Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Mali savjeti  (Read 137342 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Damir s

• Viceadmiral
Re: Mali savjeti
« Reply #590 on: May 21, 2018, 02:59:38 PM »
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #591 on: May 28, 2018, 02:44:28 PM »
Ako vadite rasprskac na dizel motoru vanka pazite dobro u glavi motora tj, sjedistu rasprskaca se nalazi bakrena sajba (ring), on mora ici vanka pogledajte da nema jos koji unutra od prije kojega morate isto izvaditi. Ocistite dobro sjediste rasprskaca (samo pazite da vam nesto ne padne unutra) Zato matice sajbe stavite negdje sastrane!!!!. Ako nemate novu bakrenu sajbu istih dimenzija mozete koristiti staru u dobrom stanju samo je morate rikoziti ( omeksati) objesite ju na spajalicu ili kakavu zicu i let lampom ili na plinskom kuhalu zagrijte je do crvenila i onda odmah ubacite u casu sa hladnom vodom. Stiscete rasprskac sa kilo kljucem podjednako. Isto vam je za bakrene podloske koje su na spojevima za ulje ili dizel stare morate rikoziti pa nece vise pustati. Ako imate aluminijske sa gumom iznutra onda ili vratite staru ili promjenite sa novom.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #592 on: May 28, 2018, 10:33:09 PM »
Ako vadite rasprskac na dizel motoru vanka pazite dobro u glavi motora tj, sjedistu rasprskaca se nalazi bakrena sajba (ring), on mora ici vanka pogledajte da nema jos koji unutra od prije kojega morate isto izvaditi. Ocistite dobro sjediste rasprskaca (samo pazite da vam nesto ne padne unutra) Zato matice sajbe stavite negdje sastrane!!!!. Ako nemate novu bakrenu sajbu istih dimenzija mozete koristiti staru u dobrom stanju samo je morate rikoziti ( omeksati) objesite ju na spajalicu ili kakavu zicu i let lampom ili na plinskom kuhalu zagrijte je do crvenila i onda odmah ubacite u casu sa hladnom vodom. Stiscete rasprskac sa kilo kljucem podjednako. Isto vam je za bakrene podloske koje su na spojevima za ulje ili dizel stare morate rikoziti pa nece vise pustati. Ako imate aluminijske sa gumom iznutra onda ili vratite staru ili promjenite sa novom.

ako idete u WC  ,prvo spustite hlače,pa sjednite na wc školjku inaće čete sebi pos---ti hlače.

Amateri nemaju šta raditi sa diznama dizel motora.To prepustite stručnjacima za vaš motor. a ni mehaničari osim vađenja dizni i odnošenja dotičnih kod specijaliste za visokotlačne pumpe nemaju šta prčkati po njima. a opet s druge strane ni specijaliste za visokotlačne pumpe nemaju šta raditi po brizgalicama nego se one mjenjaju po servisnim intervalima proizvođača motora.
PS.Nikada nemojte dirati dizne poslije 3-4 mjeseca da nebiste propustili sezonu.dizne se vade u 10-11 mjesec jer tada imate 5-6 mjeseci riješite probleme ako vam dizne zaglave,pukne vijak pa morate rastavljat glavu i nosit je tokaru da izvadi slomijen vijak,istokarite novi navoj,pa uspijete po svijetu pronači drugi odgovarajuće čvrstoče ili kupite novi motor ponekad.
« Last Edit: May 28, 2018, 10:38:02 PM by dmeter »

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #593 on: May 28, 2018, 11:01:10 PM »
Znam moj dmetre puno nasih ljudi koji se razumiju u motore i sami rjesavaju svoje a ponekad i tudje probleme.
Pa puno ljudi ima stare motore i nema puno para za servis i sami izvade rasprskac, mogu ga i testirati da ga spoje na cijev visokotlacne pumpe i okrenu kurblu ili startaju motor sa kljucem (ali dekompresor u  poziciji otvoreno da motor ne zapali) i vide dali sprica ili tece iz glave rasprskacai tako si usparaju koju kunu, ne moraju imati manometar da znaju na koliko kila otvara rasprskac samo nemojte staviti ruku ili prst ispred jer pritisak otvaranja na starim motorima je oko 180 bara pa vam ubrizga dizel pod kozu. Ja stvarno nikada nisam imao problema sa vadjenjem rasprskaca na malim motorima od lajbota a oni se bas ne kontroliraju cesto jer svi misle da malo rade i da su u redu sto je sigurno zabluda. Normalni ljudi ne prckaju puno oko motora osim ako moraju jer imaju problem pa zato sam i stavio ovaj clanak. Na novim motorima to ne trebate niti pokusavati raditi jer vecina njih je sa elektronikom koja upravlja ubrizgavanjem i tlakovi su 1200-2500 bara

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #594 on: May 30, 2018, 10:26:34 AM »
Ja stvarno nikada nisam imao problema sa vadjenjem rasprskaca na malim motorima od lajbota a oni se bas ne kontroliraju cesto jer svi misle da malo rade i da su u redu sto je sigurno zabluda. Normalni ljudi ne prckaju puno oko motora osim ako moraju jer imaju problem pa zato sam i stavio ovaj clanak. Na novim motorima to ne trebate niti pokusavati raditi jer vecina njih je sa elektronikom koja upravlja ubrizgavanjem i tlakovi su 1200-2500 bara

novi dizel i (a bogme i bezinski) comon rail motori na primjer je veče  čudo ako uspiješ izvadit dizne bez upotrebe specijalnih alata.Svaki motor svoj alat.

evo jedan exstremni primjer https://youtu.be/0J2KxdN84RM

a na primjer yanmar bez ovoga nema šanse izvadit https://youtu.be/Ib1qNlJ2bgI

i vidi vraga mnogi nemaju mjesta u motornom prostoru a i navoj su napravili da svaki tip svoj izvlakać. balans izvlakača je to jest mjesto prihvata je na svakom tipu motora drugaćiji. drugim riječima ako prikačiš na pravo mjesto ide vani lako osim ako nema curenja podloške tada je to posao koji danima može trajat.normalno isto tako može vani ko od šale i bez alata

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #595 on: May 31, 2018, 10:33:30 AM »
vo kako izgleda rasprskac Yanmara

Offline Damir s

• Viceadmiral

Offline Damir s

• Viceadmiral

Offline Damir s

• Viceadmiral

Offline more

• Admiral flote
« Reply #599 on: August 15, 2018, 12:50:19 PM »
Vrlo zgodno i jednostavno rješenje za izvođenje tarcajola iz kokpita. Hvala Damire!