Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Problem s antifoulingom?  (Read 3973 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline badjo007

• Mali od palube
  • *
Problem s antifoulingom?
« on: June 10, 2017, 06:37:18 PM »
Odlučio sam pomoći prijatelju u sređivanju njegovog broda ovu sezonu, nekakav gliser, 6,5m, unutarnji motor 120KS Mercruser, dizel, star 7-8 godina, max. brzina 25-30 čvorova :D

E sad, na njemu je svake godine stavljan meki intonak, a ja ove godine jeftino nabavio tvrdi Olimpic Hempelov (HARD) i tio bi njega stavit. E sad imam pitanje kako i na koji način? Znam da se direkt na meki ne može stavljat tvrdi jer bi otpao.

Ja sam to sve pobrusio sa P80 brusnim papirom i skinuo sve dijelove intonka koje su otpadali i mislim sad premazati sa Hempelovim underwater prajmerom (100kn platio) i na to baciti tvrdi intonak. Bar mi je tako rekao čovjek u trgovini boja i lakova za brodove?

Mene zanima kakve su šanse da će se na taj način držati novi intonak s obzirom da nisam brusio skroz do đelkota il starog prajmera, već samo koliko je išlo (na nekim mjestima došao do đelkota, na nekim do prajmera, a na nekim nisam skinuo ni stari intonak jer se stvarno dobro drži)?

Hvala na bilo kakvoj pomoći, jer planiram ići ovim putem koji sam naveo, pa čisto da znam bit spreman s eventualnim nuspojavama...

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: Problem s antifoulingom?
« Reply #1 on: June 10, 2017, 07:50:45 PM »
To bi ti trebalo ok.
Underwater primer se stavlja kad se mijenja antifouling, a ne brusi se do gelcoata.
Kad se obrusi do gelcoata, onda je poželjno staviti dva ili tri sloja epoxy primera jer on sprečava osmozu.

Offline badjo007

• Mali od palube
  • *
« Reply #2 on: June 11, 2017, 04:16:09 PM »
Prošao sam 2x dobro sa brusilicom i P80 papirom po staroj podlozi, dosta toga se skinulo, al dosta toga je i ostalo, a to je skoro nemoguće skinuti (bar ne s ovim papirom). Površina mi izgleda dosta kompaktno, hrapava i čvrsta.

Sutra ide 1 ruka Hempelovog underwater prajmera pa 2 ruke Hempelovog Hard racinga, pa ćemo vidjeti kako će izgledati. Prvi put kombiniram meki sa tvrdim, tako da mi je bitno dobit iskustvo od šta više ljudi...

Iako nije dio teme, al da pitam da ne otvaram bezveze drugu. Z-noga? S čim je piturat, jel se kupuje baš originalna boja za nju (Mercruserova) i koliko otprilike dođe? Il ima ovih univerzalnih boja? Ako ima, može neki naziv?

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #3 on: June 11, 2017, 07:35:08 PM »
Nitko ti ne brani da kupiš Mercruiser antifouling za petu, ali možeš kupiti i neki drugi. Obično je u sprayu.

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #4 on: June 11, 2017, 08:13:50 PM »
Prošao sam 2x dobro sa brusilicom i P80 papirom po staroj podlozi, dosta toga se skinulo, al dosta toga je i ostalo, a to je skoro nemoguće skinuti (bar ne s ovim papirom). Površina mi izgleda dosta kompaktno, hrapava i čvrsta.

Sutra ide 1 ruka Hempelovog underwater prajmera pa 2 ruke Hempelovog Hard racinga, pa ćemo vidjeti kako će izgledati. Prvi put kombiniram meki sa tvrdim, tako da mi je bitno dobit iskustvo od šta više ljudi...

Iako nije dio teme, al da pitam da ne otvaram bezveze drugu. Z-noga? S čim je piturat, jel se kupuje baš originalna boja za nju (Mercruserova) i koliko otprilike dođe? Il ima ovih univerzalnih boja? Ako ima, može neki naziv?
u wasija
http://www.seajetpaint.com/en/products/antifouling/seajet-triple-pack/

poslije sve dobro namažeš s bijelom masti i još jednom u sezoni ponoviš osim cink protektora naravno

Offline badjo007

• Mali od palube
  • *
« Reply #5 on: July 05, 2017, 12:48:36 AM »
Evo da završimo s temom, možda nekome nekad bude i od pomoći :icon_thumleft:

Na brodu je bia samopolirajući intonak, opra minivošem, proša sa vibracionom brusilicom i papirom P80 da se skine šta se može skinit (izgubia 3-4 ure na brušenju, teško je išlo). Nakon toga bacio Hempelovog underwater prajmera (0,75l je 100kn), za brod od 7 metara je sasvim dovoljne bile 2 kantice, sa malim valjkom nania 1 ruku. Nakon toga stavia hard Hempelov Olympic intonak 2 ruke. Za sad sve stoji na mistu, baš me zanima na šta će izgledat sljedeće godine kad ga izvadim iz mora.

Z noga isto malo prošmirglana, bačen prajmer i posprejana (prajmer i boja u spreju 300kn skupa). Malo pobrušena tikovina na cilom brodu i namazana uljem, ispoliran inox sa 3Movom pastom, ispoliran brod sa 3M zelenim čepom, bačen vosak i skinut sa broda, napravljen servis na motoru i prominjeni cinkovi. I u more :occasion14:

Hvala svima na pomoći na ovom forumu
« Last Edit: July 05, 2017, 12:53:22 AM by badjo007 »

Offline MMX

• Mornar
  • **
« Reply #6 on: July 05, 2017, 07:54:15 AM »
Čestitke na obavljenom poslu. :icon_salut: