Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Hreko  (Read 445188 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline traktor

• Viceadmiral
Re: Hreko
« Reply #2650 on: January 12, 2018, 05:05:25 PM »
Je damir s ti je bio glavni električar s diplomom Digitron Buje. Imao je i Srednju strojarsku tamo iznad Torpeda ( ispod Krnjeva. ) Da nije bilo njega brodovi bi stali i onda bi bila velika zajbancija jer nemoreš okrenut provu naspram  vitru.
« Last Edit: January 12, 2018, 05:09:34 PM by traktor »

Offline estan

• Admiral
« Reply #2651 on: January 12, 2018, 06:41:17 PM »
Ajme, možda bolje ništa ne pisati jer vama je sve povod za prepirku i podhebavanje. Ja sam htio razjasniti da nema trupa koji je dobar za sve, već je svaki kompromis i daje karakteristike koje nekom pašu ili ne pašu. Točno je da se Colin Archer ljulja, ali ne lupa u orcu i jako teško izgubi pravac po valu s krme pa se situacija kad se jako ljulja lako da izbjeći. Znači to je omjer dobrih i loših osobina i treba znati s brodom i to je to. Ista je stvar sa Hrekom, Starkelom, Leisure, Vivacity, Expres (Albin ili Elan), Raacher itd. Isto tako i brzina je ralativna stvar, tj, neki brodovi su brzi jer mogu izglisirati sa velikim jedrima, ali bez njih ne moraju biti superiorni, bar ne u čistu krmu ili pola krme. Ukratko, dizajn je uspješan ili nije onoliko koliko nađe onih kojima se sviđa i spremni su za njega platiti.

Offline pero

• Noštromo
« Reply #2652 on: January 12, 2018, 08:40:08 PM »
.........i da izbrišeš entire hreko thread. I ja tu i tamo padnem u napast da to učinim.
Traktore nemislis ovo za ozbiljno ?
Ja sam vec poco cuvati tvoje legendarne postove i jer steta da to sve nestane  :dontknow:
Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #2653 on: January 12, 2018, 10:27:28 PM »
Ajme, možda bolje ništa ne pisati jer vama je sve povod za prepirku i podhebavanje.
E sad proćitaj ovo

Mislim da bi trebao hitno krenuti u neku skolicu da ofriskas znanje kako upravljati brodicom i o meteorologiji :icon_thumright: Pa ni veliki brodovi ne idu direktno na val ako ne moraju i smanjuju brzinu kako bi izbjegli lupanje u nadolazeci val jer kada lupe u to brdo od vode zna se brodsko nadgradje tresti desetak sekundi a to niti je dobro za brod a da ne govorimo o udobnosti posade posade.
Pogodija je smanjenje brzine 40-50-setak%,(brod ide sporije iako se vijak(propeleri) vrte 10-setak% manje nego inace
.Sad pogledaj  video teretni brodovi na velikim valovima pravilno.

https://www.youtube.com/watch?v=dBJM5yV7T-M

A sad pogledaj budale od kapetana koji viruju aktivnim stabilizatorima i određenoj ruti i strahu da ne izgube posao od 250-350000$ godišnje.(nisam mislija na baš određene kapetane na dotičnom putovanju,nego Royal Cariben kad se skoro nije prvrnija kraj Beliza.Slično ovome http://edition.cnn.com/2016/02/10/us/new-jersey-anthem-of-seas-cruise-ship-extreme-storm/index.html

Pa pogledaj ovo (pazi lukobran 8 metara je visok od nivo mora i visinu vala max 2-3 metra.) https://www.youtube.com/watch?v=CpV2Mxnr3nY  I sad bi neko triba primat valove bočno ili pod kutem 45°  a ima 7000-10000 i više m2 sa boka a 1 m3 mora 1 tona, Udara te 25000-50000 tona (i više zavisno o visini-širini brzini vala) s boka ili bi išao u val di imaš 200-500 m2 i udara te 2000-5000 tona.

Y40

• Guest
« Reply #2654 on: January 12, 2018, 10:33:02 PM »
Ajme, možda bolje ništa ne pisati jer vama je sve povod za prepirku i podhebavanje.
Ja sam to vec odavno skuzio.....i mislim da ni sam jedini...:(

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #2655 on: January 14, 2018, 12:17:15 AM »
"Ja sam kao profesionalni pomorac prosao skoro sva mora ove nase zemaljske kugle i nisam mogao birati......"

Damire s , ta iskustva  koja si opisao mogao je na forum staviti i kufer koji  često putuje kruizerima.  Samo on o svojim patnjama ne valja gluposti jer jadničak nezna pisati.

Kad sam ‘glavnog’  inžinjera iz trećega maja  pred desetak godina pitao da mi pomogne oko hreka on je rekao. Mi, konstruktori velikih brodova se razumijemo u konstrukciju malih jedrilica više nego Mara u krivi kurac. Ali je odmah dodao da  može biti problema  ako konstruktor nema bar dio Marinog iskustva u jedranju. Zato damire ne mješaj jabuke i kruške kako bi to lijepo Kristian rekao.

Ovo sam  već napisao ali za Damira s ponavljam  jer on to voli. :icon_biggrin:

Kada sam u drugoj  polovici osamdesetih kao član regatne posade Refula I ( teška Velolučka Tica) kolege Mitje Velepiča bio zadužen za provu a Puntarsku regatu zbog  velike bure ‘greškom’ nisu otkazali ( zabilježene brzine vjetra bile su 110 km/h uz  rekordni broj polomljenih jarbola) ja sam ti se moj :angel4: Damire osjećao ko Kirica iz sljedećeg vica:

-Mare, kamo greš?
-Va komitet.
-Ča te ni strah? .
-Ni. :dontknow: Vuki ni, pišku san oprala a jebat se znan.

Damire, mene ti je bolio pimpek što će biti s brodom i oće li se što polomiti, tada sam već dobro znao plivat :angel9: a kopno nije bilo daleko.

Drugim riječima moj  :angel4: damire s, sasvim je nešto drugo kad ti svoju ženu i bebane par tjedana voziš na svom brodu po bespućima jadranske zbilje, električarski navigaješ po ‘svim morima zemaljske kugle’ ili regataješ na nesvojem brodu s pet mladih jadralcov.

« Last Edit: January 17, 2018, 07:08:46 AM by traktor »

Offline Damir s

• Viceadmiral
« Reply #2656 on: January 14, 2018, 01:26:26 AM »
"Ja sam kao profesionalni pomorac prosao skoro sva mora ove nase zemaljske kugle i nisam mogao birati......"

Damire s , ta iskustva  koja si opisao mogao je na forum staviti i kufer koji  često putuje kruizerima.  Samo on o svojim patnjama ne valja gluposti jer jadničak nezna pisati.

Kad sam ‘glavnog’  inžinjera iz trećega maja  pred desetak godina pitao da mi pomogne oko hreka on je rekao. Mi, konstruktori velikih brodova se razumijemo u konstrukciju malih jedrilica više nego Mara u krivi kurac. Ali je odmah dodao da  može biti problema  ako konstruktor nema bar dio Marinog iskustva u jedranju. Zato damire ne mješaj jabuke i kruške kako bi to lijepo Kristian rekao.

Ovo sam  već napisao ali za Damira s ponavljam  jer on to voli. :icon_biggrin:

Kada sam u drugoj  polovici osamdesetih kao član regatne posade Refula I ( teška Velolučka Tica) kolege Mitje Velepiča bio zadužen za provu a Puntarsku regatu zbog  velike bure ‘greškom’ nisu otkazali ( zabilježene brzine vjetra bile su 110 km/h uz  rekordni broj polomljenih jarbola) ja sam ti se moj :angel4: Damire osjećao ko Kirica iz sljedećeg vica:

-Mare, kamo greš?
-Va komitet.
-Ča te ni strah? .
-Ni. :dontknow: Vuki ni, pišku san oprala a jebat se znan.

Damire, mene ti je bolio kurac što će biti s brodom i oće li se što polomiti, tada sam već dobro znao plivat :angel9: a kopno nije bilo daleko.

Drugim riječima moj  :angel4: damire s, sasvim je nešto drugo kad ti svoju ženu i bebane par tjedana voziš po bespućima jadranske zbilje ili električarski navigaješ po ‘svim morima zemaljske kugle’.

Nisam hrabar i bedast kao ti moj DR Joso mozes se rugati koliko zelis ali ja respektiram more jer znam sto ono je u stanju uciniti

Vidi se koliko znas o moru  :BangHead: koliki su prdnuli na rosu jer su bili tako blizu obale a u stvari tako daleko u Rijeci na pecinama. Pogledaj video kako su bili blizu a tako daleko mozda ces onda shvatiti o kakvoj budalastini govoris :violent1: More nikome ne oprasta!!!!!!!   Mozda si hrabar kada se natrumbetas ali to ne znaci da moras drugima savjetovati i zeljeti zlo, ako zelis umrijeti kao ovo dvoje nasih godisnjaka mozes slobodno napraviti kao i oni :BangHead: trecega su spasili. Znas i oni su znali dobro plivati i sada ih ne boli k.....c niti osjecaju nesto.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Crna-kronika/UPOZORENJE-UZNEMIRUJUCI-SADRZAJ-Zasto-su-uopce-ulazili-u-more-po-ovakvim-valovima-Pogledajte-dramaticnu-snimku-s-Pecina

https://www.youtube.com/watch?v=ONX8FOwOOiU

Pa onda prdi i dalje po svome :angryfire: moj doktore.
« Last Edit: January 14, 2018, 01:29:59 AM by Damir s »
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #2657 on: January 14, 2018, 01:46:28 AM »
Vidim ti puko. A šta ćeš, život je jedna velika nepravda :icon_biggrin:.

P.S. Ja ovdje nisam DR nego forumaš, prema tome 'prenebregni' te titule.  Nisam znao da će te se Suljina i Brljafijeva smrt  tako dojmiti  jer ti obično na njihov račun  pričaš viceve

Ovaj čas slušam : https://www.youtube.com/watch?v=fwjX-m4LkYk
« Last Edit: January 14, 2018, 02:02:26 AM by traktor »

Offline traktor

• Viceadmiral
« Reply #2658 on: January 14, 2018, 03:44:48 AM »
Bez obzira što je ovo thread o nejedrilici* Hreko imam potrebu napisati haiku hommage našem dragom pokojniku jer on to zaslužuje. Nadam se da me moderator neće opet na intervenciju ‘nekolicine’ inkognito forumaša obrisati. Pedjina umjetnost nije bila nikada brisana. Ni u doba najveće despocije  generala Franca Tuđmana koji je ovim prostorom harao devedesetih  prošlog stoljeća a bris papira je tada bilo dovoljno. Još i danas bi nas to oličenje antidemokracije silovalo :icon_biggrin:  da nije raka.

Nosio je konjski rep.

Ode naš Duje. Nemožemo reć da je otegnuo papke jer on je bio tica. Fenix koji je ovim prostorima u kandžama satire pronosio svjetlosti Ferala. Bjeloglavi koji je po lijepoj tamanio i guje i uje.  Budimilončarski zaštićen, jedrio je :thumbsup: nad  lijepom i obavljao eko misiju kad god bi njegov orjunaški nos osjetio smrada. Ne bi me čudilo da nakon uginutka bude prepariran, da mu se po lijepoj uz asistenciju Borisa Luthera Jokića prenose mošti u kanti koja je obilježila život i djelo još jednog giganta hrvatske literature, Aaaaante Tomićaaa.

Dok je naš voljeni bravar u čizmama, koracima od 7 milja, s obadvije noge hodao regionom Duje je još bio beban. Tada se sisao partijski Debimil. Mlekeco rađeno po receptu nobelovca za političku alkemiju J.B. tite poznatog po tome da mu je na pogreb došlo 50 bjelosvjetskih političkih prijatelja, otprilike 0,1 promil broja političkih neistomišljenika koje je isti dao upokojiti. Izrazito neprirodna hrana, ali Duje ju je zavolio. Kasnije kad je odrastao i kad bi mu bilo slabo od nje, nije je se  mogao odviknuti. Ovisnik je ružna riječ, ali naš blago počivajući bio je to u pravom smislu riječi. Dokaz da je savršeno mantrao mantrinu mantru su Plenki i Njonjo koji su, nakon što je dotični posljednji put prdnuo (kako bi se prekrasno izrazio damir s), poslali sućut 'obiteljima'.

* Leo
« Last Edit: April 07, 2018, 11:54:49 PM by traktor »

Offline pero

• Noštromo
« Reply #2659 on: January 14, 2018, 05:52:09 PM »
Ufff ovdi se i po noci pise  :icon_scratch:

Sponsored by RS  

Ja jednostavno obrišem svoj post za koji 'dan nakon' procjenim da nije za svakoga. Kod mene je to više pravilo nego izuzetak.by-Joso