Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Sidra i sidrenje  (Read 49357 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline neptun

• Mornar
  • **
Re: Sidra i sidrenje
« Reply #140 on: January 13, 2018, 04:18:35 PM »
http://www.cruiserswiki.org/wiki/Diaporos_Island

Neka od uvala na ostrvu.inace to je sever egeja i tu maltemi gotovo da ne duva,po nekad malo.

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #141 on: January 13, 2018, 09:00:21 PM »
Na sjeveru otoka ima duboka uvala, po nanosima pijeska u toj uvali vjetrovi pretežno pušu sa sjever-sjeveristok.
Usidri  više sjevernoj strani otoka di ima par kuća. Dubina 10 metara širina uvale 150 metara 50-60 metar lanca i 2 konpa  20 metara na kraj za borove,a ima i neke bove lokalaca a da ih pitaš

Offline neptun

• Mornar
  • **
« Reply #142 on: January 14, 2018, 08:16:01 PM »
Ta uvala je bas dobra,al je tu skroz mrak ,ostrvo nema struju,i nocu ako nema meseca totalan mrak.inace nocu tu iz nekog razloga duva cesto i to stalno menja smer.vise puta sam tu nocio na sidru.
Ipak cu verovatno ostaviti od nekoj od uvala koje gledaju ka kopnu.tu imam ko da kontrolise jedrilicu ako zatreba.a i taj zavucen zaliv mi je malo daleko da gumenjakom dodjem do auta na kopnu.morao bih da izadjem na otvoreno pa okolo.prolaz iz zaliva na zapad ka kopnu,koji se vidi na slici je neupotrebljiv.mozda je 10 cm dubina sa ostrim stenama.
Taj deo izmedju ostrva i kopna je bas pitom.obala je uz more niska sa uskom plazom.
Hvala na savetima.

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #143 on: January 14, 2018, 08:23:50 PM »
Mozda nadjes nesto ovdje sto te interesira:

https://www.pijanitvor.com/threads/kolpo-morto.3938/

Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline estan

• Admiral
« Reply #144 on: January 16, 2018, 09:16:28 PM »
Koliko vidim, zelenilo je blizu mora, znači nema nekog velikog vala. Vjetar bi mogao jako prebacivati preko uskih prevlaka i zato ipak treba dobro sidro. Što se tiče onih izračuna za veliki brod, je da je isto, ali nije isto, jer za njega bi trebalo imati sidro od nekoliko  tona da bi držalo kao tvoj neptun sa admiralom od 30 kg. Ja jednostavno ne mogu da usporedim kako isto sidro drži jedrilicu od 6 m i malo manje od tone mase i jedrilicu od 7 m i dvije tone mase. Jednostavno nema usporedbe koliko na manjoj i lakšoj jedrilici isto sidro može više da podnese i da da apsolutnu sigurnost, za koju je većoj jedrilici potrebno dva puta teže sidro. Ovo govorim iz iskustva i dobro znam šta govorim.

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #145 on: January 17, 2018, 10:32:12 AM »
Koliko vidim, zelenilo je blizu mora, znači nema nekog velikog vala. Vjetar bi mogao jako prebacivati preko uskih prevlaka i zato ipak treba dobro sidro. Što se tiče onih izračuna za veliki brod, je da je isto, ali nije isto, jer za njega bi trebalo imati sidro od nekoliko  tona da bi držalo kao tvoj neptun sa admiralom od 30 kg. Ja jednostavno ne mogu da usporedim kako isto sidro drži jedrilicu od 6 m i malo manje od tone mase i jedrilicu od 7 m i dvije tone mase. Jednostavno nema usporedbe koliko na manjoj i lakšoj jedrilici isto sidro može više da podnese i da da apsolutnu sigurnost, za koju je većoj jedrilici potrebno dva puta teže sidro. Ovo govorim iz iskustva i dobro znam šta govorim.
masa je samo od jednih faktora koliko bi tribalo sidro za usidrit 100 grama težak padobran ili recimo pomorsku plutaću od 6 m2 i težine 100 kg

Offline estan

• Admiral
« Reply #146 on: January 19, 2018, 09:31:39 PM »
Govorimo o brodovima jednotrupcima, a ne o padobanima, letećim pijatima, cepelinima i sl.

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #147 on: January 20, 2018, 09:26:13 AM »
Govorimo o brodovima jednotrupcima, a ne o padobanima, letećim pijatima, cepelinima i sl.
zakoni fizike ne rade razlike od brodovima jednotrupcima,tankerim,padobranima,letećim pijatima,cepelinima, granitnom obalom itd

Offline neptun

• Mornar
  • **
« Reply #148 on: January 20, 2018, 10:11:28 AM »
Ne znam tacno ali moja jedrilica je oko 1200kg.nisam merio,a ima raznih podataka.trudim se da imam sto manje stvari na brodu,ali to nije lako, samo nesto dodajem i nikako da se to zavrsi.
Sad sam na vas nagovor najblizi da kupim admiral sidro 20-25 kg.nikad takvo sidro nisam koristio i nemam pojma kako se ukopava i sta se desi sa sidrom kad vetar promeni smer,kako se sidro ponovo ukopava.
Ako bih se odlucio za takvo sidro,stavio bih na lanac i ovo kobra.na deset metara lanca 8 mm prvo kobru pa posle 5 m admiral pa na kraj lanca deblji kanap 14 ili 16mm. Tu ne bi bilo nikakve bove pa ne znam gde bih vrtilica trebalo da dodje.ja vrtilicu nisam ni imao do sada.
Inace vezivanje krme za obalu nesto ne volim,tada je brod ipak dosta blizu obale, a primetio sam da je sila na sidrenjaku kad je vetar bocni bas velika,sve se nategne neverovatno,dok kad je jedrilica pramcem okrenuta u vetar,sidrenjak nije mnogo nategnut cak i kad dosta jako duva.vise puta mi se desilo da sam u sred noci pustio kanap kojim sam vezan krmom za obalu i pustio da se brod okrene pramcem u vetar i ostane samo na sidru. To uvek izgleda kao da je vetar stao.talasi sa boka prestanu da prave buku,a sidrenjak se skroz rastereti.tako da sigurno ne ostavljam brod krmom vezan za bor.jednom smo sa na iznajmljenoj velikoj jedrilici na scedru tako nasukali,kad je sidro popustilo,pa smo kobilicom udarili u dno. Mada je kapetan pustio premalo lanca.
Dal vrtilicu staviti na kraj lanaca,izmedju lanaca i konopa.

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #149 on: January 20, 2018, 03:43:43 PM »

Ne znam tacno ali moja jedrilica je oko 1200kg.nisam merio,a ima raznih podataka.trudim se da imam sto manje stvari na brodu,ali to nije lako, samo nesto dodajem i nikako da se to zavrsi.
Sad sam na vas nagovor najblizi da kupim admiral sidro 20-25 kg.nikad takvo sidro nisam koristio i nemam pojma kako se ukopava i sta se desi sa sidrom kad vetar promeni smer,kako se sidro ponovo ukopava.

Opet ti ne slušaš, pa da ti jedrilica ima 12000 kg to uopče sad  nema veze,to u fizici je bitno kad se u formuli dodaje težina pri udarima valova. Tebi je sad bitno m2 izloženih vjetru itd.
dasa ti link sifra koji čak po formuli je 50% slabije
Ukopaj ga u pijesak baš kako stoji na slici i to bi tada bilo ko da imaš betonski uteg 450-1000 kg zavisi kako ga ukopaš vrtilo dolazi na lanac nakon sidra. Sidro se jeftino prodaje,admiral je dobro za kamen kao i mačak a i najbolje je kod vrtnje ali ima još manju silu nošenja od hall-a

Isto tako je li tamo ima ronilačkih klubova platiš ronioca da ti baci kolpamorto od 1000 kg i imaš vez za stalno kad si tamo.

Vrtila sa atestima su dosta skupa ja sam svoje platija maggi catena 400€ a isto tako kinesko 150 kn. I moje nije pravo to sam svjestan ali ne mogu platiti baš pravo jer to prelazi 1000€
Evo iz prve naprimjer ovo https://www.alliedtitanium.com/products/marine/ground-tackle/vupdc_Detail.php?UPDCID=5031003 mene ne zadovoljava.

Probao sam nabaviti jeftine titanium vijke ali kad sam ih stavija u stroj da se ispita pukli su na 1/2 deklariranog standarda.

evo tebi nešto ovako http://www.diamar.hr/view.asp?idp=1168&c=170 ovaj od 149 kn bi vjerovatno bija dostatan. on ne smije ležati na dnu nego podignut 5-10 cm od dna da radi.
Ovo je kinesko ,vjerovatno neko i u srbiji prodaje slično ali kupi za dizalice ne za more jer na moru su svi falši.Nije puno da je bolje i za dizalice.