Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Krk - Vis - Krk  (Read 1398 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline carbon

• Mali od palube
  • *
Krk - Vis - Krk
« on: July 27, 2017, 06:25:28 PM »
Evo, kao i prosle godine, krenuli smo na mini krstarenje i ove.
Krenuli smo u Nedjelju 23.7. u 5h ujutro, odlucio sam se cim ranije da izbjegnem vecinu sunca po voznji danu, odrediste nam je bio Olib i to Uvala na Sjevernoj strani Oliba odmah do Rta Garmina.
Cijelim putem do usporedno sa Trstenikom more je bilo cista bonaca, a poslije toga su poceli valovi i moreta je stalno jacala, sva sreca da su valovi dolazili sa juga, pa mi je u njih lako voziti, barem meni...

Ove godine sam si kupio waeco cfx 35 i mogu reci da sam jako zadovoljan, ledi do -22 osim sto do -16 u vreloj kabini dodje za nekih sat vremena, do -19 se muci jos sat - sat i pol, a do -20 jos tri cetri sata, tako da sumnjam da bi u ovim uvjetima dospio do -22, mozda na sobnoj temperaturi do 20 stupnjeva :binkybaby:

Od noviteta, stavio sam si i plug sidro od 10kg i mogu reci da je plug zakon, sidrim se ispod 10m dubine, da si ga mogu otkacit sa dna ako zatreba...
Nabavio sam si i ceradu za prednja stakla i mogu reci da i to sluzi puno svrsi, pogotovo od 11 - 17h popodne.

Ta uvala na sjeveru Oliba je super za klince, nema jezeva, cisti pjesak, modro i cisto more, plitko, onako bas kako treba.
Bilo je dosta barki jer je vani jugo pojacavalo pa se masu barki doslo sklonit od juga bas u ovu uvalu.
Osa je bilo opet stotinu ali valjda je to zastitni znak otoka jer smo se i prosle godine borili sa njima, mada u manjoj mjeri ove godine, mozda jer je jako puhalo.
Odlucili smo prespavat i ujutro krenuti dalje prema otoku Zut...

Mozda nekog smeta, ali memam interpunkcijske znakove na tipkovnici, skuzajte...

Sutradan sam oko 15 do 5 krenuo put Zuta, isao sam sa zapadne strane Oliba i nakon otvaranja kanala na jugu Oliba skuzio da sam se dobro zaje, jer je morete od juga bilo dosta, a bilo bi mi bolje da sam lagano drzao kurs prema Molatu i da sam se spustao uz njega jer je zaklonjen od juga.
Ok, sakrili smo se poslije njega uz Sestrunj i skuhali si kavu, ajd umoris se od jahanja po valovima, umara to, pogotovo kad ides 6.5Nm i putujes po tome 2 sata.

Nastavit cu kad stignem...klinci bi u more... tong47
« Last Edit: April 05, 2018, 07:18:50 PM by carbon »

Offline carbon

• Mali od palube
  • *
Re: Krk - Vis - Krk
« Reply #1 on: March 28, 2018, 10:58:00 PM »
Poslije smo krenuli put Žuta i to uz istočnu obalu Dugog otoka, jugo je i dalje bilo jako, morete  po pol kanala dosta jako.

Na drive-u mozete vidjeti markere puta, mozda nisu svi tocno poredani:

https://drive.google.com/open?id=1aLZKhAw2UKgRnFaO-T8soKhgBVU&usp=sharing

Nakon podosta guslanja i valjanja stigli smo do otoka Žut i to u uvalu Pinizel donji, lučica nije loša, odlično zakrivena od juga, mislim na moretu, ima sigunih bova za noćenje ali malo mjesta za sidrenje/noćenje mimo sig. bova jer koncesija pokriva većinu vale u kojoj je pogodno sidrenje.
Vrijeme je bilo oblačno, sa pokojom kapi kiše.
Ima 10-tak privatnih kuća i jedan il dva restorana, no nismo se htjeli previse udomaćit jer smo morali krenut za potragom gdje ćemo prespavati.
Obanjali smo se, bilo je nevjerojatno "friško" more i nismo se previše zadrzavali u njemu.

Odlučili smo da nema previse izgleda uz koncesionara da tu prespavamo, a plan puta je da se za sig bove vezujemo samo ako je loše vrijeme ili uvjeti ne dozvoljavaju da se sigurno sidrimo za noc, pa smo krenuli dalje.

Krenuli smo prema uvali Jagodnja i do nje jahali po dosta veloj moreti.
Inače planiramo istrazivanje otočića bez ikakvih saznanja o uvalama osim po peljarima, navionicsu i google kartama, no sve je to "mršavo" u odnosu na realnost.
Kad smo stigli, šok!

Uvala je em mala em je bila prljava od pjene i nekakve emulzije, ne znam čega ne.
Pošto za kuhanje i pranje koristimo slanu vodu, supruga je rekla da nema teorije da se sidrimo u uvali!
Sto se same uvale tiče nije loša za sidrenje jer je dosta uvučena od kanala i savršena je za jednu barku do 10m duzine...

Kažmo, ajmo dalje...

Opet moreta opet valjanje, klinci nemirni, dosadno im, tv signala nula bodova, tablet nt nula bodova, igre nula bodova jer valja, uglavnom dosada...

Spustili smo se do Rta Skrovade i stali sa gornje strane, bacili sidro, dubina 15-tak metara.
Do nas je bio neki frajer 50-60g, sam samcat, pisao si je nekakav dnevnik, pozdravili smo se i počeli pripremati za večeru.
Moram napomenut da je frajer bio na staroj drvenoj jedrilici, mozda 7-8m, jedan jarbol i pomoćni motor mu se spustao kroz trup krme.
Dok je supruga pripremala večeru, ja sam izasao vanka popit kafe.
Gledam prema sjeverozapadu, odnosno prema Ižu kako "lampa"...bilo je lipo za gledat, plus crne mrke oblake kako prazne elektricitet...sama grmljavina se nije čula, bilo je dosta daleko, negdje Molat, možda i dalje...
Tako, gledam ja i vanka na pol kanala kako plivarice bez beda jašu po moreti od juga, ali pocelo mi se pričinjavat da se nekako moreta smiruje, svakom minutom manje i manje.
Gledam prognozu, jugo do sutra, predviđanje nevere za istru, tu di sam ja sve pet osim juga.

Proslo 10 min, vani BONACA, gledam prema Ižu lampa i dalje, odjednom stane jugo i krene nevjerojatno derat tramontana, al to je počelo lomit!
Sve stvari su mi počele letit po barci, spustam bimini, spremam ručnike, trpaj luftiće u barku.
Nisam se ni okrenuo, barku premjestilo prema stijenama, sva sreća da plug drzi kako treba, premjestilo nas je nekih 5m od stijena.
Nista, trči palit motor, ako popusti sidro da nas ne nasuka, pocela je tuć moreta prema nama, dosta je neugodan filing kad lanac naglo nategne!  Imas osjećaj kao da si u stijenu nabio! Tako smo se pogledavali sa frajerom 10-tak minuta, njega je do kraja navuklo nekih par metara.
Kaze zena nek ga idem povući ili da ga pitam ako mu treba pomoći.
Ono na prvu ne znas jel da se maknes il da čekaš!?
Na kraju je bilo toliko nepodnošljivo slušat lanac i trpit skose da sam odlucio zaobić Rt sa druge strane da se maknem od morete.
Malo bezobrazno od mene zbog lika al izračunao sam da ipak imam pet osoba na barci od toga troje male djece da moramo krenut čim prije.
Zaobišli smo Rt i spustili sidro...preko je bilo mirno al vezivanje krme za kraj, nije bila opcija.
Klinci su skakali jer smo se ja i zena uzvrpoljili,  a oni nisu imali pojma sto se događa.
Nije proslo dugo, evo i lika za nama...zena mi odmah bila mirnija...ne zadugo!

Nevera je stigla ravno na nas!

Zaklonjeni od valova i vjetra smo bili, al kad su počele munje oko nas udarat, HOROR!

Da, horor, nema goreg nego kad te zena pita: A koja je mogućnost da udari bas u barku???
Ma odi u lijepi ...
Nema veće paranoje od toga, udaralo je grdo! Nekako kad si u kući, imas 30cm zida, strop, krov, ne znam, dimnjak, imas nesto, ovdje plastika koja ne razvodi struju, nego ako udari ide kroz sve, ma jebo....usrala me ko nikog.
Kazem, proci ce brzo nevera, kad smo kod kuće, traje nekih pol ure pa pasa, ovdje nam se cinilo kao da tri dana vec traje!
Pa spika: kamo ide, jel proslo? taman prodje 10 sekundi, mislis ide dalje, PRAS! brojim sekunde, ok, 5 sekundi, racunam 5x350, ok, vise od kilometra i pol! Onda mi kroz glavu prodje kad sam se znao vracati sa barkom iz ribarije  da sam jedno u daljini vidjeo kako je munja udarila ravno u more, da bas u more, pa me i to dodatno zabrinulo, nisam znao vise sta da mislim osim da se za udar groma mora naionizirati zrak, odnosno tamo di je zrak ioniziran tamo provede prema zemlji, sto vise znas to je gore!
Uglavnom nema pravila gdje ce udarit...

Nakon sat-dva horora smirilo se, smirili se i mi i krenuli na spavanac, stavio sam anchor alarm jer je prognoza bila cijelo vrijeme jugo do jutra, pa nisam htio da me opet seli simo-tamo, ako već hoće, barem da sam budan.

Sutra prema Zlarinu...

« Last Edit: April 05, 2018, 07:22:32 PM by carbon »

Offline jazmi

• Timunjer
  • **
« Reply #2 on: March 30, 2018, 12:20:44 PM »
Dobar putopis, lijepo dođe u ovo doba godine kad ne đitamo.

Nego, mi isto nemamo nikakvu zaštitu od udara munje. Negdje sam pročitao da bi moglo pomoći da se omota lanac oko jarbola i spusti u mora kad počne udarati.

Offline estan

• Admiral
« Reply #3 on: March 31, 2018, 10:38:03 AM »
Lijepa reportaža, koja je brodica?

Offline carbon

• Mali od palube
  • *
« Reply #4 on: March 31, 2018, 11:02:10 PM »
Brodica je bella 8002, imali smo đitu i ranije, više o njoj:

http://nautica-portal.com/forum/index.php?topic=6664.0

Ne stignem pisati baš često, pa nastavljam kad ulovim vremena, pozdrav...

Offline carbon

• Mali od palube
  • *
« Reply #5 on: April 01, 2018, 10:52:15 PM »
Ujutro smo krenuli prema Zlarinu.
Dosta rano krećem, oko 4.30 dok sviće, toliko da se počne vidit, a i  ujutro je najmirnije i   klinci jos spavaju...
Spustili smo se uz Kornate do Vele Smokvice i odredili pravac prema Kaprije pa prema Zmajanu tu smo stali jer su se klinci probudili, pa da si napravimo doručak.

Mislim da se uvala zove Podoštrica, u biti i nije neka uvala, dno je pjeskovito i sidri se ok, vrijeme je bilo predivno, bez vjetra i bez valova, tu i tamo koji brod za Šibenik, ali super za klopu bez ljuljanja.
Moram napomenut da nema goreg nego se valjat dok jedeš...

Kad smo poklopali, krenuli smo dalje za Zlarin, na pol puta do Zlarina sreli smo galeba kako "čuči" na jednom luftiću, luftić je bio na motive transformersa pa smo ga morali uzet jer kad klinci zapile, jednostavno moraš.
Ajde, jar, spužvica i luftić ko nov...
Šteta što koja jahta ne pluta tako na pučini.. :icon_rabbit:

Nakon neki 45min od Zmajana, stigli mi na Zlarin.
Ulaz u luku, istraživanje gdje ćemo se usidrit, kako iskrcat i ostale dječje radosti.
Prvo normalno kad izadjemo na kopno tražimo trgovinu, pa sladoled, kava i šetnja.
Gradić je lijep, osrednje veličine, ali pravi primorski stil, par kafića na samoj rivi, trgovina odmah do toga, blizu je i parkić, plaža, istezaliste barki, ono "all-in-one"

Odmah sam primjetio barbića kako pitura koper na barci i to ni manje ni više nego bellu 703.
Pitam ga malo o njoj jer da imam bellu samo veću i frajer mi kaze da ju je tek kupio jer da je htio baš tu jer mu je neki frend to preporučio i bla bla, uglavnom modernija od moje, nema spavaću krmu, stakla su zatamljena tvorički, obliji dizajn, uglavnom vidi se da je novija, tako smo se raspricali sve dok me supruga nije zvala da su klinci nemogući i da zele u park.
Krenuli smo do parka, ja i supruga popili jednu kavu i krenuli lagano u šetnju.
Ima se što vidjeti, lijepa gradnja tih kućica, za odmor na moru super, ljudi su full ljubazni i svratili smo i do koral shopa, mislim da se zove Zlarinka, tamo je supruga odlučila kupiti neki suvenir i izabrala naušnice "šibenski botun", fora izgledaju, njoj su bile super, dok meni izgledaju staromodno, sto i jesu, ali to je tradicionalan nakit tako da sam ispao seljo koji se ne kuzi u to :laughing7:

Poslije još šetnje mjestom, obavili špežu i krenuli barkom naći uvalu za ručak i kupanje.
Spustili smo se istočnom stranom ispod rta Lovišće do uvale koja je bila prazna, plaža je bila solidna za klince, lijepo zakrivena od morete i pogodna za noćenje.

Priznam jer sam napravio grešku prve godine, a to je da ako uvala valja za noćenje, treba zauzet mjesto već oko 15 sati popodne, ali sve iza toga je lutrija jer je već popunjeno, neki otoci imaju puno uvala pa je ok, ali neki zavisno od vremena, odnosno radi li se o jugu ili buri, biras stranu koja nije toliko izložena moreti, stoga ako je jedna uvala sa sjeverne strane, a dolazi moreta od juga, imas malo šansi da nećeš nikoga naći u njoj, ako nemaš kamo, moraš dalje, ako ne moreš dalje tražiš sigurnu bovu, ako je uopće ima, a i ako je ima košta, pa ako ćeš ju svaku noć plaćat bankrotiraš...
Kod nas je ciijena negdje 12-15kn/m, prema jugu se cijena penje, kod Rogoznice je 35kn/m, s time da odvoze smeće i nude ketering...kako gdje.
Ima dosta uvalica za noćenje, samo ih treba na vrijeme naći ako si blizu kopna, otoci koji su dalje, rijeđe su posjećeni za noćenje po uvalama, oni više vole sigurne bove, barem se meni tako čini, moje viđenje oko toga, možda i nisam u pravu...

Uglavnom do nas su se jos usidrile dve slovenske jedrilice nekih 40 stopa i oni su se spremali za noćenje tu, za razliku od većine čartera, ovi su se brzo koštali i zavezali za kraj, vidi se da im nije prvi puta.
Ima svakakvih, većina ih zna, al ima pacijenata da se pol sata valjaš od smjeha kako se namještaju! Većina većih brodica/jahti zna, al najgori su ovi mali do 6m koji bace sidro i čim dodirne dno vežu za bitvu barke, sva sreća, takvih je za noćenje malo, više su to jednodnevna rentanja.

Tu smo prespavali, noć je prošla mirno i ujutro smo krenuli za Šibenik.
Oko ulaska u kanal Šibenika je malo živo jer je povećan promet čak i ujutro.
Sam ulaz ima određene kardinalne oznake radi plićina, a poslije na samom ulazu su lateralne  koje te vode u kanal, taman je ulazio trajekt pa smo malo pričekali i krenuli za njime.
Brzina u kanalu Sv. Ante ograničena na 5NM i tamo se u kanalu dosta pridržavaju propisane brzine.
Od objekata je kula na samoj južnoj strani kanala koja je očito služila za pomorsko izviđanje, poslije toga su vojni objekti iliti hangari koji imaju masu gromobrana, bit će da se eksploziv drzao tamo il se jos uvijek drži, poslije su fora tuneli za brodove, ocito vojne, ma podosta za vidjeti.
Izlaskom iz kanala otvara se pogled na cijeli Šibenik, mi smo trebali natankati pa smo se odlučili južnije za Lukoil jer piše na navionicsu da su ljubazniji od Inine i da je cijena ista kao i na običnoj benzinskoj.
Imali su pravo i za jedno i za drugo, dotankali smo i vodu za besplatno, mozda će nekom smetati sto kazem besplatno jer ću ispasti cicija, ali ovo pišem za ljude koji odu na đitu da znaju.

Nastavlja se...

« Last Edit: April 05, 2018, 07:31:52 PM by carbon »

Offline carbon

• Mali od palube
  • *
« Reply #6 on: April 05, 2018, 07:49:11 PM »
Preselili smo se na glavnu rivu i vezali do turističkih brodova, nije bilo guzve oko 7 ujutro pa nije bilo ni prometa.
Odlucili smo se javiti u kapetaniju da cemo se zadrzati kratko za popiti kavu, đjir, špežu pa dalje.
Traženje kapetanije nije islo bas po planu jer nismo nali gdje je tocno ured...
Nakon nekoliko pitanja ionako rijetkih prolaznika, dosli smo i do kapetanije.
Tamo il neznaju sto sa nama ili ih nije briga jer odgovor je bio da se javimo lučkim redarima koji jos spavaju jer je tek 7, a do tad ne moramo nista jer tamo kamo smo se mi koštali je gospodarska zona (znaci od turističkih brodova) i ako dođe koji tur. brod na svoje/nase mjesto zvat ce pak policiju koja će nam naplatit kaznu...fino
Sva sreca do nas je bio vezan tur. brod na kojem je bio vlasnik tog broda i rekao nam je da ako se ovaj vrati da ce nas zvat, pustili mu broj i magla gradom.
Grad je lijep, pravi jadranski, pun starinske gradnje, klasične kamene gradnje velikih klesanih blokova...
Bio sam u ročnoj vojsci  u vojarni Bribirskih knezova, sada već bivsoj, i to po ljeti, specijalistička, ubili nas poslije Muzila ko crve...
Nikad grad nisam dobro ni vidio , jednom smo bili u gradu i to samo 2h...
Prosetali smo se gradom, popili kavu, pojeli sladoled, kupili namirnice i krenuli na barku...

Sa mjestom na rivi nije bilo nikakvih problema, zahvalili smo covjeku broda do nas i krenuli dalje prema jugu.

Prošli smo kraj Primostena i moram reći da je tu mozda najveća guzva na moru od cijele naše đite, bilo je oko podne.

Tu smo prošli izmedju Maslinovika i Rta Kremik, tu ne znaš kamo ko ide, em masu domaćih, em pedalina, kajaka, jedrilice sa dignutim jedrima sa live i desne strane, turističkih brodova ko pola naše ukupne flote na Krku, dali smo se van, vani još gore, katamarani i prema nama i iza nas, trajekti, jahte, u daljini jos veće mrcine...e katastrofa, moras imat pogled na sve strane...najgore je sto nije jako puhalo al valovi dolaze od tog silnog prometa, tako da se non-stop valjas.

Prosli smo i to i odlucili se uputit u Rogoznicu da iznenadimo jednog frenda koji se sa Krka preselio dole.
Naravno, htjeli smo se najprije usidrit i smjestit pa da izidjemo na kopno kako bi izvidili malo mjesto.
Usli smo u Rogoznicu i  zaobišli njihovu marinu te se uputili prema mjestu Kopača, malo uvučeno.

Stali smo blizu resorta Perla, čitao sam da je to od Keruma, sad je il nije, bo?!
Nije nas se dojmio bas , napravljen je na silu, onako teski neukus, zlatno sa inoxom, plaža im je nasipana sa frakcijom 4-8, al boli stat na to, to je drobljeni oštar kamen za poludit kad gazis po njemu..
Do resorta je neki lokalni mali škver, kojem uopće i nije mjesto tamo, al bit će da je škver napravljen prije resorta.
Uglavnom vani je tako-tako, mozda je unutra top, nemam pojma.
Malo smo se obanjali sa klincima, poručali i spremili se za kopno.
Zvali smo frenda, koji se javio i ko za vraga, radi drugu smjenu i nikako se ne mozemo naći, tako da je to zavrsilo kifla, rekao je da se sutra mozemo naći, al da prije 10 nista jer da spava, rekao sam kad se budemo vraćali da se vidimo.

Izasli smo u mjesto i mjesto je odlično, puno turista, puno sadrzaja za klince, svi super raspolozeni...naravno, nama prvo pada na pamet za špežu, uzeli smo dosta toga sa nama, ali fali friskog kruha i za ne povjerovati koliko se pitke vode trosi na barci, za nas pet, ide oko 10l vode dnevno!
Nesto za kuhanje, al jedino kava i neka sitna jela, ostalo kuhamo sve u slanoj vodi, te peremo sa slanom vodom!
Sa vodom iz tanka se tuširamo jedino poslije izlaska iz mora.
Pitka (flasirana) voda ide za kavu, pranje zubiju i najvise za sokove  kroz dan (mislim na cedevitu)
Kupanje obavljamo u kampovima ili javnim tuševima po marinama, obicno se ne naplaćuju, a i ako se naplaćuju, domaćim ljudima ne naplaćuju, barem gdje smo mi bili.
Manje više svaki veći porat ima javne tuševe.

Bili smo đir sve do Marine u Rogoznici, ima i plutajuća benzinska i na njoj je gorivo malo skuplje nego na kopnenim.
Marina je luksuzna i lijepa.

Nakon setnje, uslijedio je povratak za spavanac.

Slijedu ruta prema Sevidu...

Nastavlja se...

« Last Edit: April 05, 2018, 09:14:20 PM by carbon »

Offline carbon

• Mali od palube
  • *
« Reply #7 on: April 12, 2018, 09:09:18 PM »
Ujutro smo krenuli prema Sevidu, guglali smo da imaju lijepu plažu, što je i istina.
Inače pogledamo na gogle earthu na ruti kakve su uvale ili plaže, u 95% ispadne kako je i gledano sa satelitske snimke, no koji put se dogodi da je pijesak, ali nema plaže već su stijene...., čuj krenuli smo Jadranom u istraživanje, moglo bi se to tako nazvati...

Sama uvala je dobro zaštićena od bure i maestrala, dok od samog juga nije bogzna što, treba se pomaknuti istočnije za zaklon (prema uvali Stari Trogir)
Mi smo se usidrili preko puta, baš u uvalu Milinje, tamo i jesu pješčane plaže, sve sjevernije i istočnije počinju stijene...
Krenuli smo gumijem na plažu pa na sladoled...
Štanda na plaži sa sladoledom nije bilo, bila je pekara i štand sa sendvičima, odlučili smo đir do trgovine.

Trgovina je relativno blizu plaže, možda 10-tak min hoda.
Nije velika, al ima sve što nam je trebalo.
Tu je već prisutna ona "dnevna doza prosječnog Dalmatinca"
Jebo što je baba bila spora na kasi, pet ljudi, pet namirnica i meni se je činilo da će baba zaspat tipkajući.
Ta motorika podizanja barkod skenera...ma...slow motion da nemože bit sporiji...kaze: 45,90kuna, izvadim karticu, kifla opet, vadim lovu, 2 minute dok mi uzme lovu, tip tip tip....10 sekundi, pljas, kasa se otvori, a njoj jos 2 minute treba da mi kusur vrati, ma za se nasmijat...

Možda se koji Dalmoš nađe uvrijeđen al briga me, ovo je moja đita! :blob7:
Ono mjesto je malo ali slatko kako bi moja supruga rekla, klincima je bilo svejedno kakvo je mjesto, glavno da ima sladoleda i parkić sa klackalicama i toboganom, sva sreća da nisu izbirljivi jer inače ako su na jednom mjestu duze od dva dana pošašave.
Sjeli smo na klupicu i uzivali u prizoru.
Taman su iznad nas prosla dva kanadera i to vrlo nisko, sto je klincima dalo dodatno uzbuđenje, mi smo na đitu krenuli iza požara u Splitu, a ovi su dolazili iz pravca Splita, il su bili u stand-by-u ili su išli gasit nešto zapadnije...

Snimka je ispod, ali na forum mogu stavit do 1Mb pa se vidi kako se vidi.

To je bilo to od tog mjesta, nema se puno za pričati, osim da ako netko zeli dobru plazu za klince, nek obavezno posjeti uvalu Milinje, toplo preporučam.

Drugo jutro smo krenuli put Hvara, bilo je dosta morete od juga, drzali smo se poprilično kraja prema Trogiru pa prema Drveniku pa pravac  Šolta da se sakrijemo od otvorenog mora.
Dosta je valjalo i valovi su isli u kvartir prove sto je bilo ok.
Kod nas u kvarneriću je puno mirnije, ili sam ja u krivom trenutku krenuo na put, ma nije ni bitno jer se je dalo navigat, problem su jedino kuhanja i obroci, teško je išta radit dok te valja, al pripremili smo se da ne idemo kamperom i da ne vozimo po kopnu.
Čak i vjetar nam nije dao mira, stalno neka bavica, nabrijali smo se da ćemo peć roštilj negdje, ali u dva tjedna naše đite nije bilo niti jednog dana prilike.
Bilo nas je prpa da ne zapalimo nešto, jos nam samo i to fali!

Spustili smo se na sjeverni dio Šolte i tražili pogodnu uvalu za štaciju.
Ušli smo u uvalu Nečujam i odmah zavrnuli desno da se usidrimo i napravimo doručak.
Sama uvala je dosta zastićena od svih vjetrova, tako da smo se lako usidrili bez ikakvih krmenih vezivanja za kraj.
Gumijem na kraj, plažica je mala i sa jedne i druge strane su mali mulići na kojoj su privezane barčice domaćih.
Na jednom muliću je bio znak za upozorenje za Periske i da su zakonom zastićene, sto znamo jer ih i kod nas ima, ali znak je vjerojatno više turista radi.
I stvarno ih ovdje ima, svakih metar na dnu jedna do dvije, stvarno ih je krcata uvala.
Mogu pohvalit uvalu za čisto more, mirnu i solidnu pješčanu plažu, preporučam.

Nismo imali kontakata sa domaćima jer nije na plaži nikoga bilo cijelo jutro, došlo je par ljudi sa čatera, al 10 min i ošli dalje, tako da o ljubaznosti domaćih i nemam previše za reći.
Zadržali smo se do ručka i krenuli dalje prema Hvaru...

Nastavlja se...

« Last Edit: April 12, 2018, 09:53:45 PM by carbon »

Offline estan

• Admiral
« Reply #8 on: April 17, 2018, 01:23:31 PM »
Ovo s dućanom je živa istina, ali ne samo u Sevidu. U Ražnju je u dućanu ipak malo žveltija posluga.
Inače, vidim da ploveći jedrilicom propuštam priliku upoznate sve benzinske na obali lijepe naše.

Offline carbon

• Mali od palube
  • *
« Reply #9 on: April 17, 2018, 09:03:13 PM »
Istina, sa jedrilicom se dosta ušpara na putu, ja sam prosao odokativno između 600 i 650Nm i potrosio goriva cca. 400L (oko 4000 tkuna), nesto mi je motor radio na mjestu samo da napunim baterije, nesto smo i brže vozili...
Cijeli put sa trošenjem na hranu, vodu i obilaske mi je ispao negdje izmđu 6500-7000tk
Glavni problem mi je sto ako sam na sidru, baterije izdrže dan i pol maximum, ovisno jel ima sunca il ne.
Trebao bih stavit veće solare, barem 200w, imam frizider i skrinju koja radi većinu vremena.
Troše zajedno oko 100w kad rade, frizider radi svakih par sati po 30min dok škrinja radi svakih pol ure po pol ure...
Mislio sam neki agregatić si nabavit pa neka on zvrnda, ali nepraktično mi je to...
Trebao bih neki agregat koji daje direktno 12 DC, mozda i slozim neki od kakvog alternatora...

Nastavljam kasnije...