Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 65251 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #290 on: May 25, 2018, 09:29:23 PM »
Mornari su za doručak se jeli „kekse“, pili malo vina, ( u njega su vjerojatno močili te tvrde kekse?), pojeli malo slane svinjetine ili ribe, uglavnom srdjela, heringa i slično. Ručak je bio najveći obrok dana, a večera je bila prije zalaska sunca količinski otprilike kao polovica onoga što se pojelo u podne.
Kuhanje je bio problem na drvenom brodu pogotovo na otvorenom moru. Većina brodova srednjeg vijeka nije ni imala kuhinju ili kuhinju samo za pripremu hrane. Kuhalo se je na otvorenoj palubi. Vatra se palila samo jedanput dnevno, i odmah se nakon kuhanja ugasila, naravno zbog straha od požara.
Voda je bila uvijek veliki problem. Morali su ju krcati u bačve. Uvijek kad se moglo usputno su krcali vodu, i sakupljati kišnicu. Često je morala biti jako racionalizirana, a s obzirom na to da je meso i riba bila soljena, mornari su često morali žeđati. :fucyc:
« Last Edit: May 25, 2018, 09:37:16 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #291 on: May 28, 2018, 12:21:18 PM »
Posada je bila uvijek pothranjena, količinski, ali najveći problem je bio nedostatak svježe hrane, time i vitamina pogotovo C vitamina. Već spominjani skorbut :fucyc:, je ili je mogao desetkovati posadu. O skorbutu ima mnogo u internetu, pa koga zanima, neka pročita.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #292 on: May 28, 2018, 09:33:58 PM »
             Suhi grašak s usoljenom svinjetinom na čušpajz

1 funta usoljene svinjetine

½ pinte suhog graška   

¾ litre vode

Tako su kuhali Engleški koge:
Navečer potopiti usoljenu svinjetinu i suhi grašak do jutra u hladnu vodu. Pa prije kuhanja svinjetinu narezli na komade. Dodati grašak i ¾ litre vode, pa pomalo kuhati dok se grašak u kašu ne raspadne. Sol i papar po ukusu.
To tako oni nekada, a ja bih drukčije. Isto bih potopio meso i grašak (grašak je tvrd ko kamen, pa se mora), ali bih prije kuhanja napravio ajprem; to zapršku, iz iskustva nema čušpajza bez zaprške, a to što su nekad kuhali kako sam napisao je njihova stvar, oni nisu imali namirnice pa tako morali, ili pak nisu znali šta je dobra spiza.
Dakle zaprškam a to je dinstati luk, ali ne samo kako se priča, da bude staklast. Treba više, da počne biti malo žučkastosmeđ. Pa se stavi malo brašna. Najviše malu kavenu žlicu, ili manje, možda na tu malu količinu mesa i graška i bolje, čušpajz će biti rjeđi (ja volim pak gušči). I kad brašno počne žutiti na smeđe, ubaciti češnjak sa peršinom, prije fino isjeckano. E to se ne smije previše pržiti, 10-15 sekundi (naravno cijelo vrijeme miješati). I onda ubaciti u meso sa graškom i kuhati. Oprezno jer zbog ono malo brašna može zagorjeti. Ko voli može malo kasnije staviti konžerve, ne friških poma, baš konžerve, i to ne puno, jer uzme pravi okus i bude sve na paradajz.
Netreba se recepta držati ko pijan plota, ja stavim kumpira, ako imam i malo vegete. Uglavnom oni ingleži nemaju blage veze šta je dobra spiza, ako neko proba, neka posluša mene, a na kraju krajeva, šta i kako si skuhao tako češ i kusati.
Iako se priča da su baš Englezi bili oni koji su među pomorcima najbolje jeli, meni jako na čuđenje; a o Francuzima ni riječi. Pa se ti misli. No briga me, ja to sve mogu skuhati bolje i ukusnije.

ps
Inače to jedna funta je pet deka manje od pola kile, pola pinte je 2,84 deca (graška)  :laughing7:

A ovo je ta najjednostavnija čušpajz juha u mornarici
« Last Edit: May 28, 2018, 10:35:37 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #293 on: June 02, 2018, 10:40:54 PM »

Onako  u povjerenju, ako netko slučajno zna kuhati, i još slučajnije proba to skuhati, naravno da takvog usoljenog mesa neće naći, ali suha dimljena svinjska rebrica su i bolja od te usoljene svinjetine, oprobano od znanca, mene mislim :laughing7:.     

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #294 on: June 03, 2018, 09:50:02 PM »
Tražim i tražim, ali nemogu više nači. Negdje je bilo jasno napisano da su mornari jeli i crvljivi dvopek, i da je bio mnogo ugodniji za jedenje, mekši, a jer je bio crvljiv, dakle šupljikav, pa ne toliko tvrd, a lakše i brže se je mogao razmočiti. Evo nekoliko dvopeka „ala crvljenko“:

A ovo je stari mornarski recept za pravi mornarski dvopek, bez nekih dodatnih „kerifeka“:

Na engleskom, jer je orginalan, a radi se o brašnu, vodi, miješanju tijesta, razvaljivanju na oko 1 centimetar, pikanje pirunom, pečenje po ure na 400́ ᵒ C

Offline estan

• Admiral
« Reply #295 on: June 07, 2018, 10:29:35 PM »
A, crvići su i vrlo svježe meso.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #296 on: June 09, 2018, 10:51:14 PM »
Kad su oni u dvopeku sićušni, pa se vjerojatno jedva i osjete. Vidi kakve je mali od kužine s jednog velog jedrenjaka
neki Eomer Lebuin  donio na brod. Naravno bili su u Australiji, točnije Tasmaniji. Dojedrili sa zatvorenicima u veliku zapadnu uvalu gdje je danas naselje Strahan i tamo se sprijateljio sa Aboriginima. Već tada se neki zvali sličnim imenima kao u Europi, pa ga je neki Cochran Manseill, dal poglavica ili možda vrač naučio ga jesti crve. Ali koje. Evo ovakve, koje je nosio i na brod:

I malo pomalo cijela posada je jela crve, a kogo je počeo i eksperimentirati, pa ih je pekao i kao ražnjiće na grilu.

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #297 on: June 09, 2018, 11:33:41 PM »
To ti je Strici moj u Nigeriji poslastica za lokalce, crvi iz palmi na stapicu ko raznjici a debeli su ko palac. Prodaju ih lokalci na svakom kantunu , moj sofer ih je obozavao aji meni se to nije jelo i nikada nisam probao. Dok sam bio na Jesenicama bakula ko u prici kruh u kosarici prije jela dobro otresti inace imas proteine u ustima.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #298 on: June 10, 2018, 10:08:53 AM »
Ražnjiči kažeš, stavit ću možda netko dobije gušt :laughing7:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #299 on: June 10, 2018, 09:56:54 PM »
Ono u starom bojuliću, oni gornji su ti palmini ili kokosovi crvi, vjerujem:
A ovo su sušeni i dimljeni (?):

A ovo su ražnjići koje spominješ i to od palminog crva:

Pa sad kako su marineri jeli neznam, ali su ih jeli, vjerujem sirove nisu.
A da su tamanili kornjače, dupine i sve što se usputno dalo uloviti se podrazumijeva (jer dupini su isto jestivi).
Bakule smo tamanili  nekim otrovnim plinom, možda Ciklonom? A neću si ni misliti koliko sam ih u "čušpajzima" pojeo. Ja nisam bio zadužen za kuhinju i hranu, ali sam se rado motao oko kuhara, često zvanično prije podjele kušao hranu, a nezvanično  sam dobivao kosti (protekcija) od kuhanja juhe. Ja sam ti starog uvjerenja; riba od kamena, a meso kod kosti (iako obožavam srdjele s gradela, na žeravi od loze)
A kad se sjetim kužine, koliko god da smo se trudili držati ju čistom, radije se toga ne sjećam, uglavnom zbog bakula.