Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
1
Ponašanje na moru / Re: Rodijak mi ima sudar svojim brodicem
« Last post by Maestral on Yesterday at 11:02:04 PM »
Treća - sreća! Nadam se. Žalostno to sve skupa. Svi smo pred zakonom ravnopravni ali neki malo više ...
2
Okom kamere / Re: DRON
« Last post by Strici on Yesterday at 09:20:33 PM »
Pa danas su dronovi postali i pravi avioni, samo bez pilota. Mlazni također, a dok konačno ne nabavimo prave avione, da tehničari ne izgube dosadašnje znanje pa nek na njima treniraju i rade. Dronove ne smijemo podcijeniti.
Samo da izabereno s glavom ne šalabajzerski, jer kako je sve dosada smo fulali.
Pošto sam povezan s filmom, moje usmjerenje je prvotno bilo samo u tom smjeru; ali dronovi su u suštini skoro svima neshvatljivo ogromnog značenja; već jesu, a bit će nevjerojatno više.
Ljudi ne misle, ali je stvarno ustvari jednostavno, ali baš zato teško shvatiti za što se "dron" sve može upotrijebiti.
3
Vaša plovila / Re: elan 483
« Last post by joso126 on Yesterday at 06:46:08 PM »
Po tome drvo definitivno nije.
Bilo je puno razglabanja vezano za temu da pitam neke osnovne stvari.
Pitao sam zato što nisam bio siguran.
Jer nije problem da li je to drvo ili kit, pa se malo pobrusi i stavi koji sloj plastike i riješen problem.
Problem bi bio da je to neka vrsta osmoze, odnosno istrunula plastika, pa sad ja malo pobrusim i plastificiram, pa trulež se nastavi širiti i prijeđe i na nove slojeve plastike.
 Nisam se susretao sa tim pa neznam kako to izgleda, a onaj tko je vidio trulu plastiku, sigurno će je prepoznati iz aviona.

Znam da je plastika štetna, pa prilikom brušenja koristim zaštitnu masku sa filterima.
4
Okom kamere / Re: DRON
« Last post by trifida1 on Yesterday at 06:32:30 PM »
 :protest:
Dakle,danas,16.01.2019. simpatična informacija od Ministra odbrane ...dali u ,,aktualnom satu,, ili sjednice(uglavnom rano prijepodne),general je pozvan i prozvan za nabavu F-16;za očekivati je bilo posipanje pepelom po toj temi,ali interesantan je podatak koji je u veličanju svojeg doprinosa HV-u iznio,ničima upitan...pored 4-5 vojarni koje će,ili jesu ponovno osposobljene,naveden je i pulski aerodrom,za 1-2 godine koji će biti baza DRONOVIMA
 :angel7:
HR dronovi u dijelu vojnog zapuštenog aerodroma,btw, opasanog NATO bodljikavom žicom i zastavom NATO saveza na ulazu...goodinama...
 :dontknow: Pula neće postati Aviano,očito...  :pottytrain2:  :evil3:
 Toliko o ljubavi prema dronovima!  :violent1:
5
« Last post by Strici on Yesterday at 06:09:27 PM »

Kako god da je bilo i kako god da je, drvo i stakloplastika, su bar za mene dva potpuno različita materijala i drvo ni u snu usporedivo s kitom ili stakloplastikom.
Važno je da je obrušeno do zdravog i stakloplastificirano, i to će te nadživjeti, a koliko češ brusiti, to je pak kako si stakloplastificirao i potom kitao. No danas i brušenje nije bauk. :angel4:
Kako već vjerojatno znaš, taj materijal je "bez duše", ali fantastičan za obradu, a jedini problem je što je nezdrav, i to kao kemikalija, a možda i opasniji jer je to rad i sa  staklenim vlaknima, pa nadam se misliš na zaštitu pri radu.
Takve pasare kakva je tvoja su se prije dosta gradile, a vidi se koliko ih i danas plovi i dušu su dale za Tomoseka. 
I nekadašnja Jugoplastika pored Elana, solidnije u Bristu mislim :icon_scratch:, Vodicama i ko zna gdje još, ali mnoge su bile otprilike sličnog trupa dužine itd, a mislim da se za njih sve kaže "pasara" :icon_scratch:.
Iako me nisu zanimale često sam se susretao s njima, sa susjedom njegovu i popravljao, a u jednoj maloj firmi gledao kako dvije radnice ručno laminiraju baš trupom "pasaru".
Nisam ja bio tamo zbog laminiranja, ali jedna od radnica mi se je dopadala, pa zato :laughing7:.
Takve "pasare" imaju još prave kobilice, to isto onakve kakve imaju drvene brodice, samo su od stakloplastike. I te kobilice nisu ispunjene nego šuplje. E tu u tu uzdužnu šupljinu su ulamimirane tako ispiljene gredice, valjda zalivene smolom, i odozgora s nekoliko slojeva zalaminirane.
Prije se nije znalo koliko danas, pa se tako i radilo, također i šlampavo i ko je mislio da bi to drvo moglo kad tad i istrunuti i td.
U te šupljine su neki vjerojatno stavljali i pjenu (?), ako su je imali i tako odlučili, ili možda napunili i sa stakloplastikom (?), iako bi tek tada bilo čvrsto i pravo :icon_scratch:.
Trulo drvo sam vidio kod dva moja prijatelja oboje s takvom ili sličnom pasarom.
Prijatelj, moj susjed s kojim sam započeo sanaciju jedne takve, već trećeg dana mi se zahvalio na savjetu i pomoči, sve je naučio i nastavio sam (to sa stakloplastikom) :laughing7:.
Zahvalio mi se (jer sam htio da iznutra skinemo taj sloj stakloplastike i izvadimo trulu jelovinu, pa napravimo kako bog zapovijeda) i nastavio sam.
On je sve to smandrljao za još dva dana (uglavno radilo se o krmenom zrcalu i nadpramčanoj palubi), i  nije baš ispalo estetski za oko, ali ipak eto ga deset godina poslije još uvijek plovi, i ne topi se :thumbsup: :thumbsup:.
Dakle ne brini se to će ispasti dobro i vjerojatno će te i nadživjeti, a ako, lako se u međuvremenu sanira :icon_scratch:.
Ali ipak još o drvu u kobilici. Naravno da nema tog tko bi išao to slikati, pa slike nemam.
Jedrilice pak nemaju kobilicu u smislu koji sam napisao, ali sa su i tu nekad stavljali drvo, mislim da se ovdje može prepoznati; iako nije mi baš sve jasno, ali se drvo prepoznaje:

6
« Last post by joso126 on Yesterday at 03:39:58 PM »
Što je bilo, da li je drvo, neki kit ili nešto drugo neznam.
Uglavnom stakloplastika nije.
Uglavnom sve sam to izbrusio jer mi se nije sviđalo, a tad sam vidio da se proteže dodatno još 7-8cm.
Tad sam izbrusio i to, ali nisam probio do kraja nego sam ostavio tanak sloj, a rubove sam izbrusio skroz do stakloplastike, tako da se imam za što vezati.
Gdje je bila rupa sa unutarnje strane sam stavio zakrpu od 3 sloja 2 vune i 1 rowinga.
Kad je sve stislo tad sam sve plastificirao dok nisam postigao potrebnu debljinu.
Sad trebam izbrusiti, pokitati i nanjeti premaze kako ide.
Slike su prevelike da ih sta im pa možete ih vidjeti ovdje
https://imgur.com/a/lhKAeoo

8
Vaša plovila / Re: Moje brodice
« Last post by Damir s on January 15, 2019, 10:21:09 PM »
Zato Strici ja obozavam skampe na buzaru :sunny:
9
Općenito / Re: Malo neozbiljnosti molim...
« Last post by Maestral on January 15, 2019, 08:41:55 PM »
Vrati se Mujo sa sluzbenog puta i zatekne
Fatu i svog najboljeg prijatelja Hasu u krevetu.
Mujo se zaprepasti i pocne kukati:
Pa bolan Haso, kako mozes, pa zajedno smo
odrasli, zajednu u skolu isli, u vojsku, zajedno se zaposlili,
sagradili kuce jedan pored drugoga, djeca nam se
zajedno igraju, u vrtic smo ih zajedno upisali...
pa pobogu Haso, stani bar dok ti pricam...
10
Oglasnik / K:jedrilicu 6.5-7m
« Last post by Vulkanizer on January 15, 2019, 07:45:45 PM »
Kupujem za urediti ,jedrilicu  6.5 - 7m , zapuštenu ,oštećenu .
Informacije na   p.p.. ili   098 191 8273 Hvala

Pages: [1] 2 3 ... 10