Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Moje brodice  (Read 365018 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Moje brodice
« Reply #1510 on: January 13, 2018, 06:35:51 PM »

...a lanac je korišten za vez na plutaču.

« Last Edit: January 14, 2018, 11:54:53 AM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #1511 on: January 14, 2018, 12:09:09 PM »
Sidro se lako vadi iz tog orginlalnog držača i može se pospremiti da ne bude "na oku" lopužama. Ja ga nisam pospremao, jer je brodica bila dobro vidljiva s terase naše kuće, ali i svima unaokolo, susjedima i plivačima, jer rekoh bila je na 50-setak metara od obale na bovi. U dometu dobre zračne puške, a noću lako bila reflektorom i osvijetljena s naše terase.
ps. Naravno da se to s puškom šalim, ali u slučaju potrebe sam mogao biti na brodici za dvije tri minute, bajbotom ili plivajući, tako da sidro nisam osiguravao. Ostalo uglavnom jesam.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #1512 on: January 14, 2018, 12:52:22 PM »

Evo ovako je to izgledalo s naše terase. 

A ovog trenutka viđeno s prozora moje radne sobe vani pada snijeg s kišom, pa gledajuči slike na monitoru i onda da ne dobijem čežnju za prošlim!!! :confused1:
Da se ne bi mislilo da izmišljam, sve  što mogu povrđujem slikom. Uslikao prije par minuta, 4 metra zračne linije iza mojih leđa:

« Last Edit: January 14, 2018, 01:11:50 PM by Strici »

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #1513 on: January 14, 2018, 04:21:21 PM »
Ah taj zivot u tudjini  moj Strici :crybaby2:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Seemann

• Kadet
  • *
« Reply #1514 on: January 14, 2018, 05:17:28 PM »
Damir"s
Ne tuguj ,nisi sam .  :icon_salut: :BangHead:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #1515 on: January 14, 2018, 07:12:50 PM »
Ma nije baš tako momcovi. Ja sam predugo ovdje da bih ovdje gdje sam sada kod kuće smatrao da sam u tuđini. Ja sam istinski ovdje kod kuće, a čežnja je meni more i tuga za svojom sudbinom. Iako istini za volju, ovdje, mislim van Beča meni je sve preuredno, preperfektno, osječam se ko u apoteci, a u apoteku dođem samo na kratko, i brzo izađem.
Jer sam gradsko dijete i u samom Beču se osječam kod kuće, slično kao u rodnom Zagrebu, a jednako ugodno kao i u Splitu naprimjer, gdje sam i najduže u Hr živio. Iako mi je Rijeka, pa onda Pula (samo ipak premala) skoro pa najdraža.
Dakle u duši sam ostao Balkanac, jer mi je nekako ovdje preuredno, a kad sam u Dalmaciji mi je puno toga preneuredno. Dakle podjeljena duša, ali ne zato nesretan.
Čežnja je samo za morem, a otkako sam se morao riješiti mojih brodica, odtada ta čežnja. Kuća simo kuća tamo, to je trevilo suprugu. :icon_scratch:

« Last Edit: January 14, 2018, 08:40:16 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #1516 on: January 16, 2018, 05:59:51 PM »
No da ne kukam, nego nastavim  kako sam osiguravao, poneku opremu da ne „ispari“ , to ustvari Bokiju za ideju.
Napisao sam i pokazao da je lanac uglavnom bio korišten za vez na bovu. Njega sam s jačim škopcem ispod bovice francuskim ključem zategao za plutačin lanac tako jako da bih se čudio kad bi neka lopuža mogla „prčkati“, ali i donijeti sobom neki ala francuski ključ da bi ga mogla odškopiti. Dakle lanac je na plutači bio silovito zaškopljen i kad bih ja plovio, on je jednostavno visio pod plutačom, a ja sam  ga kad bih doplovio digao čakljom i ovako učvrstio na pramcu:

Offline estan

• Admiral
« Reply #1517 on: January 16, 2018, 08:29:35 PM »
Kad sam rekao da si Bookiju već dao rješenje, mislio sam na ono koje si koristio na crvenoj Leisure. To je da si imao rasklopni admiral i da je taj stao pod poklopac sidrenog gavuna ili lančanika kako ga ti zoveš. Ako brod vezuješ na obalu, tada je sidro na provenog ogradi malo nezgodno, pogotovo ako je ograda podjeljena i ima skalu za stati u sredini.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #1518 on: January 17, 2018, 11:58:18 AM »
Znam Estane, znam, a znam da si dobar poznavalac i pobornik pomorstva i da pišeš i savjetuješ ne ofrlje nego iz znanja i prakse, pa kad je admiralitetno sidro u pitanju, ja nisam ništa drugo nego da ga preporučiš od tebe i očekivao :thumbsup:.   
Nego našao sam podosta lijepih slika, vjerojatno najvećem dijelu onih koji će ih pogledati, neće ništa značiti, pa njima na volju gledati ili ne, ali Bookiju eventualno sine neka ideja kad vidi kako sam ja na Leisuri radio. Uglavnom sve je to moje iskustvo, na svoju ruku, vjerojatno negdje i vidio, pa primijenio, ali eto ovdje da pokažem, a za diskusiju je dal ne, isto ili slično tako napraviti. Kažem pokazat ću kako sam ja imao i napravio na Leisure. Vjerojatno su neke bile i pokazane, ali kad se ja ne sjetim, drugi neće imati ni pojma da su nekad vidjeli.
Evo da nastavim kako sam zaključavao i probao se zaštititi od "drpiča" na Leisure.

Booki eto savjet kako da "zaključaš" sidro. Savjet jer ja nisam, ali se može. Umjesto ovog zatika, povečaš rupu koliko ti treba za lokot, ali savjet nije kompletan, jer ima falingu, a nastavak slijedi. :icon_joker:

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #1519 on: January 17, 2018, 01:45:35 PM »
Dao si mi dobru ideju za zalokotat sidro iako kod nas nema lopova ali nikad se ne zna, hvala i za druge ideje koje mogu iskoristiti.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)