Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Code zero ili genaker?  (Read 1467 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Leo

• Viceadmiral
Re: Code zero ili genaker?
« Reply #10 on: April 19, 2018, 02:58:22 PM »
Ovo su primjeri sa drifterom, u principu još manje indiciran od Code0 za "downwind"

vjetar od cca 13 ─Źvorova, ─Źista krma (leptir sa tangunom) brzina broda oko 6,6 ─Źvorova, prividna brzina vjetra isto toliko

kod ja─Źeg vjetra , oko 20 ─Źvorova, kut 158┬░ , brzina broda oko 9 ─Źvorova , prividna brzina vjetra oko 12 ─Źvorova.

Po slabijem vjetru bez problema se vozi ─Źista krma "na leptira" jedino treba imat tangun

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #11 on: April 19, 2018, 05:20:17 PM »
Na opisanom potezu hreko nije 'vozio' u leptiru jer se jos sam ne usudjujem to raditi kod vjetra od dvadesetak cvorova ( refuli) Situacija je bila slijedeca. Vjetar tocno u pol krme ( cc 135 stupnjeva) jacine 16,5 cvorova. Sklopljen bizero, bez jedra. Prividni vjetar tocno u bok ili malo ispred. Brzina broda 6,9-7,1 cvor.
Jos jednu stvar sam uocio, brod u tim uvjetima ima minimalni nagib i dosta drifta. Ocito se hidrofoil efekt zavjetrinske kobilice ponistava hidrofoil efektom privjetrinske. Taj drift kod jedrenja niz vjetar sam  primjetio kad sam se  priblizio  nekom rtu kojega je trebalo zaobici. Mislim da cu trebati dosta vremena da potpuno upoznam brod ali i dalje sam uvjeren da kod jaceg vjetra i jaceg nagiba broda ( samo na zavjetrinskoj kobilici) zanosenje nece biti problem. Znam da ti ne volis ot pisanje i znam da je tema code zero/ genaker ali mislim da ce ti biti interesantno ovo o driftu hreka jer si ti to davno na konceptu primjetio.( sanjke  :thumbsup:)
« Last Edit: April 19, 2018, 05:23:45 PM by traktor »

Offline Leo

• Viceadmiral
« Reply #12 on: April 19, 2018, 05:50:47 PM »
Izmijenjeno

Da ne spamam ovu temu prebacio sam odgovor u temu "Hreko"
« Last Edit: April 20, 2018, 10:03:36 AM by Leo »

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #13 on: April 20, 2018, 08:11:05 AM »
 Koja je razlika izmedju strujanja i prestrujavanja i izmedju strujnice i struje? Iza┼íli smo debelo iz teme pa se ja povla─Źim. Ionako ne ku┼żim problem da bi diskusija imala smisla.