pada u vodu bilo kakav premjer. Naravno da bi po HHP-u skoro svaka barka trebala, ako se dobro vozi dobiti milleniuma. On na svojih 12 metara ima 4700 kila. Više od toga imaju sve 10 metarske obiteljske jedrilice. Taj problem ima i po ORC-u. Čak mi se čini da je HHP- blaži u bodovanju od ORC-a.

Leo

• Guest
« Reply #361 on: August 30, 2014, 10:17:29 AM »
Spich, potrudio sam se pročitati i razumjet napisano, sve to stoji, ali, ima par ali:

1. ako premjer favorizira teži brod to nije dobro, čime god se to opravdavalo, jer će to u konačnici odbiti takmičare. Tko god se takmići ide s idejom da vidi tko je brži ... Naravno da pri tome ne mislim na nekakve ekstremno lagane brodove.

2. More sam si dao odgovor i primjer mojih primjedbi gore..
Ono što od početka govorim je da je teško, nemoguće dobiti poštene i korektne handicap brojeve uzimajući u obzir mali broj parametara. Drugo pitanje je i s kojim omjerom se ulazi u formulu? To može još više povečati distorziju rezultata.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #362 on: August 30, 2014, 01:26:30 PM »
YS itekako, osim deplasmana, uzima u račun i površine pojedinih jedara kao i %prekrivanja genove. Više puta ste spomenuli ORC koji uzima u proračun potencijala brzine vrlo veliki broj parametara. Po meni je on bolji od IRC, ali i skuplji. I sada pazi: Kod ranijeg Damaca, FARR 4, podjelili smo ORC broj sa 7,1 i dobili smo veličinu koja je bila jednaka YS broju. Početkom ove sezone smo učinili isto s DAMAC-om,  Millenium 40 i dobili istu podudarnost. Pretprošle godine učinilo smo istu radnju i s DSK, First X45, i opet se sve složilo. Dakle taj HHP(YS) premjer ne bi smio biti loš, pa i s toga što ga koristi cijeli razvijeni dio svijeta.
Što se tiče deplasmana, priča je malo duža. Da bi jedrilica zaglisirala, ista mora imati mali deplasman. A kada to uspije, onda se tada masivnija barka može s njome takmičiti samo ako joj po krmi uspije baciti malo soli u kokpit. Ali pustimo to, jer je to kod jačeg vjetra kod laganih barki vraški vezano i za kvalitetu posade. Činjenica je da vrlo veliki broj lakih baraka spušta jedra već kod 4 Bf.
Spich, ne stoji da bi veći broj takmičara radije izabralo hendicap sistem. Da je tako, onda se mi, zapravo dvojica sa Kvarnera, ne bi morali toliko ponižavati organizatorima da makar spomenu rezultate po hhp-u, kojeg, naravno, mi moramo proračunavati. Na preostalom dijelu naše obale, handicap sistem se niti ne spominje, unatoč tome što je HJS lansirao svoj jeftiniji SHP premjer. Regatiranje po ORC i IRC, pri tome, je statistički zanemariva veličina.
A ništa! Idemo u turizam, biti će zanimljivije. I još nešto za HJS. Ako se s tom nesretnom vinjetom želi pomoći podmlatku, onda bi bilo fer da bi svi oni koji imaju neku korist od regata trebali učestvovati u tome, a ne samo vlasnici baraka. To znači: suci, treneri, administrtivno osoblje, Predsjednica Taritaš i još poneki. Ono skrivanje iza naziva "klasa krstaš", ili je već degutantni bezobrazluk ili je zabrinjavajuće malo neznanje o jedriličarstvu. Klasa krstaš se odnosi samo na one barke s certifikatom ORC ili IRC, ako netko nije znao.   

Leo

• Guest
« Reply #363 on: August 30, 2014, 02:27:18 PM »
teoretski brojevi (možda) i štimaju ali u praksi se javljaju preveliki apsurdi, upravo iz činjenice da je već sama jedrilica sklop hrpu zapravo bitnih parametara, i to nisu samo površine i težine, od oblika trupa preko oblika/odnosa jedara i sve to skupa se još diže na potenciju kad se uzmu u obzir i parametri mora i vjetra.

Idem u OT i spominjem IOR ali njega jedinog poznajem, dobro se sjećam da je i kod tog dosta složenog premjera bilo dosta odstupanja. Naime bilo je moguće korekciju vremena dobivat na osnovu prejedrene rute (teoretske) ili jedrenog vremena.. i tu su često bile velike razlike.

Gdje su se ove razlike smanjivale i to bitno bilo je kod jedrenja trokuta (onda je to bilo u modi, danas su štapovi) zapravo bilo je vidljivo da premjer najbolje funkcionira na definiranoj ruti, ne predugoj.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #364 on: August 30, 2014, 03:56:39 PM »
Ja sam također bio opazio da i kod YS kod dugih ruta dolazi do velikih odstupanja. Npr. kod rute dužine 25 nm (Cres - RI), izvitoperenja su bila tolika da sam morao stvoriti grupe. Moje iskustvo pokazuje da je handicap premjer najtočniji kada su grupe zbijenije, što je i logično obzirom na izvitoperenost krivulje.