Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 72245 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #240 on: April 15, 2018, 09:48:26 PM »
Imaš li možda i neku sliku delicija koje su se tu spremale i mornara koji to slatko kusaju?

Odkud Estane, pa za vrijeme starih jedrenjaka nije bilo fotića, ali i o tome nema puno napisanog. Možda ali ja za sada ne znam. Ali znam da je slasno kusanje bilo jako rijetko, ako uopće onda kratko nakon isplovljenja, jer se hrana kvarila, pa iz tog razloga se jelo dimljeno i suho meso, u mast potopljeno meso, suhe ribe, suhi kruh, dvopeki ili kako se to već kaže, itd. Sigurno da su usputno i lovili ribu, životinje i snalazili se, ali i da su neki robili i otimali je jasno.
Kako god najčešće "slasno kusali" nisu, ali zbog hrane obolijevali i umirali jesu. Vrlo često obolijevali od skorbuta.
Negdje sam nekad čitao da Kolumbu za vrijeme prvog putovanja nije zbog hrane umro niti jedan čovjek, što bi trebalo biti čudo, ali zasad nisam dovoljno o tome informiran. Možda netko zna više?
Ali evo još jednog "šparhera", navodno kopije onog na Nelsonovom Viktoriju:

Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #241 on: April 16, 2018, 08:56:56 PM »
To nije prijevod, nego moje prepričavanje pročitanog:

U 8:00 satni lijeva straža preuzima jedrarsku stražu. Desna straža po zapovjedi noštroma popravlja potrebno u takelaži. Jan, brodski mali, danas po prvi put radi u kuhinji.

Kuhar, na brodu SMUT, treba Jana u kuhinji. Tamo mora oguliti krumpire za cijelu posadu. "Zapravo sam zamišljao rad na jedrenjaku drugačije", mrmljao je Jan. Smut se smijuljio: "Svaki je mornar jednom počeo kao Mojsije!" (Tako se nazivalo brodskog dječaka na brodu.) "Ali počekaj, brzo će te poslati na vrh  jarbola, jako brzo, i to kada vršnjaća mora biti zbog u nevremenu spašavana, hahaha! Ali kad oguliš košaru krumpira, osobno ću te unaprijediti u "kuharovog pomoćnika"ha, ha.________________________________________

« Last Edit: June 01, 2018, 10:59:32 PM by Strici »

Offline estan

• Admiral
« Reply #242 on: April 17, 2018, 12:37:19 PM »
Štrici, ja sam i mislio na delicije koje si nabrojao, npr usoljenu govedinu. Umiranje je bilo uglavnom zbog nedostatka vitamina u hrani. Kolumbovo putovanje nije bilo previše dugo i zato nisu imali problema. Zato je Mageljan većinu ljudi izgubio zbog skorbuta, a manji dio, uključujući i njegovu vlastitu glavu zbog vjerskog fanatizma. Zapravo, tadašnji stanovnici Filipina su jako lijepo ugostili njega i njegovu posadu te im većini spasili život voćem i povrćem. A, kada se Fernando oporavio, palo mu na pamet da širi kršćanstvo, a ako domaćini neće prihvatiti novu vjeru milom, hoće silom. Tako su on i njegovi uperili puške i topove na ljubazne domaćine, što ovi baš i nisu cijenili pa su se razljutili i usprkos vatrenoj moći Španjolaca ipak pobjedili u kratkom okršaju te nezahvalnog Fernanda skuhali u loncu i slasno popapali. Živu glavu su izvukli samo njegov sluga i pomoćnik, zaboravio sam mu ime, ali taj je također bio Filipinac, samo puno ranije pokršten i još 17 mornara. Oni su jednim preostalim brodom uspjeli dojedriti do Španjolske, pa Mageljan nije prvi čovjek koji je oplovio svijet, već taj Filipinac, čije se ime toliko rijetko spominje da ga se ni ja ne mogu sada sjetiti. Eto šta ti je Europocentrizam.

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #243 on: April 17, 2018, 07:09:43 PM »
Vidi Estane kad bi oni skuhali juhu od ovakvih sastojaka, mislim da bi pomrli i više nego od skorbuta, a ako ne koje li bi im "boleštine" donijeli?  :laughing7:

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #244 on: April 18, 2018, 06:22:16 AM »
E moj Strici pa ovi bi pojeli sve iz kotla u kojima ih se kuha, za domoroce ne bi ostalo nista.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #245 on: April 18, 2018, 01:03:03 PM »

:laughing7: Ustvari samo onaj desni bi bio za konzumaciju, ali kao pečenka.  :thumbsup: Od tri ostala bi se i domorodci mogli potrovati.  :fucyc: Možda malo manje od onog drugog, eventualno neki jači želučani grčevi. :angel4: Ali žilavi bi svi bili, doduše onog desnog bi najlakše "provarili" jer je mastan pa bi skliznuo.  :laughing7:

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #246 on: April 22, 2018, 07:06:23 PM »
Kuhinja ta tadašnje vrijeme "luksuznijeg" jedrenjaka prve klase 1690 godine:

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #247 on: April 22, 2018, 09:36:26 PM »
Prehrana mornara tijekom duge plovidbe bila je uvijek problematična. Kako nije bilo hladnjaka, niti su konzerve bile izumljene, provijant se je čuvao na tada uobičajen način. Meso i riba je bilo sušeno, soljeno, dimljeno, utopljeno u mast i slično, a u drvenim bačvama ili kacama. Kupus za kojeg je tek kasnije otkriveno  da sprečava skorbut, (čest na brodovima zbog  jednolične prehrane), bio je naravno ukiseljen, i tako sve ostalo primjerno namirnicama u to vrijeme.
Ipak se hrana često usmrdjela, istrunula, upljesnivila, napali ju kukci ili crvi, pa se najprije pojela teže održavana hrana.
Ozbiljan problem su bili miševi i štakori.

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #248 on: April 23, 2018, 06:43:24 PM »
Neki brodovi su imali ukrcanu živu stoku, koju su po potrebi klali.

Često su odredbe o hrani, morale biti mijenjane, racionalizirane naravno, jer tijekom plovidbe je bilo teško imati dovoljno hrane za cijelu plovidbu. Nikad se nije točno znalo kad će se dojedriti na odredište, (namjerno pišem dojedriti).

Online Strici

• Admiral flote
« Reply #249 on: April 23, 2018, 09:22:44 PM »

Crtež bačve za čuvanje mesa na palubi.