Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Hreko  (Read 480963 times)

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Offline Damir s

• Viceadmiral
Re: Hreko
« Reply #2690 on: March 22, 2018, 07:42:35 PM »
Pa nista se nisi pohvalio, ali nasli smo puno toga, Sto mislis otici na Karibe uzivati u ribanju i plivanju, oces povesti mene i Perota?

https://issuu.com/magalilorena3/docs/waterkampioen_03_2017_kiosk_2017-03
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #2691 on: April 09, 2018, 11:25:30 AM »
Društvo,

Hreko će od srijede do nedjelje  biti na nautičkom sajmu u  Splitu  pa ću vas rado vidjeti i popričati s vama na licu mjesta.

Ako uspijem doploviti  :angel7:

http://croatiaboatshow.com/
« Last Edit: April 09, 2018, 11:29:15 AM by traktor »

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #2692 on: April 11, 2018, 01:59:27 PM »
Pa kade si , jesi li stigao i ima sto novoga?????????????????? :hello2: :sunny: :icon_salut:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #2693 on: April 12, 2018, 09:42:56 AM »
Društvo,

Hreko će od srijede do nedjelje  biti na nautičkom sajmu u  Splitu  pa ću vas rado vidjeti i popričati s vama na licu mjesta.

Ako uspijem doploviti  :angel7:

http://croatiaboatshow.com/
doč ću i ja do tebe,drago mi je da si na sajmu, i da si živ i zdrav

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #2694 on: April 12, 2018, 09:49:09 PM »
Valjda siroti Joso nema internet  pa nam se ne moze javiti da je stigao i vezao se ali uhvatili smo ga!!!! 
Mozda da organiziramo kakvu donaciju da ga prikljuce na net  jer valjda nije bilo ukljuceno u cijenu!!!!!!!!!!!
« Last Edit: April 12, 2018, 09:54:21 PM by Damir s »

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #2695 on: April 14, 2018, 07:29:22 AM »
Pa gdje je taj entuzijazam Joso nema te nigdje ???????????? Pompozno si se najavljivao a  niti slovca od tebe ili nekoga tko je bio u posjeti na HREKU ???????

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #2696 on: April 14, 2018, 10:10:40 PM »
Pa gdje je taj entuzijazam Joso nema te nigdje ???????????? Pompozno si se najavljivao a  niti slovca od tebe ili nekoga tko je bio u posjeti na HREKU ???????
Bija sam ja,ali izvinite privatni razgovori.
Ostalo izloženo  na sajmu teško sranje osim malih boca za plin od kompozita.
beneteau sve serije ne bi uzeja ni đabe. interijer  iverica na krajevima peglom zaljepljen pvc imitacija drva. Pod škripi kod novih brodova.
100-tine nedovršenih detalja. špicasti interijer i stolovi na primjer neko če poginit ako bude valjalo. Izbjegavat u širokom luku.
jeanneau malo bolji ne puno. Hansa dobar dizajn,i tu se staje. Bavarije nije bilo na sajmu.
Na kraju ču morat uzeti Kufnera,kad navala i ludilo čarteraša prođe.

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #2697 on: April 20, 2018, 10:04:34 AM »
Da ne spamam temu "Genaker ili Code0¸" prebacujem ovdje odgovore na:

Na opisanom potezu hreko nije 'vozio' u leptiru jer se jos sam ne usudjujem to raditi kod vjetra od dvadesetak cvorova ( refuli) Situacija je bila slijedeca. Vjetar tocno u pol krme ( cc 135 stupnjeva) jacine 16,5 cvorova. Sklopljen bizero, bez jedra. Prividni vjetar tocno u bok ili malo ispred. Brzina broda 6,9-7,1 cvor.
Jos jednu stvar sam uocio, brod u tim uvjetima ima minimalni nagib i dosta drifta. Ocito se hidrofoil efekt zavjetrinske kobilice ponistava hidrofoil efektom privjetrinske. Taj drift kod jedrenja niz vjetar sam  primjetio kad sam se  priblizio  nekom rtu kojega je trebalo zaobici. Mislim da cu trebati dosta vremena da potpuno upoznam brod ali i dalje sam uvjeren da kod jaceg vjetra i jaceg nagiba broda ( samo na zavjetrinskoj kobilici) zanosenje nece biti problem. Znam da ti ne volis ot pisanje i znam da je tema code zero/ genaker ali mislim da ce ti biti interesantno ovo o driftu hreka jer si ti to davno na konceptu primjetio.( sanjke  :thumbsup:)

Evo gdje je problem, a po jačem vjetru će biti još izraženiji

Prestrujavanje ispod kobilice, to prestrujavanje (uz to što taj dio gdje se događa prestrujavanje nema otpora bočnom zanošenju) izaziva pomicanje zavjetrinskih strujnica i vrtloženje iza kobilice.
Uska duboka kobilica, malo prestrujavanja i djeluje samo na krajnji dio kobilice.

Dugačka plitka kobilica , puno prestrujavanja i potpuno vrtloženje izlaznih strujnica.

Davno citirani Boinzi imaju krila  koja su vrlo uska na vrhu i imaju još dodatne vertikalne elemente kako bi se potpuno poništio negativni efekt tog prestrujavanja.

(
Koja je razlika izmedju strujanja i prestrujavanja i izmedju strujnice i struje? Izašli smo debelo iz teme pa se ja povlačim. Ionako ne kužim problem da bi diskusija imala smisla.

Prestrujavanje je ovo strujanje ispod donjeg ruba kobilice.

Strujnice su pojedini elementi struje, recimo ove crte koje prikazuju strujanje

Offline pero

• Noštromo
« Reply #2698 on: April 20, 2018, 06:37:48 PM »
Leo na objasnjenju  :thumbsup:
Boeing ,koliko me sjecanje sluzi,pocetkom 90 tih godina je poceo sa testovima oko wingtipova krila u tunelu i kasnje su ih poceli standardno raditi na tipovima aviona 737 -200 i 300 model i neki drugi proizvodaci  dok Airbus ima svoje modele .
http://www.boeing.com/commercial/737max/737-max-winglets/
Isto tako sad radimo krilca za elektro vjetrenjače novi modeli na kraju isto winglets
Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #2699 on: April 21, 2018, 05:58:00 AM »
"Evo gdje je problem,....."

Kao dijete  uvijek sam se pitao zašto  glazbeni kritičari ne pjevaju, sviraju ili pišu note? Sad znam.

Internisti sve znaju a ništa ne ‘vide’.  Kirurg sve vidi a ništa ‘ne zna’. Anesteziolog je negdje između. Vidi i zna. :binkybaby:

Leone, je li ta tvoja  kobilica  asimetričnog presjeka (foil) ili je kljasična iz sedamdesetih prošlog stoljeća?
« Last Edit: April 21, 2018, 06:01:05 AM by traktor »