Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Sidra i sidrenje  (Read 41512 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline neptun

• Mornar
  • **
Re: Sidra i sidrenje
« Reply #140 on: January 13, 2018, 04:18:35 pm »
http://www.cruiserswiki.org/wiki/Diaporos_Island

Neka od uvala na ostrvu.inace to je sever egeja i tu maltemi gotovo da ne duva,po nekad malo.

Offline dmeter

• Komodor
« Reply #141 on: January 13, 2018, 09:00:21 pm »
Na sjeveru otoka ima duboka uvala, po nanosima pijeska u toj uvali vjetrovi pretežno pušu sa sjever-sjeveristok.
Usidri  više sjevernoj strani otoka di ima par kuća. Dubina 10 metara širina uvale 150 metara 50-60 metar lanca i 2 konpa  20 metara na kraj za borove,a ima i neke bove lokalaca a da ih pitaš

Offline neptun

• Mornar
  • **
« Reply #142 on: January 14, 2018, 08:16:01 pm »
Ta uvala je bas dobra,al je tu skroz mrak ,ostrvo nema struju,i nocu ako nema meseca totalan mrak.inace nocu tu iz nekog razloga duva cesto i to stalno menja smer.vise puta sam tu nocio na sidru.
Ipak cu verovatno ostaviti od nekoj od uvala koje gledaju ka kopnu.tu imam ko da kontrolise jedrilicu ako zatreba.a i taj zavucen zaliv mi je malo daleko da gumenjakom dodjem do auta na kopnu.morao bih da izadjem na otvoreno pa okolo.prolaz iz zaliva na zapad ka kopnu,koji se vidi na slici je neupotrebljiv.mozda je 10 cm dubina sa ostrim stenama.
Taj deo izmedju ostrva i kopna je bas pitom.obala je uz more niska sa uskom plazom.
Hvala na savetima.

Offline Damir s

• Kontra-admiral
« Reply #143 on: January 14, 2018, 08:23:50 pm »
Mozda nadjes nesto ovdje sto te interesira:

https://www.pijanitvor.com/threads/kolpo-morto.3938/

Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)

Offline estan

• Admiral
« Reply #144 on: Yesterday at 09:16:28 pm »
Koliko vidim, zelenilo je blizu mora, znači nema nekog velikog vala. Vjetar bi mogao jako prebacivati preko uskih prevlaka i zato ipak treba dobro sidro. Što se tiče onih izračuna za veliki brod, je da je isto, ali nije isto, jer za njega bi trebalo imati sidro od nekoliko  tona da bi držalo kao tvoj neptun sa admiralom od 30 kg. Ja jednostavno ne mogu da usporedim kako isto sidro drži jedrilicu od 6 m i malo manje od tone mase i jedrilicu od 7 m i dvije tone mase. Jednostavno nema usporedbe koliko na manjoj i lakšoj jedrilici isto sidro može više da podnese i da da apsolutnu sigurnost, za koju je većoj jedrilici potrebno dva puta teže sidro. Ovo govorim iz iskustva i dobro znam šta govorim.