Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: KORMILO i POKRETLJIVOST BRODA  (Read 73749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: KORMILO i POKRETLJIVOST BRODA
« Reply #200 on: July 26, 2015, 09:40:31 PM »
I ovdje kormilo u radu istog tipa, ali puno manje. Papirnata šablona i dva isječena rebra:

Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #201 on: December 14, 2017, 01:36:45 PM »
Ustvari se takva kormila nazivaju "Aktivna kormila" i služe uglavnom na brodovima za specialnu namjenu, a zato jer je krma broda pokretljiva skoro kao pramac koji ima ugrađen poprečni propeler. Ima raznoraznih izvedbi, tako kako sam tamo napisao na Hanse 315 jedrilici nije ništa novoga, to od principa, ali je naravno sve prilagođeno jedrilici i listu kormila te na najnovijem štandu tehnike. Ma perfektno, samo su zaboravili izmisliti prave akumulatore, nažalost. Slike su ko zna otkada i otkuda, bez oznake memorirane na mom kompu.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #202 on: December 14, 2017, 02:04:29 PM »
Ustvari i nisam htio dalje pisati o kormilima i pokretljivosti, jer je to ipak malo ne od interesa da tako kažem; za naše članove, a koga zanima danas je sve lako dokučivo, sve znanje ovog svijeta, pa taj mo#e i sam.
Ali kad sam već počeo o tom aktivnom kormilu, evo samo da skrenem pažnju na ovo SCHOTTEL kormilo s ekopropelerom, a o pogonu ne bi jer je to stvarno sporedno. Glavno je da se osovina vrti, a vrtjeti se može elektro ili običnim motorom, kombinacija, ma stvarno je svejedno, ja pričam o kormilu, pa koga zanima nek vidi:

https://youtu.be/eHkG3pvackg      

SCHOTTEL kormilo s ekopropelerom
A za one koje još više zanima, evo da ne traže:

https://www.schottel.de/fr/nouvelles-evenements/nouvelles/news-detail/?no_cache=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=64   

Samo d im se glava previše ne usije :laughing7:   

https://youtu.be/mb-NjsxxOcc

Sistemi pogona i manevriranja

A na ovom videu je Englez profesionalno objasnio o kormilima i principima koje sam ja dosada pokušavao opisati, pa ako koga zanima i može pratiti Engleza, uz sliku će mu mnogo toga biti jasnije.
« Last Edit: December 14, 2017, 03:27:13 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #203 on: December 18, 2017, 10:27:01 AM »
Pišem ovdje jer je tema o kormilima, iako se odnosi  na pisanje o Hansi 315 jedrilici koja je dobila tzv. "aktivno kormilo", kako se u stručnoj literaturi uopćeno i naziva. Pa da ne pišem pojedinosti, a da ljudi pročitaju o kormilima objedinjeno na jednom mjestu, i bili lakše informirani što je dosada bilo napisano (i ne ofrlje pisali), evo sam ne budi lijen, potražio u "ostatku" moje literature i o tom aktivnom kormilu još odavno napisano.

Pisano je u ovoj knjizi, iz koje sam ja učio, iako i tada knjiga nije bila nova, nego je štampana otprilike kad sam krenuo u prvi razred osnovne škole, ali dok se je materijal ko zna odkud "pokrao" i preveo itd, vjerojatno je to kormilo izmišljeno još bar 10-tak godina prije štampanja knjige.
Dakle sljedeći tekst u obliku slika je iz te knjige. :icon_joker:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #204 on: December 18, 2017, 03:40:53 PM »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #205 on: December 18, 2017, 05:25:09 PM »

Tako bit će dovoljno uvjeriti se da je aktivno kormilo na Hansa jedrilici modernizirani stari sistem. :icon_scratch:

Offline estan

• Admiral
« Reply #206 on: December 18, 2017, 07:36:43 PM »
I penta na krmi je vrsta aktivnog kormila. Doduše, malo je postrani od pravog kormila, ali ako se malo izvježba u istovremenom okretanju timuna i pente, dobije se efekat ne mnogo slabiji od pravog aktivnog kormila, tj, slično kao da imate krmeni thruster.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #207 on: December 19, 2017, 11:56:23 AM »
Pa naravno da je vanbrodski motor "aktivno kormilo", jer njime se određuje kurs i vozi; pogoni, a drugog kormila i nema, ili ima ugrađeno ali nije u upotrebi. Kad se vanbrodski motor zakoči, odnosno okretna osovina aretira, onog momenta je vanbrodski motor samo pogonski motor i nema aktivnog kormila. Aktivno kormilo se zato i zove aktivno, jer kormilari i ujedno pogoni. Bilo je nekoliko samogradnji na čamcima, elektropropeler u kormilo, nemogu naći, ali se zorno sjećam nekog Engleza koji je to ugradio na svoj čamac. Inače koga zanima, Rusi imaju o aktivnom kormilu više od ostataka svijeta.:icon_joker:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #208 on: March 12, 2018, 09:28:29 PM »

Ustvari me je opis događaja grbavog kita, majke s teletom, to tamo u "ekologiji", podsjetio da su naučnici istražvači učeći od prirode, u ovom slučaju od grbavog kita, forme njegove peraje radili ili još rade na formi profila lista kormila.
Ne samo kod jahti,(ustvari jola), nego profila listova propelera i u tom smjeru. Kod jola koliko sam površno pratio se lome koplja u mišljenjima, a ne radi se samo da bi se dobilo na brzini, koja ustvari i nije tim oblikom za postignuti, ali ima drugih zanimljivih i dobrih napredaka.
To pišem jer je relativna novina i tiče se kormila, i mislim da je nezanimljivo našem članstvu, a meni prekomplicirano dalje po toj temi, ali usput nekoliko slika, a ja sam krenuo od ovog linka, pa dalje "kopao": http://www.yacht.de/schlagworte/tag/Buckelwal-Ruder.html ne samo na njemačkom jeziku.