Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Krk - Vis - Krk  (Read 3070 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline neptun

• Mornar
  • **
Re: Krk - Vis - Krk
« Reply #20 on: April 30, 2018, 01:12:39 AM »
Kod vas je jednostavnija situacija.vi ste vec pored mora.ja sam u beogradu i jedrilicu i svu opremu vucem na prikolici,pa sam dosta ogranicen.ove godine u grcku.koristimo jedrilicu i ovde na dunavu.
Vec imam jedrilicu nekoliko sezona i svake god.je nosimo na more. 7 m duzine.pre dece smo isli slobodnije i plovili. Tad smo bili manje iskusni i opremljeni,pa smo se upustali u akcije, kakvu sad ,tako opremljen ,ne bih sigurno.jedrilica ima dosta prostora za 7 m.imamo brodski vc.troje odraslih bez problema plovi i duze vreme.motor jedan u bunaru,zasticen od mora i jedan manji pomocni koji je i za gumenjak.pre jedrilice uvek smo imali gumeni camac sa motorom,pa smo isli u kampove.isli smo i na iznajmljene jedrilice..al ovo sa svojim brodom je potpuno drugacije.
Isli smo vec sa jednim detetom, nije proslo lose, ali nismo mnogo plovili.obicno par sati plovidbe odemo negde prespavamo dan dva i vracamo se u bazu tj. mesto gde smo spustili brod i gde nam je auto i tu imamo prijatelje koji provode leto na brodovima.
Nesto mi se cini da i ove godine nece biti bitno drugacije.deca su bas mala,pa cemo moci da plovimo kao vi tek za godinu ili dve.
Pripreme su kao sto kazes velike i okolina se buni,babe dede..
Kako nikad ne prodje dva dana da ne odemo u neku nabavku hrane, a u svakoj prodavnici u gr.prodaju led,uvek ima boca od 1,5l potpuno zamrznutih.takve boce nam izdrze dva dana da se ne otope,ako ne ubacujemo neke tople stvari i ne otvaramo cesto prenosni frizider.imamo solarne ploce ali su male i ne bi mogle da napajaju pravi frizider,motor mi prilicno puni akumulator,pa te ploce gotovo i da ne koristim.
Plan ove godine je da ostanemo sto duze na moru, a trudicemo se i da se plovi koliko toliko.tu gde idemo je dosta umereno sa maltemima, pa i nema vecih problema sa morem i talasima.inace u egejskom moru u julu i avgustu maltemi dere bas cesto i nije nikako da se plovi malom jedrilicom sa porodicnom posadom.
Imam navionics odavno i to stvarno rado dobro.mana je sto one komentare moze svako da ostavlja.npr. o nekom sidristu.pa tu cesto ima neistine.vlasnici restorana cesto stave oznaku da je ispred njihovog restorana odlicno za sidrenje,a ispadne da je sama stena sa 5 cm peska preko,pa te komentare ne treba ozbiljno shvatati.inace je sve ostalo bas dobro. Nekad ima suvise krstica koji obelezavaju plicake i stene,pa ne znas u tom svemu gde je stvarno opasno. Desavalo mi se da plovim blizu nekog ostva,gde ima oznaka da su stene blizu povrsine,ali oznake su stavljene u duzini od pola milje,a tu postoji  jedna jedina stena koja je stvarno opasna.ali to nikako nije naglaseno i ako je stvarno bas opasno.
Pored toga imam jedan garmin sonar sa gps- om,.nosim i papirne mape,mada ih slabo koristim.
To sa komarcima i osama vidim da je i kod vas problem.imamo gotovo sve sto postoji protiv komaraca,ali se i pored toga uvuce po neki.
predvece zapalimo onu spiralu na pramcu ispred onog poklopca na palubi,koji samo malo podignemo,ako je brod na sidru,pramcem u vetar, taj miris spirale ulazi i prolazi kroz celu kabinu i izlazi na vrata,pre no sto udjemo u kabinu to gasimo i zatvaramo mrezice,a unutra ukljucimo onu raid tabletu krace vreme,ako je neki komarac ipak ostao unisti ga tableta.po negde se desi i da nema komaraca, ako ima osa previse,najbolje se skloniti na drugo mesto.
Inace je sigurno potpuno druga prica ako se zivi na moru od ovog kad je more dosta daleko.kako sam najcesce isao na jadran,tu i poznajem prilicno situaciju sa vetrom,talasima. Ovo u grckoj mi je novo i ako sam i tamo isao dosta puta,al nekako na razna mesta pa je dosta raznoliko.
Zavisi od lokacije,al i tamo ima neki maestral kao dnevni vetar i kao neki burin, nocni vetar sa kopna,kad je stabilno vreme,ali kad maltemi krene onda ovo vise ne postoji.dosta su redje nevere.
Inace probao bih da to sto kazes,napeto je stalno,  sto vise izbegnem, glavno mi je da nigde ne zurim i mogu ostati dugo, a i ne moram.ne bih nista silio jos neku godinu da se deca na to sve naviknu i zavole. Ako bi se desilo nesto lose mogli bi da upropastimo sve pa da ne odemo sledeci put.a i voleo bih da se i nas dvoje odraslih opustimo koliko je moguce. to sa napetoscu sam najvise osetio prve sezone kad smo kupili jedrilicu.napravili smo preveliki plan ,a nismo bili dobro opremljeni niti smo poznavali ostrva ni klimu.ispalo je odlicno sve,ali sam ja bio dosta pod stresom.

Offline carbon

• Kadet
  • *
« Reply #21 on: May 04, 2018, 10:17:18 PM »
Kod vas je jednostavnija situacija.vi ste vec pored mora.ja sam u beogradu i jedrilicu i svu opremu vucem na prikolici,pa sam dosta ogranicen.ove godine u grcku.koristimo jedrilicu i ovde na dunavu.
Vec imam jedrilicu nekoliko sezona i svake god.je nosimo na more. 7 m duzine.pre dece smo isli slobodnije i plovili. Tad smo bili manje iskusni i opremljeni,pa smo se upustali u akcije, kakvu sad ,tako opremljen ,ne bih sigurno.jedrilica ima dosta prostora za 7 m.imamo brodski vc.troje odraslih bez problema plovi i duze vreme.motor jedan u bunaru,zasticen od mora i jedan manji pomocni koji je i za gumenjak.pre jedrilice uvek smo imali gumeni camac sa motorom,pa smo isli u kampove.isli smo i na iznajmljene jedrilice..al ovo sa svojim brodom je potpuno drugacije.
Isli smo vec sa jednim detetom, nije proslo lose, ali nismo mnogo plovili.obicno par sati plovidbe odemo negde prespavamo dan dva i vracamo se u bazu tj. mesto gde smo spustili brod i gde nam je auto i tu imamo prijatelje koji provode leto na brodovima.
Nesto mi se cini da i ove godine nece biti bitno drugacije.deca su bas mala,pa cemo moci da plovimo kao vi tek za godinu ili dve.
Pripreme su kao sto kazes velike i okolina se buni,babe dede..
Kako nikad ne prodje dva dana da ne odemo u neku nabavku hrane, a u svakoj prodavnici u gr.prodaju led,uvek ima boca od 1,5l potpuno zamrznutih.takve boce nam izdrze dva dana da se ne otope,ako ne ubacujemo neke tople stvari i ne otvaramo cesto prenosni frizider.imamo solarne ploce ali su male i ne bi mogle da napajaju pravi frizider,motor mi prilicno puni akumulator,pa te ploce gotovo i da ne koristim.
Plan ove godine je da ostanemo sto duze na moru, a trudicemo se i da se plovi koliko toliko.tu gde idemo je dosta umereno sa maltemima, pa i nema vecih problema sa morem i talasima.inace u egejskom moru u julu i avgustu maltemi dere bas cesto i nije nikako da se plovi malom jedrilicom sa porodicnom posadom.
Imam navionics odavno i to stvarno rado dobro.mana je sto one komentare moze svako da ostavlja.npr. o nekom sidristu.pa tu cesto ima neistine.vlasnici restorana cesto stave oznaku da je ispred njihovog restorana odlicno za sidrenje,a ispadne da je sama stena sa 5 cm peska preko,pa te komentare ne treba ozbiljno shvatati.inace je sve ostalo bas dobro. Nekad ima suvise krstica koji obelezavaju plicake i stene,pa ne znas u tom svemu gde je stvarno opasno. Desavalo mi se da plovim blizu nekog ostva,gde ima oznaka da su stene blizu povrsine,ali oznake su stavljene u duzini od pola milje,a tu postoji  jedna jedina stena koja je stvarno opasna.ali to nikako nije naglaseno i ako je stvarno bas opasno.
Pored toga imam jedan garmin sonar sa gps- om,.nosim i papirne mape,mada ih slabo koristim.
To sa komarcima i osama vidim da je i kod vas problem.imamo gotovo sve sto postoji protiv komaraca,ali se i pored toga uvuce po neki.
predvece zapalimo onu spiralu na pramcu ispred onog poklopca na palubi,koji samo malo podignemo,ako je brod na sidru,pramcem u vetar, taj miris spirale ulazi i prolazi kroz celu kabinu i izlazi na vrata,pre no sto udjemo u kabinu to gasimo i zatvaramo mrezice,a unutra ukljucimo onu raid tabletu krace vreme,ako je neki komarac ipak ostao unisti ga tableta.po negde se desi i da nema komaraca, ako ima osa previse,najbolje se skloniti na drugo mesto.
Inace je sigurno potpuno druga prica ako se zivi na moru od ovog kad je more dosta daleko.kako sam najcesce isao na jadran,tu i poznajem prilicno situaciju sa vetrom,talasima. Ovo u grckoj mi je novo i ako sam i tamo isao dosta puta,al nekako na razna mesta pa je dosta raznoliko.
Zavisi od lokacije,al i tamo ima neki maestral kao dnevni vetar i kao neki burin, nocni vetar sa kopna,kad je stabilno vreme,ali kad maltemi krene onda ovo vise ne postoji.dosta su redje nevere.
Inace probao bih da to sto kazes,napeto je stalno,  sto vise izbegnem, glavno mi je da nigde ne zurim i mogu ostati dugo, a i ne moram.ne bih nista silio jos neku godinu da se deca na to sve naviknu i zavole. Ako bi se desilo nesto lose mogli bi da upropastimo sve pa da ne odemo sledeci put.a i voleo bih da se i nas dvoje odraslih opustimo koliko je moguce. to sa napetoscu sam najvise osetio prve sezone kad smo kupili jedrilicu.napravili smo preveliki plan ,a nismo bili dobro opremljeni niti smo poznavali ostrva ni klimu.ispalo je odlicno sve,ali sam ja bio dosta pod stresom.

Istina, znas i sam koliko mozes i koliko si siguran u sebe, bolje da se bojis nego da nastradas!
Kad se na barci dogodi problem, samo se stvaraju lancano  jos veći problemi...
Nema nista lose u tome da se brineš oko puta, sta se vise brines, vise planiras i kasnije te manje toga iznenadi.

Moj savjet:

- ako se zelis odmoriti i uzivati, iznajmi brod sa skiperom
- ako zelis svoju jedrilicu, a ne zelis brigu, iznajmi samo skipera.
- ako zelis uzivati bez skipera, pusti djecu babi i dedi
- zadnja opcija: ukrcajte se na kruzer i uzivajte (salim se)

Tesko je sa malom djecom, al se da, treba im naci samo zanimaciju.
Meni je bilo na pocetku najgore sa njima dok smo ulazili u neke luke i trazili privez, ko leptirići skacu i gledaju sto radim, smetaju, trčim sa mezzomarinerom, rušim njih i blabla, kad sam skuzio da to tako ne ide, klik, spartanski odgoj, sad se tata mora privezati, a vi čekanje u kabini i to u provi gdje najmanje smetaju.

Sad su se navikli i to je zakon.
Ruzno za reći al mora biti reda na barci, kapetan bio u pravu il u krivu, njegova je zadnja, a kapetan sam JA! :police:

No dobro, svatko zna za sto je sposoban.
Cak se i moreplovcima sa dugogodisnjim stazem moze dogoditi nesreća.
Treba se dobro opremiti, procitati iskustva drugih, upoznati sa krajem, dobro se upoznati sa brodom, nauciti svih upravljati brodom itd.
Većina nas se krpa, zeljeli bi posjetiti otok, a idemo sa neopremljenim sesulama, evo ti primjer moga oca.
Inače su na open regatama svake godine, ulaze u cilj i posto je cilj pri samom ulasku lanterne, trebali su upalit motor da spuste jedra.
No puhalo je ko blesavo pa su se morali okrenut u vjetar da pocnu "trest" jedra, član koji pali motor je na pataracima, motor (unutarnji) neće da upali, a oni su već blizu kraja. I skiper je u panici da ne udare u kraj okrenuo jedrilicu bez da je  ovaj na pataracima pustio nategnuti patarac i nategnuo drugi, bez obzira sto je skiper popustio skote od floka i buma, bum je zapeo u patarac, jedro je nateglo i slomio im se jarbol na pola!

Ok, u luci su blizu kraja, sad mi reci sto bis na pola kanala udaljen 20Nm od kopna sa slomljenim jarbolom i motorom koji neće da upali?!
Sjest i plakat, eto sto, pa zovi nekog, a signala nigdje, odlično za uzivanciju...
Još ako je mirno, čekaš, proć će valjda netko, al ako si u nevremenu blizu kraja, u panici se ne sjetiš odmah bacit sidro, pa ako se i sjetiš, pa ti i sidro odvali, evo tebe, krpaju te na hitnoj...
Tamo upoznaš i par čeha kojima se to isto dogodilo dok su se furali pedalinama od Splita do Hvara! tong47

Treba imat i stanicu (barem ručni voki toki na baterije(baofeng $30), baklje ili rakete, nije to lose imat...
Netko će reći da je to bezveze, je bezveze je dok ti ne zatreba jednom!
Navionics obavezno, nisam primjetio da ima "reklamiranih" oznaka, krizici su ok, primjetio sam i ja da dubine budu veće nego sto upozoravaju, al ako imas veliki gaz ili duboku kolumbu, nije lose da te ipak upozori da pripazis, uostalom dobro je i radi sidrenja.

Treba uzeti sve sto misliš da će ti trebati, a ne samo sto ti treba!

Nastavljam putopis kad ulovim malo više vremena, a Neptune, ako te sto još zanima, slobodno pitaj na forumu...

Offline neptun

• Mornar
  • **
« Reply #22 on: May 06, 2018, 05:29:14 PM »
hvala na savetima.izvini sto upadoh u vas putopis sa ovim pitanjima.

Offline carbon

• Kadet
  • *
« Reply #23 on: May 07, 2018, 06:37:22 PM »
hvala na savetima.izvini sto upadoh u vas putopis sa ovim pitanjima.

Ma ne, krivo si me mozda razumio, uopće ne smetaš, samo pitaj...

Da nastavim...

Kroz jedno sat vremena bili smo kod rt-a Barjaci, spustili smo se prema Komiži i posteno je valjalo cijelim putem do Rt-a Knez, čim smo zavili prema Komiži malo je popustilo, no i dalje nije bilo baš bajno.
Htjeli smo drito u Komižu da razgledamo malo grad, da se informiramo oko kupnje karte za plavu špilju na Biševu.
Karta se inače može kupiti i na Biševu al nama je bilo zgodnije da se osiguramo odmah.
Čim smo došli u luku, dernek, guzva na sve strane, očekivali smo da će luka biti veća, kad ono kifla, luka mala i pretrpana.Iza nas je bilo par brodica, dok se par brodica već vrtilo po lučici da nađe privez za na kopno.
Ok, kazem suprugi nek se ona iskrca, i ode kupit kruh, pa da ćemo se navečer vratit do grada (nismo kupili ujutro kruh na Visu jer smo rano krenuli), a ja ću je čekati na barci.
I onda teror!
Na mene gumenjakom dolazi lučki redar, dobro da nije prasnuo u mene i kaze: Sto sam ja ovdje?! Sto me ne vidis?!
U jebemti dobrodošlice mamicu ti tvoju (lik 1.90 obrijane glave sa bradicom)
Smeće od čovjeka, arogantan i bahat!
Kažem mu da nećemo noćit i da idemo samo kupit kruh, stat ću na glavni mol, iskrcat zenu i izaći ću van iz luke dok je čekam.
Na to on meni: Ne može na mol, dolazi brod, odi na bove!
Ja se okrenem, gledam gdje je taj brod koji dolazi, vani nema ni traga brodu, opet mu kazem samo da ju iskrcam, odmah se mičem.
Ne može kaže on, odi na bove! Ma marš u PM i ti i Komiža!
Naravno na bovama za 30min me traži 180kn kao pola cijene noćenja!
Pao mi mrak na oči...
Kazem, sinko nema teorije da ti toliko platim za pola ure, oću samo kupit j... kruh!
Odje ja to i pitao nekog lokalca gdje da iskrcam zenu da ode po kruh.
Rekao mi je nek se vezem na neku od barki u nizu...
Posto je šou u luci, lokalci imaju vezane barke jednu za drugu, sto znaci da je barka iza barke, i ja bih se trebao vezati za zadnju. (ja bih bio četvrti)
Ok, mozda da sam malo iskusniji u tome pa da muring zadnje vezem sebi za krmu i istovremeno sebi za provu njegovu krmu, yeah, ja i supruga sigurno...

Nakraju sam poludio i usidrio se van luke na 30metara i gumijem natrag u luku, no morali smo svi jer moja supruga ima fobiju da joj vanbrodski neće upalit, ako joj ne upali, a bas ce se njoj dogodit, mogu jedino plivat po nju i pustit djecu samo na barci! ma poludio sam, svi na gumi i izvaljali se svi za kilo kruha!

Prokleo sam one redare barem 100x
I DA SLOBODNO ĆU REĆI DA NAM JE TO NAJGORA LUKA KOJU SMO POSJETILI!!!

E sad kad smo već bili svi na kopnu, odlučili smo se i prošetat, tko zna jel će nas navečer pustit u grad uopće? hehe

Sam gradić je lijep, ima bizuterije i suvenira na svakom koraku, imaju javni tuš i na rivi ima nekoliko kafića i slastičarni...
Sjeli smo u prvi kafić koji je bio slobodan i popili smo kavu, nije bila bogzna sto,klinci sladoled...
Nakon toga smo isli potražit gdje bi mogli kupit karte za plavu špilju, nasli smo jednu agenciju, ne sjećam se kako se zove i tu smo si kupili i majice sa tekstom "komiža", i par magnetića.

Radila je jedna gospođa koja je bila ljubazna al neinformirana sto se  špilje tiče, jer mi smo došli kupit kartu za špilju, ali nismo ni mi dobro guglali pa smo bili uvjereni da mozemo barkom ući u nju!
Čak nam je i ona rekla da mozemo ako barka nema nadkabinu, jer da i njihove barke ulaze bez problema...
E gospođo, gospođo...

No bili smo uvjereni da ćemo nasom barkom ući u špilju, sve do ujutro kad smo dosli pred špilju, al o tome ću kasnije.

Nakon razgledavanja gradića, vratili smo se na barku i krenuli tražiti mjesto za noćenje.
Otisli smo na suprotni kraj (istočnije) ispod Sv. Nikole, ima par lijepih plazica, ali i dosta opasnih stijena ispod površine cca. pola metra, idealno za se nasadit na njih!
Pogotovo druga uvala istočnije od pješčane plaze( nisam siguran jel kamp iznad te plaze)
U toj uvali je nekakva hala ili nekakav zapusteni hangar, a plaza ispred toga je lijepo formirana oblutcima, no ovdje Navionics ne griješi pa sam se dao truda malo bolje pogledat i uvjerio da se stijene stvarno plitko ispod same povrsine mora.

Prebacili smo se u sami kantun, i iako navionics upozorava, situacija je malo drugacija, ovdje su stijene ispod povrsine nekih metar i pol i više tako da nije bilo opasnosti, problem je jedino sidrenje jer su stijene velike i sve jedna do druge, pa ako ti sidro upadne između njih, osiguran si da nećeš nigdje, ali nisi siguran jel ćeš izvući više sidro :BangHead:

Tu je isto prelijepa plažica sa oblutcima, gdje smo i proveli ostatak dana i gdje smo prenoćili.

Ujutro smo krenuli nesto kasnije jer je Biševo relativno blizu, trebalo nam je oko pola ure.
Naravno, mi drito prema špilji, gledamo turiste kako se krcaju na barke, pih, to je za amatere, pa mi imamo kartu :laughing7:

No, gledamo malo ulaz u tu spilju pa nam nije jasno, a gdje je glavni ulaz??? Haha, jesmo naivni ispali, pitali frajera koji inače redari ispred spilje, odnosno skuplja karte za ulaz, gdje mozemo uci?!
Kaze, odite barkom na bove i čekajte da vas barčica pokupi. A!??!?!?!?
Ali mi bi svojom ušli. yeah, kako da ne, frajer nam je odmah objasnio da je ulaz mali i da se manjom barkom moze ući, ali da se privatnim barkama ne dopusta ulaz, imaju koncesiju na špilju i to je to!
Na to smo shvatili da baba u agenciji nema pojma, al ajde, otisli smo na bove i tamo je bila guzva, relativno se brzo na bovu privezes jer stalno ulaze i izlaze, ali problem je sto masu turističkih brodova stalno dolazi i oni se koštivaju na mol, tako da njih prve krcaju.

Kako jedna tura završi tako frajer sa barkom kupi ljude po bovama, na barku im stane oko 12 ljudi, kad ih nakrca, drito kod frajera na ulaz u špilju, tamo predas kartu ako je imas, ako ne, kupujes je direktno kod njega.
Nas je vozio  (nisam mu zapamtio ime, al zvat ću ga Pave) mlad decko, lud ko šiba, vidis da mu nije prvi put.
Uglavnom naša pasara je bila duga oko 7m i na centru pekins, drvenjača, prava ribarska, kopča na manicu, gas sa bande, skraćena argola (kaze Pave sportska da ne kači ljude dok vozi).
Bilo je debelih švabica pa smo se ko sardine stiskali (takal sam se za ražmu)

Ulaz u špilju je horor, em se moras malo sagnut, em Pave ulazi pun gas!
Sa svake strane bande, barka pasiva 10cm, Pave već zna kako će ako mu malo pobigne, ne treba njemu traster, uvali u šiju, a posto propela vuče u jednu stranu, naš Pave drifta, a i mi skupa sa njime...
Ljudi su vristali, a Pave samo: this is not my first time...Legenda!

U špilju stane 4-5 barčica, motor se gasi i rukama se nas Pave odgurivao i vozio nas u krug.
Špilja je odlična, svijetlo koje se reflektira od dna daje jednu posebno plavu boju unutar same špilje, tko nije bio, nek ide, toplo preporučam!

Uglavnom, svaki vodič prepricava pojedinosti o špilji, tko ju je otkrio, tko se skrivao, kad je najbolje vrijeme za posjetiti spilju itd...

Pozdravili se sa Pavetom i krenuli za Stinivu.

Nastavlja se...

« Last Edit: May 07, 2018, 07:05:44 PM by carbon »

Offline carbon

• Kadet
  • *
« Reply #24 on: May 07, 2018, 07:09:06 PM »
jos slika...

Offline carbon

• Kadet
  • *